Ekoogrodnictwo/Rośliny użytkowe/Groch

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
<< Rośliny ozdobne - Spis treści - Zwierzęta w ogrodzie >>
GROCH ZWYCZNAJNY

Uprawa - Wskazówki biologiczne - Zbiór - Odmiany



Groch
Wymagania środowiskowe
Wymagania glebowe: średnie
Wrażliwość na temperaturę: wytrzymały na mróz, kiełkuje i rośnie w niskich temperaturach
Wymagania wodne: średnie
Nazwa systematyczna
Pisum sativum
Systematyka Wikispecies
Galeria Wikimedia Commons

Uprawa[edytuj]

Grochy mają niskie wymagania pokarmowe i właściwie nie wymagają dodatkowego nawożenia, jesienią można dodać do gleby trochę kompostu i przykryć ściółką. Dodatek mączki skalnej czy popiołu drzewnego wzbogaci glebę w wapń i potas.

Istnieją odmiany o nasionach gładkich oraz odmiany grochu łuskowego, o pomarszczonych nasionach, tzw. groszki cukrowe, które należy zbierać we wczesnym stadium. Niskie odmiany nie wymagają żadnych podpór. Można go spożywać bezpośrednio po zerwaniu, uprawa nie sprawia najmniejszych problemów.

Międzyrzędzia spulchnia się regularnie, chwasty natychmiast usuwa.

Miejsce uprawy[edytuj]

Najlepiej słoneczne, ciepłe, podłoże wapienne, pulchne, średnio-ciężkie o dużej zawartości próchnicy, niezbyt zasobne w azot.

Siew/sadzenie[edytuj]

Grochy o gładkich nasionach są niewrażliwe na chłodną pogodę, można wysiewać je już od marca do początku maja w rzędach oddalonych od siebie o 30-50 cm (odmiany karłowate co 15 cm) na głębokość 3-5 cm co 2-10 cm w rzędzie. Można też wysiać pasmowo, dwa rzędy obok siebie i międzyrzędzie szerokości 50 cm. Świeżo wysiane nasiona należy chronić w razie potrzeby siatką, włókniną, gałęziami czy innym przykryciem przed ptakami. Wysiew dobrze przeprowadzić jak najwcześniej, podczas stosunkowo krótkich dni, aby groch wytworzył jak najwięcej liści zanim zacznie kwitnąć.

Młode siewki można przykryć folią celem ochrony przed chłodem.

Groszki pomarszczone, groszki cukrowe można wysiewać od połowy kwietnia, do nieco już podgrzanej gleby. Rośliny można obredlić, gdy urosną na wysokość kilkunastu centymetrów.

Uprawa pod szkłem[edytuj]

Można wysiać pod szkłem na początku marca i wysadzić siewki do gruntu z początkiem maja.

Wskazówki biologiczne[edytuj]

Otwarte, nasłonecznione stanowisko najlepiej zapobiega chorobom. Należy strzec się przenawożenia azotem, gdyż rośliny stają się podatne na patogeny. Korzenie po zbiorach powinny pozostać w glebie - zasilają ją dodatkowo w azot, słoma grochowa natomiast nadaje się świetnie do ściółkowania i na kompost. Można uzyskać nasiona do przyszłorocznego siewu pozostawiając kilka strączków na roślinie, aby dojrzały.

Dobrzy sąsiedzi: koper ogrodowy, boćwina, koper włoski, ogórki, sałata głowiasta, kapusta, marchew.

Źli sąsiedzi: czosnek, szczypiorek, cebula, pomidory, pory.

Poplony: cykoria endywia, sałaty, kapusta, koper włoski, marchew.

Zbiór[edytuj]

W zależności od odmiany oraz klimatu pierwsze zbiory uzyskuje się po 60-75 dniach od wysiania, od połowy czerwca do połowy sierpnia. Nasiona zbiera się na bieżąco gdy dojrzewają, co 2-4 dni, terminy zależą od odmiany. Groszek można zamrozić, odmiany o gładkich nasionach można suszyć.

Odmiany[edytuj]

  • Groch cukrowy:
    • Hermano
    • Iłówiecki
    • Kent
    • Lider
  • Groch łuskowy:
    • Cud Kelvedonu
    • Muskat
    • Nefryt
    • Pegaz
    • Sześciotygodniowy
    • Telefon
    • Ułan

Rośliny użytkowe --- Zwierzęta w ogrodzie>>>