Przejdź do zawartości

Świadome śnienie/Techniki wywoływania

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.


Nim zabierzesz się za wywoływanie świadomych snów, powinieneś nauczyć się zapamiętywać co najmniej jeden sen z każdej nocy – choć nie jest to niezbędne.

Wstęp[edytuj]

W różnych technikach występuje kilka wspólnych elementów i to nimi zajmiemy się najpierw.

Wstawanie i zasypianie[edytuj]

Po pierwsze, musisz wiedzieć jak rozbudzać się, by znów zasnąć po 10-60 minutach. Chyba najprostszą metodą jest używanie cichego budzika. By zmusić się do wstania, możesz postawić go w innej części pokoju. Możesz również użyć opisanej poniżej techniki MILD, by spróbować obudzić się bezpośrednio po śnie. Powinno Ci to też pomóc w zapamiętywaniu snów. Możesz także wypić bardzo dużo wody lub herbaty, co zmusi Cię do pójścia do toalety, ponieważ herbata to naturalny diuretyk. Z drugiej strony możesz po prostu obudzić się nad ranem czując się nieprzyjemnie. Moczopędne działanie herbaty pochodzi z teiny, która wpływa na twoją zdolność do zaśnięcia, co oznacza również, że herbatki ziołowe nie będą działać.

Jeżeli masz problem z zaśnięciem, nie pij wody w ciągu ok. godziny przed zgaszeniem światła. Możesz się nawet wcześniej napić na zapas, by później nie czuć pragnienia. Przed pójściem spać wystrzegaj się kofeiny i cukru.

Jeśli wciąż masz problemy z szybkim zasypianiem, wykorzystaj to i poczytaj książkę o świadomym śnieniu. Przez samo czytanie możesz zwiększyć szansę na świadomy sen. Powinieneś mieć wyłącznik światła tuż przy łóżku, by móc czytać do momentu, gdy poczujesz senność i nie rozbudzić się ponownie podczas wstawania by zgasić światło.

Testy rzeczywistości[edytuj]

Testy rzeczywistości to metody służące rozróżnieniu jawy i snu. Wykonywanie ich jest niezwykle ważne. Niektórzy mówią, że to klucz do świadomego snu. Jest także niesamowicie ważne by zaakceptować efekty, jakie testy mogą dawać we śnie – akceptuj rzeczywistość snu jakakolwiek by nie była. Nie możesz oczekiwać wyników znanych z rzeczywistości we śnie, na rezultat działania testu rzeczywistości może mieć wpływ efekt placebo. W rzeczywistym świecie skuteczność testów będzie zapewne wyższa w snach. Ważne, by rozumieć prawa zarówno świata snu, jak i świata fizycznego.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów testów rzeczywistości. Powinieneś zaznajomić się z całą listą, nawet jeśli nie będziesz używać wszystkich metod.

