C/Wskaźniki: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 139 bajtów ,  4 lata temu
m
[[Grafika:Zeiger.svg|thumb|150px|Wskaźnik ''a'' wskazujący na zmienną ''b''. Zauważmy, że ''b'' przechowuje liczbę, podczas gdy ''a'' przechowuje adres ''b'' w pamięci (1462)]]
 
'''Wskaźnik''' (ang. ''pointer'')<ref>[https://boredzo.org/pointers/ Everything you need to know about pointers in C Version 1.3. Copyright 2005–2010 Peter Hosey.]</ref> to specjalny rodzaj zmiennej, w której zapisany jest adres w pamięci komputera. Oznacza to, że wskaźnik '''wskazuje''' miejsce, gdzie zapisana jest jakaś informacja (np. zmienna typu liczbowego czy struktura).
 
Obrazowo możemy wyobrazić sobie pamięć komputera jako bibliotekę a zmienne jako książki. Zamiast brać książkę z półki samemu (analogicznie do korzystania wprost ze zwykłych zmiennych), możemy podać bibliotekarzowi wypisany rewers z numerem katalogowym książki a on znajdzie ją za nas. Analogia ta nie jest doskonała, ale pozwala wyobrazić sobie niektóre cechy wskaźników: numer na rewersie identyfikuje pewną książkę, kilka rewersów może dotyczyć tej samej książki, numer w rewersie możemy skreślić i użyć go do zamówienia innej książki, a jeśli wpiszemy nieprawidłowy numer, to możemy dostać nie tę książkę, którą chcemy, albo też nie dostać nic.
6500

edycji

Menu nawigacyjne