GIMP/Zaznajomienie się z Gimpem

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Wstęp[edytuj]

GIMP jest wieloplatformowym narzędziem do obróbki zdjęć. GIMP to skrót od GNU Image Manipulation Program. The GIMP nadaje się do różnego rodzaju zadań, włączając poprawianie zdjęć, składanie obrazów i tworzenie obrazów.

Ma wiele możliwości. Może być używany jako prosty program do malowania, zdalny system przetwarzania wsadowego, itp. GIMP jest elastyczny i rozszerzalny. Jest zaprojektowany aby być powiększany wtyczkami i rozszerzeniami umożliwiając zrobienie czegokolwiek. Zaawansowany interfejs skryptowy umożliwia wszystko od prostych zadań do łatwego zamieniania na skrypty najbardziej złożonych procedur obróbki obrazów.

Jednym z atutów Gimpa jest darmowa dostępność z wielu źródeł na wiele systemów operacyjnych. Większość dystrybucji GNU/Linuksa zawiera Gimpa jako standardową aplikację. Gimp jest również dostępny na inne systemy operacyjne takie jak Microsoft Windows™ lub Apple Mac OS X™ (Darwin). GIMP nie jest oprogramowaniem typu freeware. Jest Wolnym oprogramowaniem chronionym Powszechną Licencją Publiczną (licencja GPL). GPL daje użytkownikom wolność dostępu i modyfikowania źródeł programu z których kompilowane są programy komputerowe.

Możliwości[edytuj]

Zalety[edytuj]

  • Pełen zestaw narzędzi, w tym praca na warstwach, kanałach, obsługa pędzli, selekcji, nielimitowane cofanie zadań (ograniczone wyłącznie od przestrzeni dyskowej), słowem - wszystko co potrzebne do zaawansowanej obróbki.
  • Obsługa wtyczek w tym także niektóre przeznaczonych dla PS

Wady[edytuj]

  • Niewygodny interfejs (zwłaszcza dla osób po przesiadce z PS), choć od wersji 2.8 już pojawił się tryb jednego okna oraz projekt GIMPshop
  • Domyślnie, niepełne wsparcie dla przestrzeni barw CMYK (choć można to poprawić wtyczką np. SEPARATE+)

Co nowego w Gimpie?[edytuj]

  • Tryb Jednookienkowy - GIMP od zawsze był krytykowany za układ modułowy (każde okno jest oddzielne) co powodowało dla niektórych użytkowników chaos, nie mówiąc już o wygodnej maksymalizacji każdego z nich. wersja 2.8 pozwala na ich połączenie i jest ona najbardziej podkreślaną nowością.
  • Grupowanie warstw - kolejna wyczekiwana przez fanów zmiana. Pozwala grupować w postaci drzewa.
  • Ulepszenie edycji tekstu

Współdziałanie i obsługa standardów[edytuj]

Możesz przeciągać i upuszczać lub kopiować i wklejać dane obrazowe z Gimpa do jakiejkolwiek aplikacji, które obsługuje przeciąganie image/png (aktualnie Abiword i Kword co najmniej) oraz przeciąganie image/xml+svg (to obsługuje Inkscape). Możesz więc kopiować i wklejać krzywe do Gimpa z Inkscape, a potem przeciągać zaznaczanie do Abiworda aby umieścić je w dokumencie.

Deseniami mogą teraz być wszystkie obsługiwane przez format GtkPixbuf, włączając png, jpeg, xbm i inne.

GIMP może otwierać gradienty z plików SVG, palety z plików ACT i RIFF.

Obsługa przeciągnij-i-upuść została rozszerzona. Możesz teraz przeciągać adresy URI na okno obrazu, gdzie zostaną otworzone w istniejącym obrazie jako nowe warstwy.

System pomocy Gimpa[edytuj]

Wciśnięcie przycisku pomoc w menu programu GIMP'a (lub naciskamy klawisz F1) odeśle nas do internetowej dokumentacji aplikacji. Niestety dla osób nieznających angielskiego taka bogata dokumentacja będzie bezwartościowa - tutaj poniżej znajdziesz kilka przydatnych linków:

Szybki start[edytuj]

Oto przewodnik szybkiego startu, który pomoże Ci zacząć:

  1. Zainstaluj GIMP: Możesz pobrać GIMP z jego oficjalnej strony internetowej i zainstalować go na swoim komputerze.
  2. Otwieranie obrazu: Otwórz GIMP i wybierz Plik > Otwórz, aby wybrać obraz, który chcesz edytować. GIMP obsługuje szeroką gamę formatów obrazów.
  3. Zapoznaj się z interfejsem: interfejs GIMP-a może początkowo wyglądać przytłaczająco, ale gdy już go opanujesz, jest intuicyjny. Poświęć trochę czasu na zapoznanie się z menu, narzędziami i panelami.
  4. Użyj narzędzi: GIMP oferuje różnorodne narzędzia do edycji i manipulowania obrazami, w tym pędzle, narzędzia do zaznaczania, narzędzia do malowania i inne. Eksperymentuj z różnymi narzędziami, aby osiągnąć pożądany efekt.
  5. Edytuj swój obraz: możesz wprowadzać różne poprawki do swojego obrazu, takie jak przycinanie, zmiana rozmiaru, korekcja kolorów i inne. Użyj różnych dostępnych narzędzi i filtrów, aby poprawić swój wizerunek.
  6. Zapisz swoją pracę: gdy będziesz zadowolony ze swoich zmian, zapisz obraz, wybierając Plik > Eksportuj jako. Wybierz format pliku, w którym chcesz go zapisać, i odpowiednio dostosuj ustawienia jakości.
  7. Ćwicz i eksploruj: GIMP oferuje wiele zaawansowanych funkcji i technik edycji obrazu. Poświęć trochę czasu na eksperymentowanie z różnymi narzędziami i filtrami oraz ćwicz na różnych typach obrazów, aby poprawić swoje umiejętności.

Pamiętaj, że edycja obrazu to sztuka, a opanowanie jej wymaga praktyki. Nie bój się eksperymentować i baw się z GIMP-em!