Wikijunior:Układ Słoneczny/Saturn

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Układ Słoneczny

Wstęp
Nasz Układ Słoneczny


Słońce

Merkury
Wenus
Ziemia
Księżyc
Mars

Pas planetoid
Ceres

Jowisz
Saturn
Uran
Neptun

Komety
Pas Kuipera
Pluton
Haumea
Makemake
Eris
Obłok Oorta
Heliosfera


Słowniczek
Obserwacje


Saturn jest szóstą planetą, licząc od Słońca. Należy do planet zewnętrznych, które są gazowymi olbrzymami. Jego charakterystyczną cechą są pierścienie – największe w Układzie Słonecznym.

Jak duży jest Saturn?[edytuj]

Porównanie rozmiarów Saturna i Ziemi.

Saturn ma 120 500 km średnicy na równiku. To około 9 i ½ średnic Ziemi.

Jak wygląda jego powierzchnia?[edytuj]

Jako gazowy olbrzym, Saturn nie ma powierzchni w ścisłym znaczeniu tego słowa. To, co widzimy, to warstwy chmur w jego atmosferze, która rozciąga się na 1000 km (dla porównania, przyjmuje się że atmosfera Ziemi ma 100 km). Poniżej warstwy gazowej znajduje się skroplony (ciekły) wodór, ale z powodu ogromnego ciśnienia nie ma wyraźnej granicy oddzielającej ciecz od gazu.

Ciekawe... Zwyczajowo za powierzchnię Saturna uważa się strefę, gdzie ciśnienie wynosi 1 bar (tzn. tyle, co ciśnienie ziemskiej atmosfery).

Jakie są jego pierścienie?[edytuj]

Pierścienie Saturna złożone są z cząstek skał i lodu o różnych rozmiarach: od drobnego pyłu do brył wielkości domu. Niektóre bryły mogą mierzyć nawet kilka kilometrów! Między cząstkami tworzącymi pierścienie pozostaje całkiem dużo wolnego miejsca; statek kosmiczny mógłby przelecieć przez nie bez większego ryzyka.


Jakie są jego księżyce?[edytuj]

Widok Saturna w różnych porach roku

Saturn ma 82 znanych księżyców, wiele z nich ma własne nazwy. Ciągle odkrywane są nowe księżyce. Ponieważ niektóre mniejsze księżyce mają rozmiary porównywalne z dużymi cząstkami pierścieni, trudno określić „oficjalną” liczbę księżyców. Największym księżycem Saturna jest Tytan, który jest tak duży, że mógłby być uznany za planetę!

Jak długo trwa dzień i rok na tej planecie?[edytuj]

Dzień na Saturnie trwa 10 ziemskich godzin i 39 minut. Tyle czasu zajmuje planecie obrót dookoła własnej osi.

Rok na Saturnie trwa około 30 (29 i 1/2) ziemskich lat.

Z czego się składa Saturn?[edytuj]

Saturn ma skaliste jądro otoczone lodem. Ponad lodem znajduje się warstwa ciekłego metalicznego wodoru, a wyżej – gazowy wodór. Nie ma wyraźnej granicy, na której wodór gwałtownie przechodziłby z ciekłego w gazowy.

Wewnętrzna budowa Saturna

Gazowy wodór jest głównym składnikiem atmosfery Saturna. W atmosferze występują też niewielkie ilości helu. Wykryto także inne substancje. Przypuszcza się, że górne warstwy chmur składają się z kryształków amoniaku.

Jak silne jest przyciąganie Saturna?[edytuj]

Gdybyś unosił(a) się w górnych warstwach atmosfery Saturna, przyciągałby Cię z siłą tylko nieznacznie większą od przyciągania Ziemi. Mimo że Saturn ma ogromną masę, jego wielkie rozmiary sprawiają, że przyciąganie w pobliżu „powierzchni” nie jest dużo większe od ziemskiego.

Od czego pochodzi jej/jego nazwa?[edytuj]

W mitologii starożytnych Rzymian Saturn był bogiem rolnictwa, który nauczył ludzi uprawiać ziemię. Był ojcem Jowisza.