Przejdź do zawartości

D/Czego potrzebujesz

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
< D

Czego potrzebujesz

[edytuj]

Aby rozpocząć naukę języka D będziesz potrzebował/a zaopatrzyć się w kilka narzędzi.

  • komputer wraz ze wspieranym przez D systemem operacyjnym
    D jest dosyć przenośnym językiem programowania, i istnieją kompilatory do wielu systemów operacyjnych i architektur, takich jak Linux, MacOS X czy Windows
  • kompilator języka D
    Kompilator jest programem tłumaczącym kod źródłowy, czyli treść naszego programu zapisanego w formie czytelnej dla człowieka (języku D), do postaci zrozumiałej przez komputer i jego procesor (kod maszynowy). W chwili obecnej istnieją trzy kompilatory języka D: DigitalMars D (w skrócie dmd), GNU D Compiler (w skrócie GDC) oraz LDC (LLVM D Compiler). W podręczniku będziemy opierać się na dmd, lecz jego użycie ogranicza się wyłącznie do 32-bitowych wersji Linuksa i Windowsa. Jeśli pracujesz pod innym systemem lub platformą sprzętową, skorzystaj z jednego z dwóch pozostałych kompilatorów.
  • edytor tekstowy
    Systemy uniksowe oferują dużo różnych edytorów, większość z nich ma ułatwienia wprowadzone dla programistów. Jeśli nie masz jeszcze swojego ulubionego edytora polecamy w przypadku trybu graficznego edytory gedit lub Kate, a w przypadku trybu tekstowego edytor mcedit. W wypadku braku tych edytorów w Twoim systemie, spróbuj je zainstalować albo wypróbuj inne edytory (np. Emacs lub Vim). W systemie Windows nie ma standardowo dobrego edytora do programowania -- można używać dostarczanego z systemu programu Notatnik, jednak jest to bardzo niewygodne -- jego funkcje może przejąć na przykład program Notepad++. Przydatną rzeczą będzie edytor wspierający kodowanie Unicode (np. UTF-8), ponieważ jest to standardowy sposób zapisywania kodów źródłowych w języku D, oraz znakomite ułatwienie przy pisaniu na przykład polskich znaków diaktrycznych lub programów międzynarodowych.

No i najważniejsze: trochę czasu i chęci. Programowanie wbrew pozorom nie jest trudne i po kilku prostych przykładach powinno się zrozumieć czym jest programowanie, oraz jak rozwiązywać różne problemy w języku D.

Instalacja kompilatora DMD

[edytuj]

Kompilator DMD działa na procesorach Intel x86-32 (oraz zgodnymi) pod systememami GNU/Linux oraz MS Windows.

Na stronie http://www.digitalmars.com/d/1.0/dcompiler.html znajdują się pliki z kompilatorem DMD v1.0 dla platformy Windows oraz Linux. Jeśli chcesz używać nowszej wersji (zawierającej wiele ciekawych funkcji, z poprawionymi błędami oraz możliwością pracy w trybie kompatybilności z wersją 1.0) sciągnij pliki z adresu http://www.digitalmars.com/d/1.0/changelog.html

Linux

[edytuj]

Na przykładzie wersji 1.018 (w wypadku innej wersji należy postąpić analogicznie).

1. Ściągnięty plik dmd.1.018.zip należy rozpakować (np. do ~/dmd)

unzip dmd.1.018.zip

2. Plikowi dmd nadać atrybut wykonywalności

chmod u+x dmd/bin/{dmd,dumpobj,obj2asm,rdmd}

3. Upewnić się że kompilator jest dostępny z linii poleceń (uaktualnić zmienną PATH w powłoce lub przenieść pliki binarne z poprzedniego punktu do /usr/local/bin)

4. Skopiować plik biblioteki do /usr/lib lub /usr/local/lib

cp dmd/lib/libphobos.a /usr/lib

5. Na koniec należy stworzyć plik dmd.conf, którego wzorzec jest rozprowadzany razem z kompilatorem:

cp dmd/bin/dmd.conf /etc

Istnieją również sposoby na prostą instalacje bez praw administratora, oraz ułatwienia dla systemów z pakietami (np. Debian, Gentoo), o których można poczytać na stronach: http://www.prowiki.org/wiki4d/wiki.cgi?D__Tutorial/InstallingDCompiler

Należy pamiętać aby mieć zainstalowane biblioteki standardowe C i C++ (w wersji libcstdc++5), oraz kompilator GCC (wraz z linkerem) oraz biblioteki wątków POSIX (pthread).

