Wikijunior:Układ Słoneczny/Ceres

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Układ Słoneczny

Wstęp
Nasz Układ Słoneczny


Słońce

Merkury
Wenus
Ziemia
Księżyc
Mars

Pas planetoid
Ceres

Jowisz
Saturn
Uran
Neptun

Komety
Pas Kuipera
Pluton
Haumea
Makemake
Eris
Obłok Oorta
Heliosfera


Słowniczek
Obserwacje

Ceres - zdjęcia wykonane przez teleskop Hubble'a.
Budowa Ceres
Ziemia, Księżyc i Ceres

Ceres jest najmniejszą znaną planetą karłowatą i największą z planetoid krążących między Marsem a Jowiszem.

Historia[edytuj]

Już Johannes Kepler (astronom, który odkrył, że orbity planet są elipsami, a nie idealnymi kołami, urodzony w 1571, zmarł w 1630) uważał, że taki obiekt może występować w Układzie Słonecznym. Przypuszczenia wzmocniły się w 18. wieku, kiedy odkryto regułę Titiusa-Bodego, czyli wzór na odległość planet od Słońca, z którego wynikało, że pomiędzy Marsem a Jowiszem powinna być jeszcze jedna planeta.

Ceres została odkryta w 1801 roku przez Giuseppe Piazziego w mieście Palermo (Włochy). Krążyła po własnej orbicie wokół Słońca (a nie wokół planety, jak księżyce) i pasowała do reguły Titusa-Bodego, więc uznano ją za planetę (siódmą w kolejności odkrycia, bo odkryto ją po Uranie, ale przed Neptunem). Później odkryto wiele innych ciał między orbitami Marsa i Jowisza i uznano, że nie są to prawdziwe planety. Nazwano je planetoidami. W 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna zdefiniowała planety karłowate i zaliczyła do nich Ceres.

Badania[edytuj]

NASA od 6 marca 2015 roku prowadzi bezpośrednie badanie planety karłowatej Ceres za pomocą sondy kosmicznej Dawn. Misja ma na celu zbadanie składu i struktury planety karłowatej, która najprawdopodobniej jest złożona z pierwotnej materii Układu Słonecznego o znaczącej zawartości wody. Misja po 400 dniach sondowania dobiegła końca w połowie 2016 roku[11], a po jej zakończeniu sonda zostanie sztucznym satelitą Ceres i będzie monitorować ewentualne zmiany zachodzące na jej powierzchni w miarę ruchu orbitalnego.