Dyskusja:PHP:Instrukcja for

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Watpliwosci dotyczące opisu drugiego wyrażenia pętli for[edytuj]

W mojej opini drugie wyrażenie pętli for jest źle opisane. To nie jest warunek zakończenie pętli, jest to warunek "trwania" - "wykonywania" pętli, nie wiem jak to opisać. w artykule jest warunkiem zakończenia, z czego wynika, że: jeżeli warunek się spełni to dojdzie do zakończenia a manual mówi:

If it evaluates to TRUE, the loop continues and the nested statement(s) are executed. If it evaluates to FALSE, the execution of the loop ends.

z czego dla mnie wynika, że warunkiem zakończenia jest nieprawdziwość tego wyrażenia, wybaczcie za formatowanie a dokladnie jego brak, mam nadzieje ze nie popelnilem zadnych bledow logicznych.--87.105.234.4 00:07, 14 lis 2009 (CET)[odpowiedz]

Wydaje mi się, że bardziej naturalnym byłoby opisanie najpierw instrukcji while, szczególnie przy definicji pętli podanej w artykule. Poza tym mam drobną wątpliwość, czy dobrze jest nazywać wyrażenia w for(...) warunkami (warunkiem jest tylko drugie wyrażenie). I jeszcze wydaje mi się, że dobrze by było fragment:

for($i = 0; $i < count($plik); $i++)

zastąpić nieco elegantszym

for($i = 0, $x = count($plik); $i < $x; $i++)

--Jan Dudek 13:55, 10 sty 2006 (UTC)

Zależy, od jakiej strony patrzeć. "While" jest wprawdzie prostsze, ale niezbyt obrazuje ideę pętli. W "for" natomiast bardzo łatwo można pokazać: wyświetl liczby od 1 do 10 - i to jest pętla, bo widać, jak to jest powiązane. Ja się właśnie w takiej kolejności uczyłem i w takiej też nauczam, gdy się sytuacja nadarza. :) Ad. wyrażeń - słuszna uwaga. Drugi fragment może nie jest aż tak elegancki (wielkość tablicy PHP trzyma w jej rekordzie w pamięci, wystarczy ją sobie stamtąd odczytać bez liczenia czegokolwiek), ale jednak użyję go, gdyż w pierwszym wyrażeniu są przecinki i warto to pokazać. --Zyx 16:21, 10 sty 2006 (UTC)

Dostęp do znaków ciągu[edytuj]

Normalnie w PHP 5 poprawną składnią odwoływania się do pojedynczych znaków ciągu jest konstrukcja $tekst{$indeks} - z użyciem nawiasów klamrowych, podczas gdy kwadratowe są oznaczone jako "Deprecated". Jednak twórcom PHP coś się ostatnio odmieniło; w dokumencie z listopada 2005 piszą, że od PHP 5.1.0 będzie na odwrót i przy takich nawiasach wyświetlać się będzie komunikat E_STRICT, a w PHP 6 znikną one całkowicie. Co im odbiło, by zmuszać programistów do kolejnego przepisywania skryptów, nie wiem. W każdym razie do tej pory dokumentacja PHP nic nie mówi o zajściu jakiejkolwiek zmiany. Ona jest wyznacznikiem treści podręcznika i dopiero, kiedy tam pojawi się stosowna adnotacja, poczynię odpowiednie zmiany w treści. --Zyx 09:46, 12 lut 2006 (UTC)

pętle zagnieżdżone[edytuj]

Czego nic nie ma o pętlach zagnieżdżonych w tym rozdziale, trzeba o nich powiedzieć i dać przykładowo tabliczkę mnożenia

<?php for($i=1;$i<=10;$i++) for($j=1;$j<=10;$j++) echo($i . '*' . $j . '=' . ($i*$j)); ?>


Wyświetlanie tablic[edytuj]

Od momentu proste wyświetlanie tablic treść jest praktycznie niezrozumiała, a co dopiero ma powiedzieć na to ktoś, kto nigdy nie stosował tej pętli i chce się nauczyć? Nie wiadomo dlaczego pojawiają się 4 warunki do pętli, a określenie "drugi" nie wiadomo do którego kodu się odnosi.

Dalsza treść z komendami jeszcze gorsza. Autor wrzucił jakiś skrypt, nie opisując na czym polega ładowanie zmiennych do tablicy przy użyciu pętli. Nie wiadomo co robi która funkcja. Prosiłbym o przepisanie i poprawienie.