GIMP/Interfejs programu

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Interfejs, czyli okna GIMPA[edytuj]

Na czerwono zaznaczony został przybornik, ciemnoczerwonym kolorem opcje dla wybranego narzędzia (pędzla akurat do obróbki zdjęć raczej wykorzystywać nie będziemy, ale on właśnie włącza się na początku). Na środku znajduje się główne okno z głównym paskiem narzędziowym (zaznaczonym na zielono). Po prawej znajduje się okno, w którym np. można śledzić historię zmian i wracać do wersji poprzednich
Wygląd jednookienkowego trybu w GIMP-ie 2.8

Jak do tej pory, GIMP jest programem, w którym do operacji używamy trzech oddzielnych okien. Oczywiście można je zamknąć, jeśli by przeszkadzały, jednak jeśli będziemy wykonywać jakieś operacje na zdjęciach, lepiej mieć je pod ręką. Co znajduje się w każdym z tych okien?

  • Przybornik. Bazowo wyświetla się to okno po lewej stronie. Znajdują się w nim główne narzędzia do przekształcania grafiki, chociaż nie wszystkie. Do prostej obróbki zdjęć, szczególnie zdjęć dokumentacyjnych, bez fałszowania rzeczywistości, opiszemy poniżej kilka z nich. W szczególności potrzebować będziemy narzędzi zaznaczania, co przyda się do kadrowania zdjęcia, obrotu, jeśli np. nie wypoziomowaliśmy aparatu fotograficznego przed wykonaniem fotografii oraz w uzasadnionych przypadkach narzędzia pozwalającego na korektę perspektywy.
    • Opcje narzędziowe. Okno przybornika właściwie składa się z dwóch części na górze znajdują się narzędzia, natomiast na dole opcje dla tychże narzędzi, kŧóre włączają się automatycznie po wyborze narzędzia z przybornika.
  • Główny pasek narzędziowy i okno główne. Pod głównym paskiem narzędziowym wyświetla się grafika, jaką chcemy poddać obróbce. prace na pliku (wybór, zapis) wykonujemy oczywiście z opcji "Plik". Kopiowanie elementów, jak i ich zapisywanie np. w nowym oknie, wybieramy w opcji "Edycja". W opcji "Widok" możemy m.in. powiększać, bądź pomniejszać grafikę - może się niejednokrotnie przydawać, jeśli nie chcemy np. aby szczegóły w wyniku obróbki zostały zbytnio zniekształcone. Ważna opcja to oczywiście "Kolory" - tu znajdują się takie polecenia jak jasność, kontrast, poziomy, krzywe czy nasycenie. Tu także można wybrać polecenie automatycznego zrównywania bieli czy poprawiania kontrastu (na ogół jednak nie wychodzi to najlepiej i warto te prace wykonać ręcznie).
  • Warstwy, kanały, ścieżki - okno po prawej stronie daje nam możliwość śledzić historię działań na pliku i działań na warstwach. Na początek ważne jest, by wiedzieć, że po wykonaniu wielu edycji danej grafiki (obracania, poprawiania kontrastu, poprawiania perspektywy itd.), zawsze można cofnąć się do stanu początkowego lub któregokolwiek pośredniego. Jeśli nie chce się jednak utracić wykonanej pracy, warto najpierw zapisać obraz, aby wykonywać pracę na nowo od jakiegoś konkretnego etapu.

Tryb jednookienkowy[edytuj]

Standardowo GIMP, jak widać na poprzednim obrazku, każdy moduł jest podzielony na osobne okna. Niektórym może to przeszkadzać podczas obróbki, bo bardzo często się zdarza podczas przestawiania okna "falują" no i możemy zapomnieć o pracy na pełnym ekranie. Na szczęście w nowym GIMP-ie 2.8 rozwiązano ten problem i program dzięki temu stanie się wygodniejszy w obsłudze. Zmianę dokonujemy klikając w menu Okna-->Tryb jednookienkowy. Dodatkowo, każda nowo otwarta grafika zostanie wyświetlona pod postacią zakładek.

Doki[edytuj]

Wszystkie ikony z przybornika

Przybornik[edytuj]

Jest to jeden z domyślnie włączonych narzędzi i pozwala na podstawową obróbkę obrazu. Każda wybrana stąd opcja uaktywnia dolny panel przybornika w którym znajdziesz opcje danego narzędzia.