Windows

[edytuj]

Na systemach Windows należy ściągnąć aktualną wersję kompilatora oraz plik dm.zip zawierający linker (w Linuksie jest wykorzystywany linker z kompilatora gcc). Pliki te należy rozpakować na dysk C: do katalogów odpowiednio C:\dmd\ oraz C:\dm\. Następnie należy w ustawieniach narzędzi programistycznych ustawić odpowiednie ścieżki.

Instalacja kompilatora GDC

[edytuj]

Aktualnie kompilator GDC wspiera wiele architektur systemowych wraz z procesorami 32 bitowymi, oraz testowo architektury 64 bitowe. Strona projektu: http://dgcc.sourceforge.net/

Uwaga: projekt GDC przez dość długi okres czasu nie był rozwijany. Jego reaktywacja nastąpiła kilka miesięcy temu, a nowe źródła można pobrać ze strony http://bitbucket.org/goshawk/gdc/wiki/.

Linux

[edytuj]

Na stronie domowej projektu znajdują się prekompilowane pliki binarne dla różnych architektur, które warto zainstalować przed podejmowaniem próby samodzielnego kompilowania, ponieważ to ostatnie jest dosyć skompilkowane oraz czasochłonne.

Skompilowane pliki binarne najwygodniej skopiować do katalogu /usr/local/.

Dystrybucje Debian oraz Ubuntu zawierają obecnie pakiet o nazwie gdc, aby więc zainstalować kompilator wystarczy jako użytkownik root wykonać:

apt-get install gdc

Instalacja kompilatora LDC

[edytuj]

LDC jest front-endem języka D dla kompilatora LLVM znajdującym się obecnie w fazie beta. Dostępne są binarne wydania dla systemu Linux (wersje 32 i 64-bitowe), które można pobrać ze strony http://www.dsource.org/projects/ldc/.

Instalacja na architekturach 64 bitowych

[edytuj]

Aktuanie architektura 64-bitowa jest wspierana przez kompilatory GDC oraz LDC, zaś biblioteki powinny być dobrze przystosowane do ich obsługi.

Zintegrowane środowisko programistyczne (IDE)

[edytuj]

Code::Blocks

[edytuj]

Notepad++

Oferuje funkcję podświetlania składni oraz, po naciśnięciu F5 umożliwia szybką kompilację plików do formatów .exe:

Aby dokonać szybkiej kompilacji postępujemy w dany sposób:

1. Rozpakowujemy kompilator języka do folderu C:

2. Uruchamiamy Notepad++ i zapisujemy nasz plik z rozszerzeniem "*.d"

3. Naciskamy F5 i wklejamy formułę

cmd /k  cd C:\D\bin\ & C:\D\bin\dmd.exe "$(FULL_CURRENT_PATH)" 

*gdzie "C:\D\bin\" to ścieżka kompilatora dmd

4. W celu jednoczesnej egzekucji z kompilacją używamy komendy

cmd /k  cd C:\D\bin\ & C:\D\bin\dmd.exe "$(FULL_CURRENT_PATH)" & $(CURRENT_DIRECTORY)\$(NAME_PART).exe

lub

cmd /k  cd C:\D\bin\ & C:\D\bin\dmd.exe "$(FULL_CURRENT_PATH)" & C:\D\bin\$(NAME_PART).exe

5. Zapisujemy naszą metodę uruchamiania kompilatora jako skrót klawiszowy np. F6 --> Uruchom kompilator i egzekucję D

Kompilator online

https://run.dlang.io/