Pewność Szybkość Dyskrecja Ogółem
Oddech Sprawdź czy możesz oddychać z zatkanym nosem? Jeśli pływasz – czy możesz oddychać pod wodą? 5 5 3 4.33
Skakanie Czy gdy podskakujesz, opadasz powoli? 5 5 1 3.67
Czytanie Czy tekst, który czytasz, zmienia się? Napisz jakieś zdanie i je przeczytaj. Odwróć wzrok, powtórz przeczytany tekst, spójrz na kartkę i przeczytaj go ponownie. Powtórz całą procedurę dwukrotnie. 5 4 4 4.33
Wzrok Czy widzisz wszystko doskonale? Ta metoda działa tylko u ludzi z wadą wzroku. 4 5 5 4.67
Dłonie Czy twoje dłonie mają właściwy kolor, może masz za dużo palców (czasem znikają i pojawiają się, gdy chcesz je policzyć!) albo jest w nich coś dziwnego? Czy możesz przepchnąć palce przez drugą dłoń? 4 5 5 4.67
Czas Czy twój zegarek wskazuje dobrą godzinę? Czy w ogóle jesteś w stanie odczytać godzinę? Czasami zegarek może mieć niewłaściwą ilość wskazówek albo dziwne symbole zamiast cyfr. Zegarki cyfrowe lepiej spisują się w tym teście. 4 5 4 4.33
Moce Czy możesz latać (po prostu pomyśl o tym), otwierać zamknięte drzwi albo używać magicznych mocy? Próbuj zmienić kształt swojego ciała, albo przejdź przez ścianę, okno albo lustro. 4 5 3 4
Przełączanie światła Czy włączniki działają? 4 3 1 3
Lustra Czy wyglądasz normalnie w lustrze? 3 3 3 3
Nos Czy możesz zobaczyć swój nos z zamkniętymi oczami? 2 5 5 4
Szczypanie Gdy uszczypniesz się albo jeżeli poprosisz kogoś, żeby cię uszczypnął, czy to boli? „Uszczypnij mnie, ja śnię” to potoczne określenie tego testu rzeczywistosci. Podobnie działa bardziej dyskretne ugryzienie się w język. 2 5 4 3.67
Pamięć Czy pamiętasz jak znalazłeś się w miejscu, gdzie aktualnie się znajdujesz? Jak się tu znalazłeś, dlaczego albo co działo się przed godziną? Ten test nie zawsze jest godny zaufania! 2 3 5 3.33

Można też wykonywać własne testy np. jeśli śni nam się często granie w karty możemy ułożyć test sprawdzający czy nasze karty są takie same lub czy nie zmienia się talia . Trzeba jednak pamiętać, aby test był wiarygodny.


Wybierz kilka testów, które będziesz wykonywać regularnie. Rób je dopóki nie upewnisz się, że nie śnisz. Powinieneś zawsze robić więcej niż jeden test. Kiedy już będziesz mieć pewność, że to nie sen, rozejrzyj się i zastanów się, jakie różnice występowałyby we śnie. Dzięki temu zwiększysz szanse na pomyślne wykonanie sprawdzianu podczas snu.

Oprócz testów robionych w ciągu dnia, powinieneś także wykonywać je zawsze niezwłocznie po obudzeniu. Dzięki temu będziesz świadomy podczas fałszywych przebudzeń, kiedy wciąż śnisz, sądząc, że to już następny dzień.

Jeśli masz problemy z robieniem testów podczas snu, przed pójściem spać wyobraź sobie siebie we śnie, zauważającego dziwaczne detale i wykonującego test rzeczywistości. Następnie przeprowadź test na jawie. Jeśli zrobisz testy kilka razy przed położeniem się spać, odkryjesz, że również we śnie wykonujesz je częściej.

Jeśli jesteś w sytuacji, w której nie możesz wykonać testu (na przykład, podczas publicznego przemówienia), zrób go gdy tylko będzie to możliwe. Pewne testy można wykonać bardzo dyskretnie – przykładowo, liczenie palców by upewnić się, że jest ich pięć. Jeśli będziesz powtarzać „teraz nie mogę zrobić testu”, nie zdziw się, gdy błędnie uznasz tak samo we śnie.

Które testy są najlepsze?

Kiedy wybierasz testy, najważniejsze cechy to wiarygodność, szybkość i dyskrecja.

 • Wiarygodność testu określa pewność, z jaką pozwala on na rozpoznanie „znaków snu” i stwierdzenie, że śnisz – podczas snu. Dla każdej osoby skuteczność może być nieco inna, ale generalnie pewne testy są dokładniejsze od innych. Wartości w tabelce powyżej opisujące wiarygodność w tabelce są jedynie przybliżone, dla każdego człowieka będzie inaczej.
 • Ważne, by test był szybki. Poszukiwanie przedmiotów ułatwiających test (książki, lustra) kosztuje Cię cenny czas snu i jest marnotrawstwem. Daje też więcej czasu podświadomości na spreparowanie wiarygodnych, znanych z rzeczywistego świata, wyników – zwłaszcza, gdy oczekujesz, że otrzymasz takie rezultaty.
 • Test rzeczywistości powinien być wreszcie dyskretny, to znaczy zdecydowanie nie powinien zwracać uwagi wszystkich dookoła, jeśli przeprowadzasz go na jawie. Nagłe podskoki czy próby przeniknięcia ściany mogą doprowadzić do zawstydzających sytuacji!