Ikona Nazwa Skrót klawiszowy
Zaznaczanie
GIMP-Toolbox-SelectionRectangle-Icon.png Zaznaczanie prostokątne R Zaznacza obszar prostokątny
GIMP-Toolbox-SelectionEllipse-Icon.png Ellipsa E Zaznacza koła lub elipsy.
GIMP-Toolbox-SelectionLasso-Icon.png Lasso F Zaznacza obszary za pomocą klikania (i tworzenia wielokątów) lub odręcznie, cały czas trzymając Lewy Przycisk Myszy.
GIMP-Toolbox-SelectionWand-Icon.png Różdżka U Zaznacza regularny obszar na podstawie koloru
GIMP-Toolbox-SelectionByColor-Icon.png Zaznaczanie koloru Shift + O Zaznacza obszary z podobnymi kolorami
GIMP-Toolbox-SelectionScissors-Icon.png Inteligentne nożyce I Zaznacza obszary, używając dopasowania krawędzi
GIMP-Toolbox-SelectionForeground-Icon.png Pierwszy plan Brak Zaznacza obszar zawierający obiekty z pierwszego planu
Rysowanie
GIMP-Toolbox-BrushBucketFill-Icon.png Wypełnianie kubełkiem Shift + B Wypełnia dany obszar wybranym kolorem lub deseniem
GIMP-Toolbox-BrushBlend-Icon.png Gradient L Wypełnia obszar kolorem gradientu.
GIMP-Toolbox-BrushPencil-Icon.png Ołówek N Malowanie pędzlem o twardej krawędzi.
GIMP-Toolbox-BrushPaintbrush-Icon.png Pędzel P Maluje płynnymi pociągnięciami pędzla
GIMP-Toolbox-BrushEraser-Icon.png Gumka Shift + E Ściera tło lub przezroczystość.
GIMP-Toolbox-BrushAirbrush-Icon.png Aeograf A Symulacja rysowania z zmiennym naciskiem
GIMP-Toolbox-BrushInk-Icon.png Stalówka K Symulacja kaligrafowania.
GIMP-Toolbox-BrushClone-Icon.png Klonowanie C Bardzo zbliżone pod względem działania do pędzla, z tą różnicą że pozwala ona malować fragmentami obrazu bądź desenia.
GIMP-Toolbox-BrushHeal-Icon.png Łatka H Usuwa nieregularności z obrazu
GIMP-Toolbox-BrushPerspectiveClone-Icon.png Klon perspektywiczny Brak klonuje ze źródła obrazu po zastosowaniu transformacji perspektywicznej.
GIMP-Toolbox-BrushConvolve-Icon.png Rozjaśnianie/wyostrzanie Shift + U
GIMP-Toolbox-BrushSmudge-Icon.png Rozsmarowywanie S Coś podobnego
GIMP-Toolbox-BrushDodgeBurn-Icon.png Rozjaśnianie/Przyciemnianie Shift + D
przekształcanie
GIMP-Toolbox-TransformMove-Icon.png Przesunięcie M Przesuwa obiekty, warstwy, obrazy.
GIMP-Toolbox-TransformAlign-Icon.png Wyrównanie Q To samo co wyżej, tylko że wyrównuje.
GIMP-Toolbox-TransformCrop-Icon.png Kadrowanie Shift + C Usuwa brzegi i warstwy z obrazu
GIMP-Toolbox-TransformRotate-Icon.png Obrót Shift + R Obraca aktywną warstwę, zaznaczenia lub ścieżki.
GIMP-Toolbox-TransformScale-Icon.png Skalowanie Shift + T Skaluje aktywną warstwę, zaznaczenia lub ścieżki.
GIMP-Toolbox-TransformShear-Icon.png Nachylenie Shift + S Przesunięcie fragmentu obrazu do pewnego kierunku.
GIMP-Toolbox-TransformPerspective-Icon.png Perspektywa Shift + P Zmienia perspektywę aktywnej warstwy, zaznaczenia lub ścieżki.
GIMP-Toolbox-TransformFlip-Icon.png Odbicie Shift + F Obdija aktywną warstwę, lub zaznaczenia.
Pozostałe
GIMP-Toolbox-PathTool-Icon.png Ścieżki B Tworzy i modyfikuje ścieżki.
GIMP-Toolbox-ColourPickerTool-Icon.png Pobranie koloru O Ustanawia kolor z wybranego punktu obrazu.
GIMP-Toolbox-MagnifyTool-Icon.png Powiększenie Z
GIMP-Toolbox-MeasureTool-Icon.png Miarka Shift + M Mierzy odległości i kąty.
GIMP-Toolbox-TextTool-Icon.png Tekst M Wstawia odpowiednio sformatowany przez nas tekst

Istnieją również inne narzędzia, domyślnie ukryte. Narzędzia te powinny być dostępne z menu Narzędzia→narzędzia kolorów lub po prostu narzędzie kolory.

Ikona Nazwa Skrót klawiszowy Opis
Narzędzia koloru
GIMP-Toolbox-ColourColourBalance-Icon.png Balans koloru Brak Modyfikuje balans kolorów z bieżącego zaznaczenia lub warstwy.
GIMP-Toolbox-ColourHueSaturation-Icon.png Barwa i nasycenie Brak Regulacja barwy, nasycenia i jasności.
GIMP-Toolbox-ColourColourize-Icon.png Barwienie Brak Renderuje bieżące zaznaczenie lub warstwę do szarej skali obrazu widzianego przez szkła kolorowego.
GIMP-Toolbox-ColourBrightnessContrast-Icon.png Jasność i kontrast Brak
GIMP-Toolbox-ColourThreshold-Icon.png Progowanie Brak Przekształca bieżącą warstwę lub zaznaczenie na czarno-biały obraz.
GIMP-Toolbox-ColourLevels-Icon.png Poziomy Brak Zmienia zakres intensywności aktywnej warstwy lub zaznaczenia w każdym kanale.
GIMP-Toolbox-ColourCurves-Icon.png Krzywe Brak Changes the colour, brightness, contrast or transparency of the active layer or path.
GIMP-Toolbox-ColourPosterize-Icon.png Redukcja kolorów Brak Redukuje liczbę kolorów.
GIMP-Toolbox-ColourDesaturate-Icon.png Desaturacja Brak Konwertuje wszystkie kolory na odpowiednich odcieniach szarości.
GIMP-Toolbox-GEGLOperationTool-Icon.png Biblioteka GEGL Brak