Linux/iPodLinux/Instalacja

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Połączenie z komputerem[edytuj]

Przed przystąpieniem do instalacji, należy poprawnie skonfigurować połączenie iPoda z komputerem. Jeżeli korzystamy z Mac OS X, możemy być pewni, ze konfiguracja jest poprawna. Jeżeli jednak korzystamy z Windows, konieczna jest instalacja iTunes. iPod musi być widoczny w iTunes oraz jako dysk w Mój Komputer.

Tryb dysku[edytuj]

Połącz iPoda z komputerem, na wyświetlaczu iPoda powinna pojawić się informacja aby nie odłączać iPod gdyż trwa synchronizacja. Nazywamy to trybem dysku. Przejście w tryb dysku powinno nastąpić automatycznie po podłączeniu iPoda z komputerem.

Zawartość[edytuj]

iPod Linux składa się z kilku składników, cześć z nich została przeniesiona z oryginalnej wersji do wersji drugiej. Poniżej znajduje się lista i opis składników:

- The Boot Loader - w oryginalnej wersji pozwala na wybór oryginalnego oprogramowania Apple lub iPodLinux poprzez "Rewind key" przy uruchomieniu iPoda. Istnieje również wersja druga która oferuje wiele opcji, w tym możliwość załadowania Rockbox.

- The Kernel (jądro) - istnieje jedna główna wersja, można ją pobrać jako plik 'prebuilt'.

- The Userland - jest to struktura plików i katalogów, która sprawia, że używanie Linuxa na iPodzie jest proste i bardziej funkcjonalne. Userland zawiera m.in. shell, pliki startowe /etc/rc.

- Podzilla - główna aplikacja użytkowa w iPodLinux, która przypomina funkcjonalnością oryginalne oprogramowanie Apple, posiada graficzne menu dzięki któremu możliwe jest korzystanie z narzędzi, odtwarzanie muzyki, zmiana parametrów itd. Istnieją dwie wersje Podzilli pierwsza (monolith podzilla) skierowana do starszych iPodów oraz nowa (modular podzilla 2) która obsługuje nowsze iPody i pozwala na łatwe dodawanie nowych programów - modułów (module).

Partycje[edytuj]

Linux korzysta z systemu plików wspierającego Unix.

iPod ze standardowym firmware na Windows korzysta z systemu plików FAT32, który to system nie jest słusznym dla Linuxa. Konieczne więc jest dodanie dodatkowej partycji np. ext2 na której możliwe będzie zainstalowanie Linux. Konieczne do tego jest sformatowanie pamięci iPoda co w skutkach prowadzi do utraty wszystkich plików. Warto zrobić kopię plików iPoda przed przystąpieniem do instalacji iPodLinux.

Z kolei iPody na Mac'ach używają systemu plików HFS+, na którym to możemy uruchomić Linuxa. Skutkiem tego jest fakt, ze dużo prostsze jest zmagazynowanie plików Linux na MacPod poprzez skopiowanie ich z poziomu MAC OS.

Rekomendowana procedura instalacyjna[edytuj]

Oto lista kilku metod instalacji iPodLinux:

- Używając nowego instalatora (installer 2), jest to najprostsza metoda na szybkie uruchomienie Linux na iPod. Jest to metoda dostępna tylko dla użytkowników Windows i Linux (brak możliwości instalacji tą metodą dla użytkowników MAC OS X !!!). Jest to dobra metoda dla świeżych iPodów na których jeszcze nie dokonywano modyfikacji. Jeżeli wykonano jakieś modyfikacje można skorzystać z opcji Przywróć (Restore) w iTunes.

- Instalacja manualna (zalecana nie tylko dla MacPod). Jeżeli postępuje się zgodnie z instrukcją okazuje się, że instalacja manualna nie jest tak trudna jak mogłoby się to wydawać.

- Instalacja nieoficjalna (opisana w dalszej części).

Uruchomienie iPodLinux i oprogramowania Apple[edytuj]

Rebootuj iPoda korzystając z kombinacji klawiszy.

Informacja: Nie wykonuj tej czynności kiedy iPod jest podłączony do komputera a na jego wyświetlaczu wyświetlana jest informacja aby nie odłączać. Może to spowodować uszkodzenie oprogramowania iPoda. Poczekaj na informację o możliwości odłączenia urządzenia, odłącz i rebootuj.

Po restarcie iPod powinno pokazać się w pierwszej kolejności standardowe logo Apple, następnie może się pojawić:

- logo Happy Mac, a następnie włączy sie oryginalny firmware Apple - logo pingwina, a następnie włącza się Linux - menu z którego możemy wybrać Apple OS lub iPodLinux

Jeżeli zaistniał jeden z dwóch pierwszych przypadków oznacza to, ze zainstalowano oryginalny instalator. Przy rebootowanie przytrzymaj << (rewind) oraz przed pojawieniem się loga MAC ten zabieg pozwoli na uruchomienie iPodLinux.

Jeżeli mamy możliwość wyboru oznacza to, że mamy zainstalowany Loader 2. W celu wyboru oprogramowania korzystamy z przycisków << i >>, ewentualnie z kółka (wheel) oraz przycisku wyboru (Select).

Jeżeli wybierzesz iPodLinux uruchomiona zostanie Podzilla. Pojawi się kilka komunikatów które możesz opuścić przyciskiem wyboru. Następnie pojawi się graficzny interfejs podobny do tego znanego z oryginalnego oprogramowania Apple.

Co jeżeli coś poszło nie tak?[edytuj]

Powinniśmy być pewni, że przed instalacją iPodLinux zrobiliśmy kopię naszej muzyki z iPod'a (oferowany przez Installer 2 "back up" robi tylko kopię oprogramowania Apple, a nie naszej muzyki!). Jeżeli coś poszło nie tak, zawsze możemy skorzystać z opcji przywrócenia (Restore) w iTunes. Przywróci ona iPoda do stanu po zakupie (ustawienia fabryczne). W najgorszym wypadku stracimy nasze ustawienia i muzykę.