W powyższej tabelce na górze, testy takie mają wynik poniżej 5.

Zapominam wykonywać testów w ciągu dnia. Co pomoże mi o nich pamiętać?

Masz interesujący dzień i nie zaprzątasz sobie głowy świadomymi snami? Nie polecamy pisania sobie na ręku „test rzeczywistości” czy „świadomość”, bo łatwo się uzależnić od takich podpowiedzi, których we śnie może zabraknąć. Tym niemniej wystarczające może być narysowanie sobie na dłoni kółka czy małej kropki.

Możesz także nakleić coś na swój zegarek albo telefon komórkowy. Do kolorowej, jaskrawej naklejki będzie trudniej się przyzwyczaić i mniejsza szansa, że ją zignorujesz. Jeśli często spoglądasz na zegarek, tym samym wciąż będziesz sobie przypominać o zrobieniu testu. Aż w końcu wejdzie Ci to w krew.

Pomóc może zwykły kubek do kawy z napisem „Czy to sen?”. Podobnie jak alarm w zegarku ustawiany na losowe godziny. Staraj się jednak nie polegać na nich zbytnio. Więcej przykładów znajdziesz na stronach Byte Red i LD4All

Inna technika to wypisanie 3 rzeczy, które zwykle robisz w ciągu dnia. Na przykład, odpowiadanie, gdy słyszysz swoje imię, przechodzenie przez drzwi, włączanie telewizora, otwieranie książki albo rozmowa z nieznajomym. Rano wybierz sobie trzy takie czynności i wykonuj test rzeczywistości ilekroć mają miejsce w ciągu dnia.

Zrobiłem test rzeczywistości we śnie ale stwierdziłem, że to nie sen. Czemu tak się stało?

Z testami rzeczywistości różnie bywa, czasem jednym wychodzą świetnie, a fatalnie innym – zwłaszcza w przypadku testów z włączaniem światła i kontrolowaniem dłoni. Jeśli na przykład w twoim śnie włączanie światła odbywa się normalnie albo twoje dłonie wyglądają jak zawsze, zmień test rzeczywistości na inny.

Zrobiłem test rzeczywistości we śnie, ale nie zdałem sobie sprawy, że to sen. Co poszło źle?

Przykładem takiej sytuacji jest spojrzenie w lustro, ujrzenie zamglonego odbicia i nie zdawanie sobie sprawy z tego, że to sen. Zdarza się to rzadko jeśli rzeczywiście celowo spojrzałeś w lustro, by wykonać test rzeczywistości. Musisz przykładać większą wagę do testów rzeczywistości w prawdziwym życiu i wybierać te bardziej wiarygodne. Wybieraj też te łatwiejsze do wykonania. Dla przykładu nie rób testu z zegarkiem, jeżeli nie nosisz zegarka ani nie wybieraj testu z lustrem, jeżeli zwykle bardzo rzadko spoglądasz w lustro albo możesz mieć pewność, że we śnie żadnego nie spotkasz.

Odnośniki pochodzące z oryginału książki:


Techniki[edytuj]

Kiedy będziesz zapoznawał się z poniższymi technikami pamiętaj, że różne techniki działają na różnych ludzi. Nie ma “najlepszej techniki” i większość z nich może być użyta dla uzyskania 2–5 świadomych snów każdej nocy! Możesz mieć nawet kilka świadomych snów jednej nocy, ale nie będziesz o tym wiedział o ile ich nie zapamiętasz!

Prawdopodobnie potrzebujesz jednak jakiejś rady, którą technikę powinieneś wypróbować na początku. Głównym kryterium jest to, czy chcesz użyć metody, która zaczyna od snu czy od bycia obudzonym*. Jeśli wybierzesz technikę, która zaczyna od bycia obudzonym to powinieneś byś w stanie otrzymać świadomy sen gdziekolwiek będziesz spał. W przypadku innych technik musisz liczyć na szczęście, aby osiągnąć świadomy sen po ich zastosowaniu. Tutaj są zalety i wady określonych technik:

Technika Podsumowanie Zalety Wady Najlepsze dla...

