Wikibooks:Dlaczego używać wolnych podręczników

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Pomoc
Dlaczego używać wolnych podręczników?
Spis treści

Dlaczego warto używać wolnych podręczników?[edytuj]

Być może zastanawiasz się, czy projekt taki jak Wikibooks ma sens. Zbiór podręczników tworzonych za darmo przez ochotników, serwis, w którym każdy może edytować strony – czy to nie brzmi wręcz śmiesznie? Przykład Wikipedii pokazuje, że taka organizacja nie przeszkadza w sukcesie, a wręcz przeciwnie – otwartość i wolność przyczyniły się do tego, że serwis ten podbił Internet.

Wikibooks opiera się na wolnych podręcznikach – co, jak za chwilę się przekonasz, jest naszą ogromną zaletą.

Podręczniki wolne jak wolność[edytuj]

Wszystkie podręczniki na Wikibooks są wolne i takimi pozostaną – nikt nie może zabronić Ci wykonywania ich kopii i modyfikacji, drukowania i rozprowadzania. Licencja Wikibooks gwarantuje, że nikt nie będzie mógł zawłaszczyć sobie tego, co jest tu tworzone.

Zupełnie za darmo[edytuj]

Nasz serwis jest całkowicie darmowy i pozbawiony reklam. Nie musisz płacić za czytanie czegokolwiek ani omijać denerwujących ogłoszeń.

Książki zawsze aktualne[edytuj]

Nie ma obawy, że podręczniki na Wikibooks staną się zakurzonymi posągami dawno zapomnianej wiedzy. Każdy może wprowadzać zmiany, poprawki, aktualizacje i wszystko to będzie widoczne od razu.

Ciągły rozwój[edytuj]

Czy nie denerwują cię błędy i nieścisłości w podręcznikach? Wiadomo, że można je zgłosić autorom — ale kontakt z nimi może ciągnąć się tygodniami i mogą po prostu zignorować twoje uwagi. Na Wikibooks możesz poprawić błąd w mgnieniu oka, a nawet samemu przejąć rozwój podręcznika.

Na Wikibooks podręcznika nie ogranicza liczba stron, sponsorzy czy wydawca — rozwijać go można w zasadzie w nieskończoność.

Multimedialność[edytuj]

Podręczniki na Wikibooks można wzbogacać o ilustracje, nagrania audio i wideo. Przykładowo, w naszych kursach językowych znajdują się nagrania ćwiczonych dialogów i słów. Wikibooks korzysta z bogactwa Wikimedia Commons – zbioru ponad 1,5 miliona plików multimedialnych. Wiele schematów, wykresów i innych ilustracji potrzebnych w podręcznikach już tam jest i nie trzeba ich tworzyć.

Opinie o podręcznikach są dostępne tu na miejscu[edytuj]

Każda strona na Wikibooks posiada swoją stronę dyskusji, gdzie można zgłaszać uwagi i dyskutować o rozwoju podręczników.

Wszystko w jednym miejscu[edytuj]

Wikibooks pomoże Ci, gdy nie możesz znaleźć czegoś w swojej bibliotece albo gdy nagle poczujesz chęć nauczenia się gry w szachy. Znajdziesz tu więc wiele różnych podręczników.

Standaryzacja[edytuj]

Nad rozwojem serwisu czuwa grupa aktywnych użytkowników, dbających o zachowanie odpowiedniego poziomu serwisu. Mamy ujednolicony wygląd podręczników, sposób nawigacji i organizacji.

Nie tylko wirtualne podręczniki[edytuj]

Wiele naszych podręczników można bardzo łatwo wydrukować w wygodnej do czytania postaci.

Możesz także zapisać podręcznik w pamięci swojego telefonu komórkowego, co pozwoli na późniejsze przeczytanie podręcznika, gdy nie będziesz miał dostępu do komputera z łączem internetowym. Wystarczy zapisać dany moduł jako kompletną stronę WWW (plik HTML wraz z wszystkimi grafikami etc.). Następnie plik HTML wraz z przypisanym mu folderem wystarczy przenieść do pamięci telefonu lub na kartę pamięci, tak aby były widoczne w telefonie.

Bardzo łatwo jest też zapisać strony podręcznika jako pliki *.html, a potem je wydrukować, tworząc dla siebie darmowy podręcznik lub wygenerować sobie stronę w formacie *.pdf.

Zobacz też[edytuj]



Powrót do Pomocy Wikibooks
Koniec