Wikibooks:Bar

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wikipedia Wikiźródła Wikicytaty Wikinews Commons Wikisłownik Wikispecies Meta Wikidane Wikipodróże

Skrót: WB:BAR
Stolik Wikibooks ;-)

Bar to miejsce, w którym rozmawiamy o wszystkich sprawach dotyczących Wikibooks. Nowe wątki należy dopisywać na dole - na górze są wątki najstarsze. Dyskusje nieaktualne lub nieaktywne trafiają do Archiwum. Pamiętaj o podpisywaniu się: ~~~~ lub Tak wygląda przycisk podpisu.

Zobacz też
Tablica ogłoszeńIRCStrony do usunięciaPrzyznawanie uprawnień

2016 WMF Strategy consultation[edytuj]

Pomóż przetłumaczyć na Twój język

Hello, all.

The Wikimedia Foundation (WMF) has launched a consultation to help create and prioritize WMF strategy beginning July 2016 and for the 12 to 24 months thereafter. This consultation will be open, on Meta, from 18 January to 26 February, after which the Foundation will also use these ideas to help inform its Annual Plan. (More on our timeline can be found on that Meta page.)

Your input is welcome (and greatly desired) at the Meta discussion, 2016 Strategy/Community consultation.

Apologies for English, where this is posted on a non-English project. We thought it was more important to get the consultation translated as much as possible, and good headway has been made there in some languages. There is still much to do, however! We created m:2016 Strategy/Translations to try to help coordinate what needs translation and what progress is being made. :)

If you have questions, please reach out to me on my talk page or on the strategy consultation's talk page or by email to mdennis@wikimedia.org.

I hope you'll join us! Maggie Dennis via MediaWiki message delivery (dyskusja) 20:06, 18 sty 2016 (CET)

Kody źródłowe z Wikiźródeł[edytuj]

@Persino, @Kompowiec2, @Pavroo:

Na Wikiźródłach jest kolekcja przykładowych kodów źródłowych, w większości pozostałości z wczesnej fazy projektu, kiedy "uźródłowianie" tekstów nie było ściśle przestrzegane. Zasadniczo jest to twórczość własna użytkowników i jako taka nie pasuje do obecnej polityki publikacji Wikiźródeł. Tych tekstów nie da się "uźródłowić" i wstępnie zastanawiamy się nad ich usunięciem z projektu.

Czy Waszym zdaniem jakieś z tych programów mogłyby znaleźć miejsce w Wikibooks? Czy można je przenieść w całości jako jeden podręcznik, albo czy można je dołączyć jako rozdziały lub aneksy do istniejących podręczników, np. Programowanie? Czy moglibyście wskazać mi osobę, która w tym projekcie ma uprawnienia do importu stron?

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki, sugestie, pomysły w tej kwestii. Pozdrawiam, Ashaio (dyskusja) 17:54, 17 lut 2016 (CET)

