Książka kucharska/Kuchnia staropolska

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.


Kuchnia staropolska



Kuchnie regionalne[edytuj]




W tym podręczniku znajdziesz przepisy oraz porady kulinarne.
Jeśli chcesz - podziel się z nami własnym przepisem.


Czernina lub czarnina tzw. czarna polewka[edytuj]

Staropolska zupa, której podstawowymi składnikami są: rosół i krew z kaczki lub gęsi.

Charakterystyczny słodko/kwaśny smak nadaje czarninie dodatek octu, który dodajemy do krwi, by nie dopuścić do jej krzepnięcia. Oprócz podstawowych składników indywidualny smak nadają zupie dodatki, takie jak wywar z suszonych owoców (gruszki, jabłka, śliwki, rodzynki lub wiśnie), ocet winny lub jabłkowy, miód lub inne składniki. Czarninę można podawać z; kluskami (mogą być: leniwe, kopytka, zacierki, lane), domowym makaronem, gotowanymi ziemniakami, pyzami(wg.uznania ). Kaczkę kupujemy na targowisku (bazarze) z krwią.


Składniki rosołu[edytuj]

(porcja na 5 osób) - około 3 litrów wody - 1/2 kaczki (piersi i "pałki" pozostawiamy na następny obiad) - 2 średnie marchewki - 1 pietruszka - kawałek selera i pora - 1 większa cebula (cebulkę pokrojoną w plasterki można podpiec na blasze lub otwartym płomieniem) - 2 listki laurowe (średnie) - 5 ziarenek ziela angielskiego - sól i pieprz do smaku

Wywar z owoców[edytuj]

- garść suszonych śliwek (węgierki,lepiej z pestkami) - garść suszonych kwaśnych jabłek - garść suszonych gruszek Zalać jednym litrem wody i gotować. W trakcie gotowania dodać 2 czubate łyżeczki majeranku. Dołożyć w trakcie gotowania: serduszko, wątróbkę, żołądek.

Czarowanie czarnej polewki[edytuj]

Gdyby ktoś z domowników miał odruchy wymiotne na widok krwi odlać dla niego porcję rosołu na obiadek. Do reszty rosołu wlewamy wywar owocowy z zawartością i gotujemy na małym ogniu nie dopuszczając do wrzenia. Następnie w do dużego kubeczka 1/2 l wlewamy ok.200 ml rosołu z wywarem (lekko schładzamy) i dodajemy krew. Dokładnie należy ją wymieszać. Następnie dodajemy jedną czubatą łyżkę mąki krupczatki lub poznańskiej. Dokładnie rozprowadzamy mąkę aby nie pozostały grudki. Zawartość z kubka wlewamy do rosołu z wywarem ciągle mieszając i zagotowujemy. Czernina powinna w tym stadium mieć lekko kwaśny posmak. Gdyby było inaczej dodać octu i chwilę jeszcze pogotować. Niektórzy uwielbiają czerninę na kwaśno a inni na słodko. Dosłodzić można już w talerzu. Mnie osobiście najlepiej smakuje na gęsto z drobnym makaronem. S m a c z n e g o !!!!

Potrawy mięsne[edytuj]

Ryby[edytuj]

Potrawy mączne[edytuj]

Chleb z dyniChleb na pyrachChleb wiejski

Kasze[edytuj]

Desery i ciasta[edytuj]

Inne[edytuj]

Sos staropolski ze świeżych grzybówSos staropolski z suszonych grzybów