Wikibooks:Strony do usunięcia

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na tej stronie prowadzimy dyskusje nad modułami, które zdaniem użytkowników kwalifikują się do usunięcia.

Umieszczenie tu artykułu nie oznacza, że zostanie automatycznie usunięty. Strona ta powstała po to, aby dać możliwość przedstawienia argumentów za i przeciw usunięciu. Skasowanie modułu może nastąpić tylko po dyskusji i wyraźnym poparciu przez użytkowników pozostawienia modułu lub jego skasowania. W innym przypadku dyskusja może trwać nadal. Do chwili rozstrzygnięcia zawartość strony nie jest usuwana i można prowadzić nad nią prace.

 • Nie należy tu umieszczać stron stosunkowo nowych, powinno się dać autorom trochę czasu na rozwinięcie podręcznika.
 • Nie umieszcza się tutaj stron przeznaczonych do ekspresowego kasowania. Moduły, które zgodnie z zasadami projektu nie należą do tematów, które powinny znaleźć się na Wikibooks, są usuwane bez zbędnej zwłoki przez administratorów. Można tu przeprowadzić dyskusję w wypadku, gdy nie ma zgody co do odpowiadania wytycznym Wikibooks.
 • O zgłoszeniu modułu do usunięcia należy informować jego autora oraz użyć szablonu {{SdU}} w module.
 • Po zakończeniu dyskusji należy usunąć szablon {{SdU}} ze strony oraz przenieść dyskusję do archiwum.
 • Często strony nie są usuwane bezpowrotnie, a archiwizowane na stronie użytkownika, który był autorem danego podręcznika.

Pełna lista stron do usunięcia znajduje się w kategorii "Artykuły do skasowania".

Vista-trashcan empty-alt.png Dodaj nowy wpis
(jeśli używasz tego linku, [[Nazwa strony]] wpisz w tytule)

Ajax[edytuj]

 • pusty podręcznik, zbyt mała ilość treści, nieedytowany od bardzo długiego czasu. Karol Karolus (dyskusja) 08:43, 4 cze 2013 (CEST)
  • Można go "wyczyścić" (usunąć wszystkie strony), ja się tym podręcznikiem niedługo zajmę - napiszę od nowa. --Kabexxxior (dyskusja) 09:38, 8 lip 2013 (CEST)
  • Hej, coś tu się dzieje na WB? Faktycznie, z tym podręcznikiem nic nie da się zrobić. Lepiej do wywalić. A od tych dwóch lat nic się z podręcznikiem nie zmieniło i nie zmieni.

Ubuntu[edytuj]

W lipcu Kompowiec2 oznaczył podręcznik Ubuntu do kasacji. Jaki jest powód kasacji? Uważam to za bezcelowe. --Pavroo (dyskusja) 20:40, 25 lis 2013 (CET)

 • Sprawdziłem edycje, nie zauważyłem żebym dodawał do maina ek'a. Może Ci sie mogło pomylić z jakimś modułem, którym mogłbym dodać do kasacji. ps. w wakacje postaram się wrócić do wikibooksów. Po za tym, może jendak warto dodać jakąś wzmiankę o szpiegowaniu użytkowników... np. do modułu dlaczego nie warto używać Ubuntu. Ostatnio zainstalowałem 14 wersję na próbę na 64-bitach i po tych widżetach do fejsa, dashoborad przeszukujące stronki typu groveshark niczym google dekstop chciało mi się rzygać + udało mi się go całkowicie zamrozić. Teraz używam [[Linux mint|minta][. Kompowiec2 (dyskusja) 08:40, 13 cze 2014 (CEST)

TrueCrypt[edytuj]

 • Z związku nalotem rządowych na tą aplikację, postanawiam dodać ten podręcznik do SDU bo nie dość że mało treści, to na dodatek podręcznik będzie miał znaczenie wyłącznie archiwalne. To nie będzie to samo co np. MS-DOS, jeśli szyfrowanie stanie się niewystarcza1ące (obecnie trwają już prace nad złamaniem AES-256) to program stanie się bezużyteczny a tym bardziej podręcznik do niego. Za jakiś czas zapełnię tę lukę i napiszę nowy podręcznik tym razem dotyczący dm-crypta z LUKSem i jeśli mi się uda to może także freeofte. Kompowiec2 (dyskusja) 08:46, 13 cze 2014 (CEST)
  • Teoretycznie, jest dalej rozwijany: truecrypt.ch --Pavroo (dyskusja) 13:30, 24 lut 2016 (CET)
 • Możliwe, tylko jak ma się to do podręcznika?? (który nie jest rozwijany) :O Kompowiec2 (dyskusja) 18:54, 27 lut 2016 (CET)

Zmiana środowiska graficznego w Ubuntu[edytuj]

Bardzo przydatna strona i informacje. W moim przypadku nie zadziałały polecenia w konsoli.