WBTB
(Wake-Back-To-Bed)

Obudź się po krótkim śnie, aby wrócić ponownie do łóżka.

 • Prosta
 • Może być niezawodna, specjalnie kiedy użyta z innymi technikami
 • Zakłóca cykl snu

Ludzi, którzy chcą umocnić inne techniki lub którzy i tak budzą się w środku nocy.

Autosugestia

Jeśli rzeczywiście pozwolisz sobie uwierzyć, że staniesz się świadomy to naprawdę tak się stanie.

 • Prosta
 • Mniej efektywna niż inne techniki (takie jak MILD)

Ludzi, którzy są bardzo podatni na hipnozę lub którzy nie mają siły do próbowania innych technik.

MILD
(Mnemonic Induction of Lucid Dreams)

Zaśnij w skupieniu na myśli by pamiętać że śnisz.

 • Prosta
 • Może stać sie nudna

Ludzi z potencjalnie dobrą pamięcią przyszłych zdarzeń.

WILD
(Wake-Initiation of Lucid Dreams)

Utrzymaj świadomość podczas zasypiania, aby wejść prosto do snu.

 • Pozwala na prawdziwe wywołanie świadomych snów według własnej woli.
 • Może powodować niemiłe, przerażające doznania
 • Może potrwać długo do opanowania

Ludzi pragnących świadomie śnić.

VILD
(Visual Induction of Lucid Dreams)

Przez powtarzane wizualizacje wywołujesz sen, w którym dokonujesz testu rzeczywistości.

 • Również pozwala na wywołanie świadomych snów według własnej woli
 • Działa bardzo dobrze u niektórych...
 • ...ale źle u innych osób.
 • Przez wizualizacje możesz pozostać obudzonym

Ludzi posiadających dobre umiejętności wizualizacji

CAT
(Cycle Adjustment Technique)

Dostosuj twój cykl snu, by zachęcić świadomość podczas drugiej części twojego snu.

 • Wymaga stosunkowo mało wysiłku innego niż zmiana cyklu snu
 • Jest bardzo efektywna
 • Wymaga wczesnego budzenia się w niektóre dni
 • Możesz uzyskać tylko jeden świadomy sen w ciągu nocy (chociaż łatwo możesz zwiększyć częstotliwość za pomocą innych technik)

Ludzie prowadzący regularny cykl snu.

Pamiętaj, że bardzo pomoże jeśli będziesz w stanie zapamiętać choć jeden sen przed użyciem tych technik.

* Typowymi skrótami na forach są DILD (Dream-Initiated Lucid Dream) - zaczynające od snu i WILD (Wake-Initiated Lucid Dream) - od bycia obudzonym. Wszystkie techniki zawierające WILD są opisane pod WILD na tej stonie.

WBTB[edytuj]

WBTB (Wake - Back to Bed)

Także metoda pomocnicza, zwykle stosowana z WILD lub MILD. Polega po prostu na obudzeniu się w środku nocy i, ewentualnie, zastosowaniu którejś z wyżej wymienionych metod. Daje to wiele korzyści:

 • Twój mózg jest bardziej rozbudzony, dzięki czemu również we śnie będziesz bardziej "przytomny" i łatwiej będzie ci sobie uświadomić, że śnisz. Niektórzy po obudzeniu zalecają dłuższą (nawet półgodzinną) przerwę, ale nie rób jej, jeśli masz potem problemy z zaśnięciem.
 • Masz szanse na wywołanie świadomego snu w kolejnej fazie REM. Każda kolejna faza jest dłuższa. Ponadto, jeśli budzisz się kilka razy, masz kilka razy większe szanse na świadomy sen.
 • Tuż po obudzeniu wszystkie twoje mięśnie są rozluźnione, co bardzo pomaga przy metodzie WILD.
 • Metoda WBTB pomaga przy zapamiętywaniu snów - możesz budzić się po kilku snach i zanotować każdy z nich.

