Książka kucharska/Ciasto włoskie na pizzę

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Składniki[edytuj]

  • 2 łyżeczki suszonych drożdży lub 20-25 g drożdży świeżych
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 250 ml (1 szklanka) wody przegotowanej zimnej
  • 400-500 g (2½-3 szklanki) mąki pszennej

Sposób przyrządzania[edytuj]

  1. Do dużej miski (może być metalowa, szklana, plastikowa) wrzucić wszystkie składniki oprócz mąki. Całość wymieszać aż do całkowitego rozpuszczenia się drożdży. Na koniec dodać mąkę, zmieszać i ręcznie zagnieść gładkie, elastyczne ciasto przez ok. 5 minut (w razie potrzeby dodać mąki, by nie kleiło się do rąk).
  2. Ciasto wygniatać ręcznie na stolnicy lub na czystym blacie przez kilka minut. Po włożeniu z powrotem do miski, wykonać nożem na powierzchni ciasta znak krzyża (tradycyjny zwyczaj włoski), nakryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 30 minut, aż podwoi swoją objętość.
  3. Po wyrośnięciu ciasto zagnieść ponownie, rozpłaszczyć pięścią i delikatnie rozciągnąć w dłoniach. Następnie podzielić na 2-4 części, które należy cienko rozwałkować i przenieść na naoliwioną blachę do pieczenia. Na powierzchnię ciasta nałożyć sos i dodatki. Surowe ciasto, nie wykorzystane do uformowania placka na pizzę, można przechowywać owinięte w folię w zamrażalniku na poźniej.

Formowanie ciasta ręcznie[edytuj]

Ciasto ugniatać wyłącznie ręcznie (oprócz produkcji przemysłowej). Po zarobieniu i wyrośnięciu powinno mieć ono konsystencję plastyczno-elastyczną. Powinno dać się bez trudu kształtować z zachowaniem spoistości (niepodatne na rozerwanie i rozdrobnienie). Ciasto rozpłaszcza się pięścią, a potem delikatnie rozciąga w dłoniach, oprószając w razie potrzeby odrobiną mąki, gdyby kleiło się do rąk.

Formowanie ciasta wałkiem[edytuj]

Formowanie ciasta w / na formie[edytuj]

Formowanie ciasta tradycyjne (przez kręcenie)[edytuj]

Technika i sposoby wypieku[edytuj]

Prawidłowo wypieczona pizza – tzn. z mocno wypieczonym spodem, ale z nie przypalonym (ciągnącym się) serem, powinna być poddana obróbce termicznej w temperaturze około 400°C. Mimo że nieosiągalna w piekarnikach domowych, jest na to następująca rada:

  • Niezbędna jest odpowiednia blacha, która bardzo prędko się nagrzeje: albo profesjonalna ze stali "niebieskiej", albo jednorazowa tacka aluminiowa do pieczenia pizzy (w standardowej blasze pizza nie wypiecze się prawidłowo z uwagi na zbyt duży czas nagrzewania materiału; konieczne przy tym jest podsypanie ciasta mąką, ażeby nie przywarło; w przypadku profesjonalnej blachy to niepotrzebne).
  • Piekarnik włączyć na maksymalną temperaturę wraz z termoobiegiem. Po jego nagrzaniu włożyć pizzę i piec około 4 minut (czas umowny). W połowie pieczenia obrócić ją o 180 stopni.
Inny sposób wypieku dla osób zaawansowanych
Piekarnik rozgrzać wraz termoobiegiem do temperatury maksymalnej. Po nagrzaniu wyłączyć termoobieg i włożyć pizzę (na blasze bądź tacce) bezpośrednio na dolną grzałkę piekarnika. Piec bardzo krótko, nie więcej niż trzy minuty, uważając na szybkie nagrzewanie się blachy, by nie spalić spodu pizzy.
Inny domowy sposób pieczenia
Ciasto uformować na papierze do pieczenia i wraz z nim włożyć do mocno nagrzanego piekarnika bezpośrednio na nagrzaną blachę. Przy tej czynności należy posłużyć się łopatką bądź tacką czy deską. W zależności od stopnia nagrzania pizza wypieka się w czasie od 4 do 15 minut.

Czas wypiekania[edytuj]

Podany powyżej czas dotyczy ściśle wspomnianych warunków wypieku. Przy zachowaniu możliwie jak najwyższej temperatury pieczenia gotowy stan pizzy do wyjęcia z pieca najczęściej rozpoznać można po wyglądzie dodatków, w szczególności sera. Powinien on osiągnąć ścisłą konsystencję płynną (włącznie z „bąbelkowaniem”). Przetrzymanie pizzy w piecu od tego momentu może nadmiernie ją wysuszyć. Dla uzyskania dobrze upieczonego ciasto w temperaturze 180°C optymalny czas wynosi zazwyczaj 30 minut.

Zobacz też[edytuj]