Wikibooks:Poczekalnia

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na tej stronie prowadzimy dyskusje nad stronami (szablonami, kategoriami, artykułami, podręcznikami, itp.), które zdaniem użytkowników kwalifikują się do usunięcia lub naprawienia.

Umieszczenie tu stron nie oznacza, że zostanie automatycznie usunięty lub naprawiony. Strona ta powstała po to, aby dać możliwość przedstawienia argumentów za i przeciw usunięciu lub naprawieniu strony. Skasowanie strony może nastąpić tylko po dyskusji i wyraźnym poparciu przez użytkowników niepozostawienia strony i jego skasowania, a naprawa strony może nastąpić tylko po dyskusji i wyraźnym poparciu przez użytkowników naprawienia strony. W innym przypadku dyskusja może trwać nadal. Do chwili rozstrzygnięcia zawartość strony nie jest usuwana i naprawiana oraz można prowadzić nad nią prace.

 • Nie należy tu umieszczać stron stosunkowo nowych, powinno się dać autorom trochę czasu na rozwinięcie artykułu (lub podręcznika).
 • Nie umieszcza się tutaj pojedynczych stron przeznaczonych do ekspresowego kasowania. Strony, które zgodnie z zasadami projektu nie należą do tematów, które powinny znaleźć się na Wikibooks, są usuwane bez zbędnej zwłoki przez administratorów. Można tu przeprowadzić dyskusję w wypadku, gdy nie ma zgody co do odpowiadania wytycznym Wikibooks.
 • O zgłoszeniu strony do usunięcia lub naprawienia należy informować jego autora oraz użyć szablonu {{SdU}} lub {{DoSkasowania}} albo {{DNU}} (tylko dla stron: naprawa, prowokacje, artykuły i kwestie techniczne) na ich stronach (w przypadku podręcznika, ale książki na stronach głównych książek, a broszury na jego jedynym artykule).
 • Po zakończeniu dyskusji należy usunąć szablon {{SdU}} lub {{DoSkasowania}} albo {{DNU}} mówiące o trwaniu dyskusji z strony (w przypadku podręcznika, ale książki na stronie głównym książki, a broszury na jego jedynym artykule) oraz przenieść ewentualnie dyskusję do archiwum (szablon archiwum stworzony ze szkieletu z {{SDU}} to {{SDU/Archiwum}}), a później wstawić opcjonalnie (dla stron do usunięcia należy je wstawić nie opcjonalnie, tylko koniecznie) na tą stronę (w przypadku podręcznika, ale książki na stronach głównych książek, a broszury na jego jedynym artykule) szablony informujące {{DNU}} lub {{SdUwynik}} (na co najmniej 30 dni od zakończenia dyskusji), co dla stron, dla których w wyniku dyskusji ustalono, że należy usunąć je, to później po jakimś czasie najwcześniej po 30 dniach od zakończenia dyskusji Administrator z Wikibooks:Administratorzy to zrobi, a dla których stron ustalono, że należy zrobić co innego, robione jest po dyskusji, co ustalono w poczekalni.
 • Często podręczniki nie są usuwane bezpowrotnie, a archiwizowane na stronie użytkownika, który był autorem danego podręcznika.
 • Jak zgłaszać strony do naprawy lub usunięcia oraz co robić po zakończonej dyskusji to jest na stronach pomocy szablonu {{DNU}} oraz pomocy szablonu {{SdU}} i {{DoSkasowania}}, a także pomocy szablonu {{SdUwynik}}.

Pełna lista stron, co do których przeprowadza się dyskusję, co dalej robić, znajduje się w Kategoria:Poczekalnia DNU - dyskusja (naprawa), gdy strony należą do sekcji naprawa, a także na Kategoria:Poczekalnia DNU - dyskusja (prowokacje), gdy strony należą do sekcji prowokacje, Kategoria:Poczekalnia DNU - dyskusja (artykuły), gdy strony należą do sekcji artykuły i Kategoria:Poczekalnia DNU - dyskusja (kwestie techniczne), gdy strony należą do sekcji kwestie techniczne, wstawianych przez {{SdU}} i {{DoSkasowania}} oraz {{DNU}}, a wszystkie zgłoszenia są na stronie Zgłoszenia.

Co do pełnej listy zgłoszeń, co do których ustalono, co zrobić, czy nie podejmować, żadnych działań jest na: Kategoria:Poczekalnia DNU - załatwiono (zostawiono), gdy dla strony uzyskano konsensus w sprawie pozostawienia jej w Wikibooks, Kategoria:Poczekalnia DNU - załatwiono (brak wyniku), gdy dla strony nie uzyskano konsensusu w sprawie pozostawienia lub usunięcia jej z Wikibooks, Kategoria:Poczekalnia DNU - załatwiono (usuwane), gdy dla strony uzyskano konsensus w sprawie usunięcia jej z Wikibooks, oraz Kategoria:Poczekalnia DNU - załatwiono (naprawiono), gdy dla strony uzyskano konsensus naprawienia jej lub niepodejmowania żadnych działań w celu jej naprawy, wstawianych przez {{DNU}} i {{SdUwynik}}.