 • Podmieniłem stronę na tą z debiana, bo ona zawiera po prostu więcej informacji - nie ma sensu "odkrywać koła na nowo" czytaj pisać o tym samym w wielu książkach naraz, które wyglądały trochę jak skopiowane.

Jeśli komendy nie działają, prawdopodobnie nie masz odpowiednio dodnaych repozytoriów - nie wiem jak wyglądają te z ubuntu ale z tego co wiem jest większość jest kopią z oryginalnych paczek debiana + kilka autorsko dodanych dla tych co nie potrafią kompilować (np. TrueCrypt) O repo poczytasz np. Debian - uniwersalna instalacja/Wybór wersji systemu tutaj jak się dodaje, ale nie używaj tych debianowskich na ubuntu, tym bardziej że tych dla ubu jest prawdopodobnie dużo więcej. Kompowiec2 (dyskusja) 19:04, 29 lip 2014 (CEST)

Angielski moduły[edytuj]

Angielski/Czasowniki[edytuj]

Moduł Angielski/Czasowniki

Angielski/Okładka[edytuj]

Moduł Angielski/Okładka - w zasadzie, dlaczego usuwamy okładkę?

Przed usunięciem trzeba też przejrzeć narzędzia->Linkujące (niektóre moduły są np. w Angielski/Wersja do druku --Lethern (dyskusja) 19:50, 25 paź 2014 (CEST)

Co do czasowników, to trzymanie takiej listy na jednej stronie mija się z celem. Wraz z rozrostem podręcznika będą dodawane kolejne czasowniki, a przeglądanie każdej strony, by sprawdzić, które czasowniki już zostały użyte mija się z celem. No i poza tym, po co robić takie duże słowniki nie związanych ze sobą tematycznie czasowników, skoro każdy czasownik został dobrze opisany na Wikisłowniku na oddzielnym haśle. Szkoda roboty.
Co do okładki, nie stawiałem tam eka, ale wiele innych okładek z innych podręczników także trafiło do ekspresowej kasacji. Nie ma zdania, co do dalszego losu okładki zarówno do angielskiego jak i do innych podręczników. Runab (dyskusja) 20:01, 25 paź 2014 (CEST)
Zasadniczo moduł (czasowniki) wydaje się nieukończony, na literę 'a' jest więcej wymienionych czasowników niż wszystkich razem z drugiej połowy alfabetu, a uzupełnienie tego będzie trochę mijać się z celem (kopiowanie Wikisłownika), dodatkowo moduł powstał 8lat temu. Biorąc to pod uwagę, jednak usuwam --Lethern (dyskusja) 12:42, 8 lis 2014 (CET)

Powołanie kapłańskie[edytuj]

Zalążek nie rozwijany od 2011 roku. Wygląda na mocno subiektywny, trudny do uźródłowienia. Sądzę, że nie ma wartości edukacyjnej. Ashaio (dyskusja) 00:23, 24 lut 2016 (CET)

 • Crystal Clear action button cancel.png Zdecydowanie usunąć. Czyjeś wymysły bez jakichkolwiek przesłanek słuszności.Cybularny (dyskusja) 19:31, 27 lut 2016 (CET)
 • Crystal Clear action button cancel.png Potwierdzam, brak tu jakiejkolwiek treści, są tu jakieś dziwne dyrdymały Kompowiec2 (dyskusja)

Łacina/Chemia, Łacina/Medycyna, Łacina/Pospolite słownictwo[edytuj]

Te trzy strony to w zasadzie kilka słów na krzyż i nic więcej. Na stronie z chemią mamy tylko 4 słowa, z medycyną 6, z pospolitym słownictwem 12 (z czego też nijak dobrano słowa). Runab (dyskusja) 17:33, 1 sie 2016 (CEST)

Django[edytuj]

Zgłaszam propozycję usunięcia tego modułu. Ostatnie zmiany ma z 2009 roku, obecna treść jest nieaktualna. Framework i jego dokumentacja jest na wolnej licencji, jest możliwość wolontarystycznego tłumaczenia dokumentacji, więc bez hiper-aktywnej społeczności na polskim Wikibooks, nie ma potrzeby, żeby taki moduł istniał. W tej chwili artykuł o frameworku na polskiej Wikipedii linkuje do modułu. Link chciałem usunąć stamtąd, zgłaszam pomysł usunięcia też tutaj dla konsekwencji. Pozdrawiam, Maćko (dyskusja) 01:43, 25 paź 2016 (CEST)