Nauka gry na gitarze/Akordy

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Lekcje

W kolejnych podrozdziałach zawarta jest propozycja programu rozwoju gry na gitarze od zupełnych początków do bardziej zaawansowanych umiejętności.

Jak się rozwijać?[edytuj]

Na początek warto zastanowić się co cię zachęciło do gry na gitarze i co chciałbyś osiągnąć. Wielu początkujących gitarzystów "zaraziło" się tym zajęciem podziwiając ulubione zespoły, gitarzystów lub swoich zaawansowanych kolegów. Pamiętaj że twoi idole przeszli długą drogę ćwiczeń i praktyki zanim znaleźli się na scenie przed publicznością. Ciebie też czeka sporo pracy, zmagania się również z najprostszymi wydawałoby się elementami techniki i praktyki zanim będziesz mógł poczuć się pewnie z gitarą.

Podstawy gry akordów[edytuj]

Na początek warto poczytać o zapisie tabulaturowym, który jest wykorzystywany w tym podręczniku oraz o muzyce w ogóle i jej podstawie czyli o dźwiękach. Na razie wystarczy dobrze zapamiętać pierwszy podrozdział a resztę z czasem opanowywać. Pewnie warto bedzie również po jakimś czasie wracać do tego materiału by coś lepiej zrozumieć. W pierwszych lekcjach jest dużo o graniu z wykorzystaniem akordów. Znajomość akordów pozwala zagrać wiele znanych piosenek, bardzo przyda się też w nauce bardziej rozbudowanych utworów. Do grania akordami potrzebna jest umiejętność uderzania ich. W rozdziale Kostkowanie wahadłowe pokazane jest dobre ćwiczenie do tego celu. Kiedy już oswoisz się z nim, będziesz potrafił powoli, ale płynnie je zagrać możesz przejść do następnej lekcji. Niech ćwiczenie na akompaniament będzie twoim ćwiczeniem technicznym, graj je na początku każdej sesji ćwiczeń na gitarze.

Akordy d,a,E[edytuj]

Sekwencja (d,a,E,a) jest jedną z najprostszych do nauczenia, a jednocześnie bardzo dobrze brzmi. Najpierw opanuj chwytanie każdego akordu osobno, sprawdź czy ustawiasz palce prostopadle do gryfu, naciskasz struny opuszkami oraz czy nie tłumisz palcami sąsiednich strun. Następnie możesz "przebiec" kostką z góry na dół uderzając po kolei struny sprawdzając czy dobrze wybrzmiewają (nie są stłumione lub nie brzęczą nieprzyjemnie). Jeśli opanujesz już w pamięci jak chwyta się wszystkie trzy akordy i w jakiej kolejności je zagrać przejdź do schematu uderzania, który jest tak naprawde powtórzeniem ćwiczenia na uderzanie akordów. Możesz więc rozpocząć naukę płynnego przechodzenia między poznanymi akordami.

Akordy C,D[edytuj]

Jeśli uda ci się opanować poprzednią lekcję, tzn. umiesz już płynnie grać w kółko całą sekwencję możesz zająć się nowym wyzwaniem :) Sekwencja (e,C,a,D). Zasady obowiązują takie same jak w poprzedniej lekcji, miej na uwadze by poprawnie grać każdy akord z osobna a potem spróbuj płynnie zagrać całą frazę. Jak to już nie bedzie problemem zobacz nowy schemat uderzania i spróbuj go opanować. W większości utworów sposób uderzania jest bardziej rozbudowany niż schemat 1 czy 2, odpowiednie zagranie akordów w utworze jest bardziej sprawą wyczucia, wsłuchania się w piosenkę. Jednak rozpoczynając grę trzeba się na czymś oprzeć, zdobyć niezbedne doświadczenie. Każdy nowy schemat wnosi nowy element do gry, a dopiero "zmiksowanie" kilku różnych w kreatywny sposób może przynieść ostateczny poszukiwany efekt. Nie śpieszmy się jednak.

Drugą część lekcji poświęcimy na coś nowego. To że zaczynasz grać akordy nie znaczy że masz zaniedbywać zwinność swoich palców pojedynczo. Zróbmy mały wstęp do gitary solowej, czyli do grania solówek i riffów. Na początek nowa technika i nowe ćwiczenie kostkowanie naprzemienne. Jeśli to ćwiczenie sprawia ci duże kłopoty to na początek możesz pominąć zasadę naprzemiennego uderzania i uderzać tylko z góry. Pamiętaj też że możesz zacząć ćwiczyć od wyższego progu niż to jest pokazane. Jeśli nie miałeś wcześniej w rękach gitary twoje palce muszą się przyzwyczaić do szerokiego rozstawiania ich na gryfie. Na koniec. Graj to ćwiczenie za każdym razem jak rozpoczynasz ćwiczenia, tak samo jak kostkowanie wahadłowe.