Sen ludzki dzieli się na 90-minutowe cykle. Pod koniec każdego cyklu następuje faza REM, czyli faza, w której zazwyczaj śnimy. Każda kolejna faza REM jest dłuższa - na początku jest to kilkanaście minut, a po 12 godzinach snu nawet godzina. Aby nie tracić snów, najlepiej nastawiać budzik na koniec fazy REM - 4 i pół albo 6 godzin po zaśnięciu.

Możesz też, podobnie jak przy metodzie MILD, zasypiając powtarzać: "Obudzę się po każdym śnie".

Autosugestia[edytuj]

Ta technika opisuje jak używać autosugestii do wywoływania świadomych snów. Może być bardzo skuteczna dla ludzi podatnych na hipnozę, ale dla większości ludzi technika MILD będzie bardziej skuteczna.

Kiedy zapadasz w sen wmawiaj sobie, że będziesz miał tej nocy albo w niedalekiej przyszłości świadomy sen. Możesz użyć mantry (np. "Będe wiedział, że śnię") jeśli chcesz, ale nie przesadzaj.

MILD[edytuj]

MILD (Mnemonic Induced Lucid Dreams)

Jest to, jak nazwa wskazuje, technika pamięciowa. Polega ona po prostu na zapamiętaniu zamiaru: "Następnym razem, kiedy zasnę, będę pamiętał, żeby rozpoznać, że to sen." Spróbuj powtarzać to zdanie w czasie zasypiania. Możesz też wyobrażać sobie siebie w jakiejś scenie ze swoich snów, w której np. wykonujesz test rzeczywistości i uświadamiasz sobie, że jesteś we śnie.

Przy odpowiednim treningu i determinacji ta technika może dawać prawie 100-procentową skuteczność.

WILD[edytuj]

WILD (Wake Induced Lucid Dream)

Zazwyczaj przy zasypianiu tracimy na pewien czas świadomość, więc gdy pojawia się sen, bierzemy go za rzeczywistość. Technika WILD polega na bezpośrednim przejściu do fazy REM (snu), bez utraty świadomości. Jej skuteczność w dużym stopniu zależy od osoby - jednym może to nigdy nie wychodzić, innym udaje się bez żadnego treningu.

 • Połóż się wygodnie na plecach, z rękami wzdłuż ciała i zamknij oczy.
 • Rozluźnij się - w tym celu możesz np. kolejno napinać i rozluźniać każdy mięsień ciała, aż do głowy. Potem staraj się w ogóle nie ruszać.
 • Oddychaj głęboko. Staraj się nie myśleć o niczym, skup się tylko na oddychaniu. Pomaga w tym liczenie oddechów.
 • Możliwe, że poczujesz coś w rodzaju mrowienia przechodzącego przez całe twoje ciało. Nie bój się - to tylko efekt tzw. sennego paraliżu, dzięki któremu twoje ruchy we śnie nie przekładają się na ruchy w rzeczywistości. Masz po prostu okazję świadomie obserwować jego działanie.
 • Po pewnym czasie możesz zacząć słyszeć różne dźwięki i widzieć dziwne wzory przed oczami - to tzw. hipnagogiczne halucynacje. Nie skupiaj się na nich. W końcu poczujesz szczególne uczucie. Wtedy przybliż jakiegoś hipnagoga myślami i w ten sposób wejdziesz do snu całkowicie świadomy.

Eyelid Pattern[edytuj]

Halucynacje w półśnie[edytuj]

(przed zaśnięciem) Należy je ignorować, nie skupiać się na nich. Często dziwne kształty przypominają zdeformowane, ludzkie twarze lub inne dziwne obrazy, które mogą wywołać strach lub panikę. Przez to tracimy koncentrację i w skutek czego się wybudzamy.

