TeX

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Skocz do: nawigacja, szukaj
Porada Podręcznik ten powstaje na podstawie angielskiej wersji: TeX oraz na podstawie artykułów w Wikipedii
Wikipedia, nasz siostrzany projekt, zawiera artykuł na temat TeX.

Wprowadzenie[edytuj]

Logo TeX-a

TEX (wym. tech) jest komputerowym systemem profesjonalnego składu drukarskiego obejmującym zarówno dedykowany język programowania, jak i kompilator przygotowujący pliki w wymaganych przez urządzenia graficzne (drukarki, naświetlarki) formatach. Szczególnie często używa się go przy składaniu tekstów naukowych (np. matematycznych), ponieważ umożliwia budowanie dość złożonych wyrażeń (np. wzorów z wieloma kreskami ułamkowymi i indeksami).

Powstanie i rozwój[edytuj]

TeX został napisany w języku WEB, który z kolei produkuje programy w języku Pascal. Przy okazji powstał język Metafont, przeznaczony do opisu fontów, w którym zostały stworzone fonty używane przez TeX - ich krój nosi nazwę Computer Modern.

Program powstał w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Stanforda. Jego twórcą jest Donald E. Knuth, amerykański matematyk i informatyk. Program powstał, ponieważ prof. Knuth nie był zadowolny z wyglądu swojej książki The Art of Computer Programming. Postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć język programowania, który umożliwiłby skład tekstu wysokiej jakości. Początkowo profesor zakładał, że prace zajmą najwyżej pół roku, jednak jego oszacowanie było błędne - ostatecznie program został ukończony po ok. ośmiu latach, w 1985 roku.


Cechy TeX-a[edytuj]

  1. Stabilność
  2. Bezbłędność
  3. Pełna dokumentacja na temat tego systemu
  4. Złożoność
  5. Rozszerzalność
  6. Public domain
  7. Przenośność
  8. Logiczność


Polecenia[edytuj]

Poniżej przedstawiam ponad 300 poleceń TeX-a.

Źródła[edytuj]

Inne projekty[edytuj]