Zalecane jest używanie szablonu {{DNU}}, zamiast {{SdU}} i {{SdUwynik}}, ponieważ ten pierwszy jest bardziej ogólniejszy i bezpieczniejszy niż pozostałe.

Regulamin Poczekalni[edytuj]

Ogólne
 1. Każdy użytkownik Wikibooksa może zgłaszać strony do usunięcia lub naprawienia na stronie Poczekalni.
 2. Każde zgłoszenie musi być opatrzone merytorycznym uzasadnieniem.
 3. Każda zgłoszona strona powinna pozostać w Poczekalni przez minimum 24 godziny (wyjątkiem są strony, których podręcznikowość lub jej brak nie wzbudza wątpliwości lub których zgłoszenie jest wygłupem).
 4. Zgłaszający stronę ma obowiązek poinformowania głównego autora albo współautorów (z wyjątkiem dynamicznego IP) o zgłoszeniu strony do Poczekalni – przez wstawienie na stronę dyskusji użytkownika szablonu poprzez wywołanie subst, tzn.: {{subst:DNU/info|nazwa podstrony}} ze stosownym opisem.
 5. Głosy niezawierające argumentów merytorycznych są wykreślane z Poczekalni.
 6. Strona pozostawiona na Wikibooks'ie w wyniku dyskusji można ponownie zgłosić po upływie 30 dni od chwili ostatniego zgłoszenia.
Ocena strony
 1. Ostateczną decyzję co do losów strony, wobec których brak jest wyraźnego konsensusu, podejmuje administrator. W pozostałych przypadkach może zrobić to każdy doświadczony wikipedysta.
 2. Decyzja podejmowana jest na podstawie merytorycznych opinii zawartych w dyskusji nad stroną.
 3. Zgłoszenie, które nie doczekało się komentarza, jest przenoszone do załatwionych. Przedmiotowa strona pozostaje wówczas w Wikibooks.
 4. Zgłoszenia, przy których nie osiągnięto konsensusu, mogą być zdjęte z Poczekalni nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni.
 5. Jeżeli nie zostanie osiągnięty konsensus co do dalszego postępowania, strona (w przypadku książki, na jego stronie głównej, a broszury na jego jedynym artykule) zostaje opatrzona odpowiednim szablonem {{DNU|brak wyniku}} i pozostaje na Wikibooks. Stronę można zgłosić ponownie po upływie 30 dni.
 6. Każda decyzja dotycząca losu strony musi być uargumentowana.

Strony w Poczekalni[edytuj]

 • Question book magnify2.svg Naprawa - strony z drobnymi problemami wymagające pilnej naprawy: Tu odbywają się dyskusje na temat naprawy wszystkich zgłoszonych stron, które da się naprawić w wyniku przeprowadzonej dyskusji, zgłoszona strona na wniosek wikipedystów nawet będących botami po przeprowadzonej dyskusji jest naprawiana w ściśle określony sposób lub są niepodejmowane żadne działania.
 • Wikipedia scale of justice.png Prowokacje - strona z aktami prowokacyjnymi: Tu odbywają się dyskusje na temat stron powstałych jako prowokacja z fałszywymi lub częściowo fałszywymi informacjami, przeprowadzana jest dyskusja, czy należy tą stronę usunąć lub nie.
 • Book notice.svg Artykuły - strony posiadające problemy z treścią lub tekstem: Tu odbywają się dyskusje na temat problemów z treścią lub tekstem wszystkich zgłoszonych stron na wniosek wikipedystów. bo nie udało się naprawić tych problemów, przeprowadzana jest dyskusja, czy należy tą stronę usunąć lub nie.
 • Nuvola apps kservices.svg Kwestie techniczne - strony z poważnymi problemami technicznymi: Na tej podstronie zgłaszamy strony z poważnymi problemami technicznymi, z którymi nie udało się naprawić kwestii technicznych z tą stroną (np. ten szablon jest, co do działania jest taki sam lub podobny jak inny), co do wywołań szablonów (błędne parametry powodujące błędne działanie strony), przydzielenia do kategorii, itp., przeprowadzana jest dyskusja, czy należy tą stronę usunąć lub nie.
 • Wszystkie toczące się w tej chwili wątki można znaleźć na tej stronie.
 • Jeśli strony nie da się rzeczywiście naprawić lub nie uzyskano konsensusu w sprawie usunięcia ich, wtedy decyzję podejmuje Administrator, czy ją rzeczywiście usunąć.

Wykaz skrótów:
N
W tej edycji utworzono nową stronę (zobacz też listę nowych stron)
m
To jest drobna zmiana
b
Ta edycja została wykonana przez bota
d
Edycja w Wikidanych
(±123)
Zmieniony rozmiar strony (liczba bajtów)

15 cze 2019