Darmowe oprogramowanie

100% Status
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Wprowadzenie (jak korzystać z przewodnika)

Problem nagminnego łamania prywatności przez władzę i liczne popularne firmy jak Google czy Facebook staje się coraz bardziej nachalny oraz powszechny. Specjaliści od reklam behawioralnych patrzą nam na ręce, w zasadzie można powiedzieć, że w przypadku korzystania z internetu bez zabezpieczeń, mogą wiedzieć o nas więcej niż nasza matka.

Problem rozwiązuje alternatywne oprogramowanie. Dostępne za darmo, legalnie i przede wszystkim bez tzw. backdoorów. Przewodnik ten ma za zadanie pokazać te najpopularniejsze i najbardziej wolne zdaniem autorów, darmowe programy i web aplikacje do codziennego użytku.

Aby w pełni cieszyć się możliwościami, jakie niesie ze sobą wykorzystywanie darmowego i Wolnego Oprogramowania, warto skorzystać z gotowych zestawów takich programów, jak zatwierdzonych przez FOSS czy przedstawionych tutaj. Niestety na chwilę obecną nie ma polskiego odpowiednika takich zestawów. Warto też spróbować jednego z przedstawionych systemów operacyjnych, w szczególności którejś z dystrybucji Linuksa, posiadających w pełni funkcjonalny zestaw darmowych programów, niezbędnych w codziennej pracy z komputerem.

Kategorie

Systemy operacyjne (zobacz więcej)

Niewątpliwie dystrybucja o nazwie Linux Mint należy do najprostszych w obsłudze. System zawiera już wszystko, co jest niezbędne do wygodnej pracy z komputerem. Zalecam wypróbować polski remix. (zdobądź Miętowy Remix)

PCLinuxOS to dystrybucja nakierowana na początkującego użytkownika, dostarczająca najbardziej przydatne funkcje i w pełni funkcjonalny system operacyjny. (zdobądź PCLinuxOS)

Ubuntu jest obecnie najpopularniejszą dystrybucją Linuksa. Polski zespół ochotników dostosowuje go dodatkowo do potrzeb polskojęzycznych użytkowników - warto wypróbować ich remix. (zdobądź polski remix Ubuntu)

Trisquel Zatwierdzona przez FSF, przyjazna użytkownikom dystrybucja GNU/Linux. (zdobądź Trisquel)

Debian jest jedną z najstarszych dystrybucji Linuksa, cenioną głównie za stabilność. Warto wypróbować nowsze wersje, zawierające aktualne oprogramowanie. (zdobądź Debiana sid)

Zestawy programów (zobacz więcej)

Istnieją projekty, których zadaniem jest zebranie najlepszego dostępnego, darmowego oprogramowania na jednej płycie. Obecnie taki projekt w języku polskim nie jest dostępny, warto jednak zwrócić uwagę na kilka projektów anglojęzycznych:

Pomoc w nagraniu pobranych obrazów płyt

Linki zewnętrzne

Free Software Portal Wolne Oprogramowanie Linux Portal Linux [1]