Liczenie[edytuj]

Jedną z technik jest liczenie w myślach do stu. Między kolejnymi liczbami można dodawać wyrażenie typu "śnię". Można także wyobrażać sobie schodzenie w dół po schodach i liczenie każdego stopnia, do stu. Postaraj się, by ten obraz był tak realistyczny, jak to możliwe. Nie skupiaj się tylko na tym co widzisz, ale też na tym co słyszysz i czujesz. W pewnym punkcie ten obraz powinien przejść w sen lub spowodować paraliż senny. Łatwo się pomylić w liczeniu, ale musisz mieć świadomość, że nie możesz zasnąć. Twoje ciało owszem, ale ty nie - musisz się skoncentrować.

Inkubacja snów[edytuj]

Aby wywołać zaplanowany sen, wymyśl zdanie, które najlepiej by go oddało, np. "chcę być na pustyni". Jeżeli jest coś, co chciałbyś zrobić we śnie, ułóż do niego zdanie, np. "na pustyni chcę jeździć na wielbłądzie". Jeżeli chcesz by ten sen był świadomy, dobrze byłoby ułożyć takie mniej więcej zdanie: "Kiedy będę śnił o (choćby o pustyni), będę pamiętał że śnię". Wyobraź sobie ten sen i, jeżeli chcesz by był świadomy, że zdajesz sobie sprawę iż to sen. Jeżeli jest coś specjalnego, co byś chciał zrobić we śnie, wyobrażaj to sobie (mało prawdopodobne, że zadziała, jeżeli nie chcesz by sen był świadomy). Pamiętaj, by ostatnią rzeczą w twojej głowie przed zaśnięciem była chęć śnienia o tym, co wymyśliłeś.

VILD[edytuj]

(Visually Incubated Lucid Dream) - technika polegająca na wizualizacji snu.

 1. Tworzymy w głowie obraz snu, do którego dążymy (tzn.tworzymy scenerię, w której chcemy się znaleźć).
 2. Teraz musimy uzgodnić szczegóły (np. kolor ścian w pomieszczeniu, pogoda na zewnątrz i inne szczegóły). Musimy wyobrazić sobie każde odczucie (np. chłód bądź ciepło, zapach, powierzchnię rzeczy, której dotykamy).
 3. Następnie wizualizujemy sen całościowo.
 4. Kilka razy powtarzamy wizualizację i zasypiamy. Najlepiej, gdy będzie to nasza ostatnia czynność i myśl przed zaśnięciem.

*Najważniejsze aby być w pełni skupionym i zaangażowanym.

LILD[edytuj]

LILD oznacza "Lucid Induction of Lucid Dreams" lub "Lucidly Induced Lucid Dream", czyli świadome wywoływanie świadomych snów.


Istnieje również inna definicja tego terminu.

LILD jako "Letter Induced Lucid Dream" to metoda wywoływania świadomego snu za pomocą kojarzenia litery. Litera ma przypominać o zrobieniu na przykład testu rzeczywistości, jeśli w śnie zobaczymy jakąś literę, przykładowo "S" jak sen to wiemy, że powinniśmy zrobić test rzeczywistości, a co za tym idzie i o co nam chodzi, świadomie śnić.

CAT[edytuj]

Technika CAT (Cycle Adjustment Technique, ang. technika dostosowywania cyklu), to technika, która, podobnie jak WBTB, zmienia Twój cykl snu tak, abyś miał większe szanse na świadomy sen. Nie zaburza ona Twojego cyklu snu w dużym stopniu, dlatego może być ona stosowana przez cały czas. Jest też bardzo efektywna. Niestety wymaga kładzenia się spać codziennie o tej samej godzinie. Świadome sny możesz mieć tylko w niektóre dni. Aby korzystać z tej techniki, przez tydzień kładź się spać o tej samej godzinie, ale wstawaj 90 minut wcześniej. Spędzaj ten czas, robiąc testy rzeczywistości co dwie, trzy minuty. Po tym okresie co kilka dni kładź się normalnie, będąc nastawionym na przeprowadzanie testów rzeczywistości po obudzeniu. Jednak tej nocy nie wstawaj wcześnie, a masz duże szanse na przeprowadzenie testu rzeczywistości w czasie Twojego snu.

