Aktualizacja i kompilacja jądra w Debianie/Wprowadzenie, pobieranie jądra
Wprowadzenie, pobieranie jądra
[edytuj]Wstęp
[edytuj]Jeśli czytasz ten artykuł to zakładam, że wiesz czym jest Jądro Linuksa i dlaczego mógłbyś chcieć je zaktualizować. Jednakże jeśli dziwnym trafem czytasz ten przewodnik, a po prostu używasz Linuksa i nie masz pojęcia, czym jest jądro (kernel) i dlaczego miałbyś je aktualizować, to następne dwa paragrafy są dla Ciebie. Najprościej ujmując, jądro Linuksa to mózg systemu. Mówi systemowi, jakie systemy plików, sprzęt, protokoły itd., są obsługiwane. Oczywiście robi jeszcze wiele innych rzeczy, ale na razie taka mała definicja nam wystarczy.
Moje podziękowania
Zanim zaczniemy, chciałem serdecznie podziękować wszystkim ludziom za odzew po moim ostatnim artykule Bardzo Szczegółowy Przewodnik po Instalacji Debiana 3.0. Jestem wdzięczny za wgląd, poprawki i komentarze. Chciałem również przeprosić za opóźnienie związane z tym artykułem. Moje życie przeszło wiele zawirowań w ostatnich kilku miesiącach. Cieszę się, że ostatecznie znowu jestem w formie.
Oczekiwania
[edytuj]Dlaczego mógłbyś chcieć bawić się z jądrem? No cóż, wszyscy ludzie (będący troszkę ponad zwykłymi śmiertelnikami i mądrzejsi ode mnie), którzy nieustannie pracują nad jądrem, dodają do niego obsługę nowego sprzętu, nowych technologii, poprawiają istniejące błędy i dokładają mnóstwo innych usprawnień. Aktualizując jądro, zwiększamy możliwości naszego systemu. Z tego, co wiem, nie został jeszcze wybudowany komputer, który wykorzystywałby wszystkie sterowniki i możliwości jądra Linuksa. Zatem, jeśli nie ma takiej potrzeby, to nie musisz instalować wsparcia dla wielu rzeczy, które nie będą wykorzystane.
W tym przewodniku postaram się opisać proces aktualizacji i kompilacji jądra Linuksa w dystrybucji Debian. Spróbuję objaśnić poszczególne kroki w taki sposób, by rozwiać wszelkie przesądy i obawy. Mam nadzieję, że ktoś nowy w Linuksie przejdzie przez wszystkie etapy bezproblemowo i na końcu będzie miał zaktualizowany system.
Mimo iż chcę, by każdy przeszedł ten proces bezboleśnie i bezbłędnie, to jednej rzeczy nie mogę przewidzieć. Jest to szczegółowy opis sprzętu, którym dysponujesz, oraz rzeczy, które system ma obsługiwać. Zatem skupię się na trzech najbardziej popularnych tematach: dźwięk, systemy plików z księgowaniem i możliwość wypalania CD. Myślę jednak, że dostarczę wystarczająco dużo szczegółów, byś nie miał żadnych problemów z resztą rzeczy, na przykład włączeniem obsługi USB.
Wiedza na temat sprzętu, którym dysponujesz, jest absolutnie konieczna, jeśli chcesz zoptymalizować jądro pod ten konkretny sprzęt. Przykładowo: żeby wkompilować obsługę karty dźwiękowej, którą posiadasz, musisz znać rodzaj tej karty. Często potrzebne informacje możesz znaleźć w dokumentacji (którą otrzymałeś wraz ze sprzętem), w Windowsowym Menedżerze Urządzeń (jeśli używasz Windowsa) lub na stronie producenta, od którego kupiłeś komputer (zwłaszcza, jeśli pochodzi od firmy takiej jak Gateway, HP czy Dell).
Nie zniechęcaj się jednak, jeśli nie wiesz, jaki sprzęt posiadasz. Pomimo że możesz mieć problemy z konfiguracją jądra pod specyficzne możliwości płyty głównej, to jednak nadal pozostaje wiele usprawnień, które możesz dołożyć do systemu – jak choćby obsługę systemu plików z księgowaniem EXT3 – a naprawdę warto.
