Przejdź do zawartości

Debian - uniwersalna instalacja/Znane błędy

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

GRUB

[edytuj]

GRUB nie widzi Windowsa! Czy mi go skasował?

[edytuj]

Jeśli zastosowałeś się dokładnie do naszych wskazówek, szanse na zniknięcie systemu Windows z dysku są praktycznie znikome. Najprawdopodobniej, instalator nie wykrył innego systemu. Nawet jeśli podczas instalacji zaistniała wzmianka o wykrytym systemie, to efekt jest ten sam - nie możemy go uruchomić. Poniżej przedstawiamy rozwiązanie:

Stable (stabilna)

[edytuj]

Wersja testowa zawiera nieco nowsze oprogramowanie, która zawiera GRUB2. Lista systemów znajduje się w pliku grub.cfg - nie należy go edytować! Ten plik jest generowany automatycznie.

1. Uruchom emulator terminala i wpisz komendę:

os-prober

2. Powinien pojawić się komunikat z nazwą systemu (np. Microsoft Windows XP sda1). By się pojawił potem podczas rozruchu systemu, dopisujemy jeszcze jedno polecenie, by zapisał ustawienia:

update-grub2

3. Jeśli pojawia się jakiś błąd (nie zobaczymy nazwy systemu, tylko suchy komunikat błędu) prawdopodobnie będziemy musieli na samym początku zainstalować os-probera i powtórzyć operację:

aptitude install os-prober

Co zrobić aby domyślnie ładował się wybrany system?

[edytuj]

Co zrobić, jeśli chcemy by automatycznie zamiast Debiana, uruchamiał nam się nasz stary system? Przeczytać poniższe rozwiązanie:

Stable (stabilna)

[edytuj]

1. Edytujemy plik :

/etc/default/grub

W linii:

GRUB_DEFAULT=0

zmień wartość 0 na saved, która powinna wyglądać jak poniżej:

GRUB_DEFAULT=saved

2. Zaktualizuj listę systemów GRUB-a:

update-grub

3. Wybierz system, który ma startować automatycznie z listy GRUB-a (0 - pozycja pierwsza, 1 -pozycja druga na liście, itd.):

grub-set-default Nr-na-liście

Przykładowo, wybrany system jest na pozycji 3, więc wpisz:

grub-set-default 2

Ogólne

[edytuj]

nazwa_konta nie występuje w pliku sudoers. Ten incydent zostanie zgłoszony.

[edytuj]

Ten błąd powoduje że nie będziemy mogli wykonać jakichkolwiek działań na koncie zwykłego użytkownika z uprawnieniami administratora, poprzez komendę sudo. W z związku z tym jesteśmy zmuszeni "awaryjnie" korzystać z terminala użytkownika root. Aby dodać użytkownika z takimi uprawnieniami:

adduser nazwa_uzytkownika sudo

Tryb zastępczy

[edytuj]

Ten błąd pojawia się tylko od wersji testowej, gdyż wtedy pojawia się GNOME 3. Zaraz po instalacji systemu możemy być zaskoczeni komunikatem, że nie pojawia się środowisko GNOME i uruchomiono tryb zastępczy. Prawdopodobnie nasz komputer nie będzie w stanie obsłużyć najnowszej wersji. Dlatego jedynym rozwiązaniem tego problemu, to zainstalowanie środowiska MATE, który jest forkiem GNOME 2 dla debiana testowego i niestabilnego. Instalacja poniżej:

Jeśli nie posiadamy środowiska graficznego (by ten był tak przez system właśnie traktowany), nie uruchomimy MATE - musimy się zaopatrzyć w jakiś menedżer logowania. Ponadto: Jeśli przymierzamy się do instalacji LXDE, zainstaluje on nam Gnome Display Menager.

1. Następnie dodajemy repozytorium MATE (jak je edytować, dowiesz się z popr. rozdziałów)

deb http://packages.mate-desktop.org/repo/debian wheezy main

2. Aktualizujemy:

apt-get update

3. Instalujemu pakiet klucza publicznego:

apt-get install mate-archive-keyring

4. Znowu aktualizujemy:

apt-get update

4. Teraz wreszcie możemy normalnie zainstalować środowisko. Do wyboru mamy wersję pełną - dostajemy kilka programów, co w zasadzie przyda się osobom nie posiadającym w ogóle GNOME'a, w przeciwnym wypadku programy będą się dublować:

apt-get install mate-desktop-environment

lub wersję podstawową, bez jakichkolwiek programów (samo środowisko graficzne)

apt-get install mate-core

Nieprawidłowa data

[edytuj]

Czasami okazać się może, że tuż po instalacji, pomimo wybranego domyślnie (lub ręcznie przez nas) zwykle godzina może być nieprawidłowa - wynika prawdopodobnie z błędnego "konwertowania" czasu z internetu na ten przez nas wybrany - zwykle oscyluje to granicą godziny do przodu lub do tyłu. Problem można rozwiązać, tak jak wcześniej, w terminalu:

1. Instalujemy program NTPdate:

apt-get install ntpdate

2. po instalacji wskazujemy programowi odpowiedni serwer czasowy (do wyboru)

ntpdate vega.cbk.poznan.pl

3. A na koniec sprawdzamy czy data faktycznie jest prawidłowa:

date

Nie działa stuknięcie w touchpad

[edytuj]

Debian zaraz po instalacji ma domyślnie wyłączoną opcję stukania w touchpad. Można to rozwiązać jedną komendą, jako root:

synclient TapButton1=1