Instalacja Debiana 3.1 sarge z płyty CD w trybie "linux" na architekturze i386/Przygotowanie systemu do pracy

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

< Instalacja Debiana 3.1 sarge z płyty CD w trybie "linux" na architekturze i386

Mamy już podstawowy system – teraz czas zainstalować parę podstawowych programów użytkowych. System może służyć do różnych zadań i zależnie od tego, w jakim celu go będziesz używał, to będą ci potrzebne różne grupy aplikacji, jednak jest kilka pakietów, które warto mieć zainstalowanych niezależnie od tego, czy jest to serwer, czy stacja robocza.

Nawet jeżeli będziesz pracować tylko i wyłącznie w trybie graficznym, to warto zainstalować narzędzia do pracy w trybie tekstowym (przydadzą się chociażby w przypadku problemów z "okienkami"), zastanowić, które usługi będą ci potrzebne, warto też dostosować do własnych potrzeb i upodobań powłokę.

Uwaga odnośnie instalowania pakietów: można je zainstalować za pomocą różnych narzędzi (dpkg, apt-get, dselect, aptitude), ale warto już od samego początku używać aptitude, ponieważ ten program zapisuje, jakie pakiety zostały zainstalowane jako zależności (np. przy instalacji x-window-system, będzie kilka bibliotek), i w przypadku gdy zrezygnujesz z jakiegoś programu, to będziesz mógł odinstalować również te pakiety, które się zainstalowały z nim automatycznie (w każdym razie bez problemu znajdziesz, które to są).

Narzędzia do pracy w trybie tekstowym i administracyjne[edytuj]

Warto zainstalowac:

  • sudo (np. jeżeli chcesz, żeby użytkownicy inni niż root mogli wyłączyć komputer
  • mc - Midnight Commander, menedżer plików, z wbudowanym edytorem tekstu podkreślającym składnię C, C++, skryptów powłoki, HTML i innych; bardzo prosty w obsłudze w przeciwieństwie do wielu linuksowych narzędzi trybu tekstowego
  • emacs (pakiet emacs21) – edytor tekstu o bardzo dużych możliwościach; jeżeli programujesz, to może być przydatny, jednak dla początkujących jest dość trudny w obsłudze

Usługi[edytuj]

Są to programy, tzw. "daemony", które uruchamiane są przy starcie systemu, działają w tle i "przyjmują zgłoszenia" od innych programów. Jednym z podstawowych daemonów jest apmd, którego na pewno będziesz potrzebował. W skrócie, jeżeli chcesz, żeby przy zamykaniu systemu komputer sam wyłączył zasilanie (nie trzeba było go ręcznie wyłączać przyciskiem na obudowie), to musisz mieć ten pakiet zainstalowany.

X-window-system[edytuj]

Konfiguracja powłoki[edytuj]