Git

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Skocz do: nawigacja, szukaj

Git-logo.svg

Wikipedia, nasz siostrzany projekt, zawiera artykuł na temat GIT.

GIT to system plików zaprojektowany jako system kontroli wersji. Stworzył go Linus Torvalds jako narzędzie wspomagające rozwój jądra systemu operacyjnego Linux. GIT stanowi wolne oprogramowanie i został opublikowany pod ochroną licencji GNU GPL.

Git jest dobry do obsługi dużych projektów jak Linux, które mają po kilkanaście tysięcy plików, setki łat dziennie. Nazywany jest "stupid content tracker", ponieważ ma bardzo proste algorytmy scalania, prostsze niż w innych systemach kontroli wersji. Dzięki temu jest kilkukrotnie szybszy. Jeśli chcemy się dowiedzieć, czym się różnią dane wersje jądra, odpowie w mig. Jeżeli jednak będziemy chcieli znać historię zmian danego pliku, potrwa to trochę dłużej. Wynika to z tego, że git nie pracuje na poziomie plików, ale zestawów plików.

Wspomaga także zdecentralizowany rozwój - umożliwia każdemu utworzenie własnego repozytorium z czyjegoś repozytorium oraz śledzenie zmian między nimi.

Podstawowe pojęcia[edytuj]

Przypadki użycia[edytuj]

Gałęzie[edytuj]

Konfiguracja[edytuj]

Pomoc[edytuj]

Historia i wewnątrzne struktury[edytuj]

Nazywanie wersji[edytuj]

CVS zachęca do tagowania jak szalony, ponieważ jedynym sposobem, aby znaleźć daną wersję jest wyszukiwanie po dacie. Git czyni to dużo łatwiejszym, tak więc większość wersji nie potrzebuje nazw.

Możesz znaleźć pełen opis na stronie man git-rev-parse, ale poniżej jest streszczenie.

Po pierwsze, każde zatwierdzenie posiada globalną unikalną nazwę, swój 40-cyfrowy szesnastkowy identyfikator obiektu. Jest trochę za długi i dziwaczny, ale zawsze działa. To jest przydatne do omawiania szczególnego zatwierdzenia na liście dyskusyjnej. Możesz podać unikalny przedrostek, większość ludzi uważa 8 cyfr za wystarczające.

(Subversion jest nawet prostsze, ponieważ przypisuje kolejny numer do każdego zatwierdzenia. Nie jest to jednak możliwe w rozproszonym systemie kontroli wersji, jakim jest git.)

Po drugie, możesz odnieść się do nazwy głowicy lub taga. Git szuka głowicy w następujących miejscach: 1) .git 2) .git/refs 3) .git/refs/heads 4) .git/refs/tags

Powinieneś unikać takich samych nazw dla głowicy i taga, ale jeśli to robisz, możesz określić je np. jako heads/foo i tags/foo.

Po trzecie, możesz określić zatwierdzenie względem innego. Najprostszy jest "przodek", określany przez dodanie znaku karetki ^ do nazwy. Np. HEAD^ lub deadbeef^. Jeśli jest kilku przodków, wtedy ^ jest takie samo jak ^1, a inne są ^2, ^3, itd.

Tak więc ostanie kilka zatwierdzeń które zrobiłeś to HEAD, HEAD^, HEAD^^, HEAD^^^, itd. Po chwili liczenie karetek staje się uciążliwe, tak więc możesz skrócić ^^^^ do ~4. Zauważ, że to umożliwia określenie tylko pierwszego przodka. Jeśli chcesz podążyć szerokością gałęzi, musisz napisać coś takiego jak "master~305^2~22".

Przekształcanie nazw[edytuj]

Git ma dwóch pomocników (programy zaprojektowane głównie do użycia w skryptach powłoki) do przekształcania pomiędzy globalnym identyfikatorem obiektu i odczytywalnymi dla człowieka nazwami.

Pierwszy to git-rev-parse. To jest generalnie skrypt powłoki, który sprawdza poprawność polecenia i przekształca nazwy obiektów do absolutnych identyfikatorów obiektów. Więcej na stronie podręcznika man git-rev-parse.

Drugi to git-name-rev, który przekształca w drugą stronę. Jest szczególnie użyteczny do pokazywania pomiędzy którymi tagami nie udało się zatwierdzenie.

Porównanie gita i SVN-a według komend[edytuj]

Systemy śledzenia błędów[edytuj]

Jeśli chcesz używać systemu śledzenia błędów w połączeniu z gitem, zobacz na tą stronę:

en:Comparison of issue tracking systems

Interesuje nas kolumna "Source code revision control system integration".

Dla autorów[edytuj]