Metody tybetańskie[edytuj]

Uświadom sobie, że wszystko co robisz, każde uczucie, każda radość, każdy smutek jest tylko snem. Rób tak najdłużej jak możesz. Którejś nocy w końcu doświadczysz świadomego snu!

Inne techniki[edytuj]

Inne metody[edytuj]

Napoje i jedzenie[edytuj]

Jest wiele produktów, które wpływają na sen. Dla niektórych z nich nie ma żadnych naukowych dowodów jak, i czy w ogóle działają, a niektóre z nich mogą być Placebo.

Nie przesadzaj ze spożywaniem tych produktów, ponieważ przedawkowanie może mieć niemiłe skutki (prócz mleka które powinno być bezpieczne dla osób nie będących alergikami). Nie eksperymentuj z nieznanym. Autorzy (i tłumacze także) nie zachęcają, a wręcz zniechęcają do zażywania narkotyków aby wspomóc się w świadomym śnieniu (bo i co to za przyjemność).

 • Aminokwas tryptofan, znajdujący się w m.in. ciepłym mleku, jest prekursorem dla serotoniny i udowodniono, że pomaga w zasypianiu.
 • Witamina B6 i inne z grup B są ważne dla funkcji neuronowych.
 • Melatonina jest kolejnym hormonem oddziałującym na układ neuronowych.
 • 5–HTP, lub L–5–HTP jest suplementem serotoniny, która jak niektórzy sądzą wywoływała świadome sny przez połowę nocy, kiedy była zażywana.

Rośliny:

Narkotyki[edytuj]

Środki halucynogenne i odurzające mogą być użyte do wywołania (bardziej lub mniej) świadomego stanu przypominającego sen. Jednak to czy one w ogóle pomagają w świadomych snach jest sprawą dyskusyjną. Autorzy (i tłumacze) odradzają stosowania poniższych substancji, ponadto niektóre z nich są nielegalne.

Gadżety[edytuj]

Są różne urządzenia mogące pomóc w łatwym osiągnięciu świadomości. W większości wykrywają, kiedy znajdujesz się w fazie REM i wydają świetlny albo dźwiękowy sygnał. Jest on wyregulowany tak, abyś go usłyszał, ale nie obudził się.

Najbardziej znanym urządzeniem jest NovaDreamer z Lucidity Institute. Nie jest on już w sprzedaży. Bądź bardzo ostrożny z imitacjami tego produktu. Istnieje również europejska wersja NovaDreamer, nazywa się REM-Dreamer.

Istnieje także Kvasar. Kvasar kosztuje około $20 w surowym stanie. Jednak do jego skonstruowania potrzebny jest ktoś, kto zna się na elektronice. Kvasara nie znajdziesz w sklepie (w Polsce to już w ogóle). Może być także trudny w obsłudze.

Oprogramowanie[edytuj]

Istnieje wiele programów dostępnych na Twój komputer, mogących pomóc w świadomym śnieniu. Te mogą wydawać słowne wskazówki, gdy śnisz, albo asystować Ci podczas robienia testów rzeczywistości:

 • Brainwave Generator jest dostępny pod Windows. Dudnienia binauralne są wysyłane do Twoich uszu, zmieniając częstotliwość fal mózgowych.
 • Liquid Dream II jest dostępny pod Windows. Może on być wykorzystany jako dziennik snów, lista symboli i wiele innych. Jego niezwykłą funkcją jest to, że może wydawać dźwięk za każdym razem gdy wejdziesz w fazę REM.
 • Reality Check jest dostępny pod Windows. Działa poprzez wrzucanie, co jakiś czas na ekran Twojego komputera obrazka przypominającego Ci o robieniu testów rzeczywistości.
 • SBaGen jest dostępny pod Windows, OS X i Linux. Działa tak samo jak Brainwave Generator.
 • I-doser, czyli kolejny program synchronizujący fale mózgowe i forum jego użytkowników: [1]
 • NAP DREAM INDUCTOR program do indukowania marzeń sennych (w tym świadomych)
 • Awoken - Lucid Dreaming Tool}- Aplikacja na Android pomagająca w osiągnieciu świadomego snu.