 • Chyba jedynym adminem jaki tu jest to tylko parvoo, zapytaj się jego o import Kompowiec2 (dyskusja) 21:50, 19 lut 2016 (CET)
 • @Pavroo czy przyjmiecie strony z kodami programistycznymi jako zaczątek książki o programowaniu? Trochę nam szkoda je usuwać bez śladu... ale na Wikiźródłach zostać nie mogą... Mogę je przekleć - usunąć u nas i wkleić u Was, ale to nie fair w stosunku do twórców tych stron, zginąłby ich wkład... Wieralee (dyskusja) 22:52, 7 kwi 2016 (CEST)
  • Pomysł jest dobry, lecz nie do mnie należy decyzja. Jeśli spełnia zasady Wikibooks, to czemu nie? --Pavroo (dyskusja) 21:29, 8 kwi 2016 (CEST)
  • To niby od kogo to zależy? Masz tu jakiegoś innego aktywnego admina? Karolusa dawno nie widziałem... Kompowiec2 (dyskusja) 10:14, 16 maj 2016 (CEST)
 • @Persino, @Kompowiec2, @Pavroo: zrobiłam ten import samodzielnie, usystematyzowałam na razie te strony (Kategoria:Kody źródłowe na swój sposób. Nie do końca jednak znam specyfikę Wikibooks. Zdaję sobie sprawę z tego, że jak bardzo niedoskonałe jest to, co zrobiłam :( Bardzo Was proszę o wprowadzenie wszelakich poprawek, jak również o wskazówki, co mogę/powinnam zrobić samodzielnie. Będę Wam wdzięczna za wszelką pomoc. Z góry dziękuję i przepraszam za bałagan. Wieralee (dyskusja) 02:11, 19 maj 2016 (CEST)
 • Nie przejmuj się. Jak mnie nie było to był tu większy syf niż kiedykolwiek teraz. Po za tym IMO ze względu na niemalże brak aktywnych użytkowników pewne zasady są elastyczne (tak jak np. OR) i sami się w specyfice zasad nie do końca łapiemy. Przejrzałem, generalnie jest w porządku, choć nie wiem czy w tym przypadku usunąć kategoryzację do stron po slashu (tak robią na ang. wikibooks i mają tam przez to nadmiar kategorii bo każda książka ma swoją własną kategorię - jakby to była jakaś Wikipedia). Dodałem książkę do księgozbioru. Kompowiec2 (dyskusja) 08:25, 19 maj 2016 (CEST)
 • @Kompowiec2 wielkie dzięki! Dobrze, że tu jesteś ;-) Wieralee (dyskusja) 10:16, 19 maj 2016 (CEST)

Audiobooki[edytuj]

Martwo coś w tym barze, no ale cóż - ostatnio interesuje się nieco audiobookami i ogólnie podcastingiem. Jak wygląda sytuacja licencyjna z wykorzystaniem głosów syntezatorów mowy jak IVONA? Czy wgranie takich materiałów .ogg na WB jest możliwe, czy potrzebna byłaby w tym celu współpraca z tą firmą? Espeak chociaż wolny, to myślę że jest jednak nieznośny dla ucha na dłuższą metę. Kompowiec2 (dyskusja) 22:00, 19 lut 2016 (CET)

 • bo to angielski bar :D może by się przydało to przenieść już do archiwum bo niektóre informacje są nieaktualne co do twojego pytania to drażliwa sytuacja bo nawet jeśli są to wole programy to trzeba mieć jakieś pozwolenie od tych firm --Janusz88pl (dyskusja) 23:25, 19 lut 2016 (CET)
 • FAQ Ivony raczej wskazuje, że trzeba mieć komercyjną licencję, żeby rozpowszechniać nagrania: 1 2. Ciekawe, że nie uwzględniają możliwości, że ktoś mógłyby chcieć rozpowszechniać teksty niekomercyjnie, nie tylko wewnątrz własnej instytucji. Na Commons znalazłam 2 nagrania wykonane Ivoną i 6 nagrań eSpeak. Są to pojedyncze słowa i krótkie wyrażenia, nie audiobooki ;-)
Nie chcę nic narzucać, ale może spróbujesz nagrać audiobook samodzielnie? Na początek coś krótkiego, nawet z Wikijunior. Wśród Wikipedystów nagraniami zajmuje się głównie Borys Kozielski, twórca Wikiradia. Napisał w Wikibooks poradnik Podkasting. porady dla początkujących. Przykładowe nagrania Borysa na Commons. BTW: w Wikiźródłach wrzuciliśmy ostatnio audiobook Rękopis znaleziony w Saragossie z projektu Librivox, może chcesz posłuchać? Ashaio (dyskusja) 10:31, 20 lut 2016 (CET)
 • ja nie mam żadnego profesjonalnego sprzętu, no chyba że mikrofonem z telefonu lub głośniczka bluetooth (co jednak nie udało mi się odpalić w moim modelu JBL GO). Może starczy... Posłuchałem fragment z wikiźródeł, nie spodziewałem się takiej dobrej jakości ;) dorównuje tym amerykańskim, przy tym polskie podcasty to jakaś lipa a myślałem nad TTS bo po prostu jest mniej roboty - spędzenie kilku godzin na czytaniu na głos książki jest... czasochłonne. Po za tym, dobrze mieć książkę w .txt lub epub, w audio raczej się nie spotkałem z ew. kontrolą wersji... (może będzie trzeba kiedyś stworzyć hehe, dobre byłoby to do dialogów) :P. Wiele osób mi mówiło że dobrze czytam, w dodatku wyłącznie teksty pisanie właśnie, czemu by nie... nie wiem. Ale najpierw trzeba zrobić minitool do robienia kolekcji audiobooków (gdzieś mi mignęło w pamięci, że załadowane kolekcje domyślnie usuwają wszelkie audio ale nie mogłem znaleźć na ten moment)