Jeszcze jedno – zanim zaczniemy. Część opisów z tego przewodnika można zastosować w każdej dystrybucji Linuksa, ale część jest specyficzna tylko dla dystrybucji opartych na Debianie, takich jak Libranet czy Xandros, które wyewoluowały z dystrybucji Debian. Pomimo, że nie będę opisywał "niedebianowskiego" sposobu aktualizacji i kompilacji jądra, to część opisującą konfigurację można zastosować w każdej dystrybucji (pod warunkiem, że posiadają system X-Window).
OK. Zaktualizujmy jądro.
Pobieranie nowego jądra
[edytuj]Jeśli czytałeś i zastosowałeś się do "Bardzo Szczegółowego Przewodnika po Instalacji Debiana 3.0", powinieneś mieć aktualnie zainstalowane w systemie jądro 2.2.20. To jądro nie obsługuje takich rzeczy jak USB czy system plików EXT3. Jeśli masz bardzo duży dysk twardy i kiedykolwiek musiałeś czekać przez lata, aż Linux sprawdzi partycje po niepoprawnym zamknięciu systemu, to z pewnością pokochasz systemy plików z księgowaniem, takie jak EXT3, i na pewno będziesz chciał mieć ich obsługę w swoim jądrze.
W tym przewodniku zakutalizujemy jądro do wersji 2.4.20 (które było najnowszym w chwili, gdy zaczynałem pisać ten artykuł. Nie krępuj się pobrać nowszego jądra, jeśli chcesz). By tego dokonać, musimy pobrać źródła jądra dla tej wersji. By pobrać te źródła, możesz użyć swojej ulubionej metody (wget, ncftp itd.), jednakże w tym przewodniku zamierzam pobrać jądro 2.4.20 za pomocą Mozilli, ponieważ powinniśmy mieć ją zainstalowaną w systemie i większość ludzi jest obeznana z pobieraniem plików za pomocą przeglądarki.
Aby pobrać najnowszą wersję jądra (2.4.20), uruchom Mozillę (lub swoją ulubioną przeglądarkę WWW) i udaj się na stronę Archiwum Jąder Linuksa (http://www.kernel.org). Na głównej stronie powinieneś pod tytułem zobaczyć prostokątną część z odnośnikami do serwera HTTP, FTP oraz RSYNC. Poniżej tego powinieneś ujrzeć linię "The latest stable version of Linux kernel is 2.4.20", z "2.4.20" (lub inną wersją w zależności od tego, jaka będzie aktualnie) podświetlonym jako odnośnik. W tym przewodniku nie chcemy pobierać jądra z tego odnośnika, ponieważ jest to tylko łata. Jednakże ta informacja jest dla nas istotna, bo mówi nam, jakie jest najnowsze jądro, więc kiedy przejdziemy do właściwego miejsca pobierania, będziemy już wiedzieć, o jaką wersję nam chodzi, zakładając, że chcemy najnowszą.
By przejść do miejsca, gdzie można pobrać całe najnowsze jądro, kliknij na odnośniku HTTP w szarym prostokącie, w górnej części strony.
Powinieneś się teraz znaleźć na stronie zatytułowanej "The Public Linux Archive (As if there were a private one)". Pojawił się kolejny szary prostokąt w górnej części strony. Kliknij pierwszy odnośnik (http://www.kernel.org/pub/linux).
Powinieneś teraz być na stronie zatytułowanej "Index of /pub/linux". Na wyświetlonej liście katalogów kliknij odnośnik "kernel".
Teraz jesteśmy na stronie o tytule "Index of /pub/linux/kernel". Znowu mamy listę katalogów. Kliknij odnośnik v2.4/.
Powinieneś się znaleźć na stronie o tytule "Index of /pub/linux/kernel/v2.4". To tutaj znajdziemy poszukiwane jądro. Na liście widać multum plików. Upewnij się, że pobierasz plik o nazwie linux-2.4.20.tar.gz. Pewnie zauważyłeś również pliki bz2 i bz2.sign. Bz2 jest innym formatem kompresji, ale narzędzie do rozpakowywania takich plików nie jest domyślnie instalowane w systemie Debian (nic nie stoi na przeszkodzie, by je zainstalować za pomocą apt). Narzędzie tar dla odmiany jest już zainstalowane, więc postanowiłem, że dla potrzeb tego przewodnika pobierzemy plik linux-2.4.20.tar.gz. Pobierz plik i zapisz go do swojego domowego katalogu (/home/<twoje imię>).