Asembler/O podręczniku

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Dla kogo przeznaczony jest ten podręcznik?[edytuj]

Niniejszy podręcznik kierowany jest do wszystkich osób, które chciałyby nauczyć się programowania od podstaw, lub też chcą poszerzyć swą dotychczasową wiedzę. Podręcznik adresowany jest do osób, które miały już jakąś styczność z innymi językami programowania. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z programowaniem, zainteresuj się innymi językami, np. Pythonem czy Perlem.

Jak ja mogę pomóc ?[edytuj]

Twoja pomoc może dotyczyć wszystkiego w tym podręczniku. Możesz zarówno edytować podręcznik w celu powiększenia jego wartości merytorycznej. Jeśli dopiero się uczysz, to poprawiaj zauważone przez Ciebie błędy (przede wszystkim językowe). Nie bój się edycji, a jeśli nie potrafisz edytować koniecznie napisz o błędzie na stronie dyskusji danego modułu, aby inni poprawili, zauważony przez Ciebie błąd.

Jak zbudowany jest ten podręcznik?[edytuj]

Niniejszy podręcznik zbudowany jest z kilku części. Część "wstęp" adresowana jest dla osób, które nigdy wcześniej nie programowały w języku asembler. "Asemblery dla poszczególnych architektur" mają za zadanie wytłumaczyć Ci, jak działają poszczególne architektury. Osoby, które miały już styczność z językiem asemblera, lub chcą się po prostu nauczyć asemblera innych architektur mogą pominąć wstęp i od razu przejść do czytania interesujących ich rozdziałów.

Konwencje przyjęte w tym podręczniku[edytuj]

Aby podręcznik był przyswajalny, radzę stosować się do następujących zaleceń:

Język[edytuj]

Język, używany w tym podręczniku musi być przede wszystkim przystępny i zrozumiały. Nie zapominaj o tym, że ten podręcznik może być czytany zarówno przez inżynierów, jak i przez osoby bez wykształcenia inżynierskiego.

Nawigacja[edytuj]

W celu maksymalnego uproszczenia nawigacji, stosuj szablon {{Subst:Naw}}.

Wyróżnienia w tekście[edytuj]

Aby wyróżnić fragment kodu po prostu oddal go od lewego marginesu pola edycji o dwie spacje, np.:

 xorl %eax, %eax
 inc %eax

Jeśli chcesz zwrócić uwagę czytelnika na ważną informację, użyj szablonu: {{Infobox}}, w przypadku ostrzeżenia, użyj szablonu {{Uwaga}}.

Autorzy[edytuj]

Mniejszy lub większy wkład w rozwój tego podręcznika mieli (w kolejności alfabetycznej):