może by się przydało to przenieść już do archiwum bo niektóre informacje są nieaktualne - mnie się wydaje że można by to nawet całkiem usunąć (po co nam tu trzymać jakiś angielski spam?), ale nie wiem czy nie byłoby przypału o chronologię albo co. W każdym razie, już przeniosłem Kompowiec2 (dyskusja) 10:46, 21 lut 2016 (CET)

VisualEditor News #1—2016[edytuj]

Elitre (WMF), 20:21, 26 lut 2016 (CET)

WAŻNE: Kontrola aktywności administratorów[edytuj]

Cześć. W 2013 w drodze światowego konsensusu społeczności przyjęto politykę odbierania „zaawansowanych uprawnień” (administratora, biurokraty itp.). Na jej podstawie stewardzi weryfikują aktywność administratorów we wszystkich projektach Wikimedia Foundation, które nie mają określonych zasad aktywności. Zgodnie z naszym stanem wiedzy, ta wiki nie ma formalnych zasad odbierania „zaawansowanych uprawnień” dla nieaktywnych kont. To oznacza, że stewardzi zajmą się tym, działając na podstawie weryfikacji aktywności administratorów.

Ustaliliśmy, że niżej wymienieni użytkownicy spełniają kryteria nieaktywności (brak edycji i akcji w czasie dłuższym niż dwa lata):

 1. Kj (administrator)

Ci użytkownicy wkrótce otrzymają wiadomość, w której zostaną poproszeni o rozpoczęcie dyskusji w społeczności, jeśli chcą zachować wszystkie lub cześć uprawnień. W wypadku braku odpowiedzi stewardzi usuną uprawnienia z ich kont.

Jednak jeśli Wy jako społeczność chcecie stworzyć własne zasady kontroli aktywności administratorów, zastępujące globalne, podjąć inną decyzję w sprawie nieaktywnych członków administracji lub macie już wdrożoną politykę, którą przeoczyliśmy, prosimy, poinformujcie stewardów na Meta-Wiki, żeby nie weryfikować aktywności na Waszej wiki. Dziękujemy, Openbk (dyskusja / meta-wiki) 01:00, 13 mar 2016 (CET)

Open Call for Individual Engagement Grants[edytuj]

IEG barnstar 2.png

Pomóż przetłumaczyć na Twój język:

Greetings! The Individual Engagement Grants (IEG) program is accepting proposals until April 12th to fund new tools, research, outreach efforts, and other experiments that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), IEGs can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.

With thanks, I JethroBT (WMF) 17:47, 31 mar 2016 (CEST)

Nowy podręcznik - nowy adres[edytuj]

Udało się nam stworzyć podręcznik dla użytkowników programu komputerowego Otwarty System Archiwizacji na moim koncie w wikibooks: https://pl.wikibooks.org/wiki/Wikipedysta:Agakud/Otwarty_System_Archiwizacji_OSA:_Podr%C4%99cznik_u%C5%BCytkownika Jutro jest premiera tego programu i chciałam serdecznie prosić o przeniesienie tego podręcznika w całości do wikibooks na adres docelowy podręcznika.

 • Zrobione --Pavroo (dyskusja) 16:25, 11 kwi 2016 (CEST)
 • Skoro jest na GPL to wrzućcie ten program na githuba chociaż... :) Kompowiec2 (dyskusja) 10:09, 16 maj 2016 (CEST)

Cookbook week[edytuj]

Hello, I want to tell you that I've made a proposal for a Cookbook event on this Meta page.

I would be happy to see your comment ! Regards Archi38 (dyskusja) 20:22, 15 maj 2016 (CEST)