Ekoogrodnictwo/Rośliny użytkowe/Jarmuż

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
<< Rośliny ozdobne - Spis treści - Zwierzęta w ogrodzie >>
JARMUŻ

Uprawa - Wskazówki biologiczne - Zbiór - Odmiany



Jarmuż
Wymagania środowiskowe
Wymagania glebowe: średnie
Wymagania cieplne: umiarkowane, optimum 15-18°C
Wrażliwość na temperaturę: wytrzymały na mróz, może zimować na zagonie
Wymagania świetlne: mało wrażliwy na niedobór światła
Wymagania wodne: średnio wymagający
Nazwa systematyczna
Brassica oleracea var. acephala subvar. sabellica
Systematyka Wikispecies
Galeria Wikimedia Commons

Uprawa[edytuj]

Jarmuż należy do zimowych odmian kapustnych, charakteryzuje go bogactwo składników mineralnych i witamin. Jarmuż sadzi się w rozstawie 40-50 x 50-60 cm.

Miejsce uprawy[edytuj]

Słoneczne stanowisko, chociaż dość dobrze znosi zacienienie; gleba zasobna w składniki pokarmowe (nawieziona jesienią poprzedniego roku nawozem organicznym; jarmuż należy do roślin o średnich zapotrzebowaniach pokarmowych), średnio ciężka do ciężkiej, odczyn obojętny lub lekko zasadowy.

Siew/sadzenie[edytuj]

Jarmuż wysiewa się bezpośrednio na zagony od maja do połowy lipca lub od maja do końca czerwca stopniowo go później rozsadzając (gdy rozsada ma 4-5 liści - po około 5-6 tygodniach) tam, gdzie na zagonach pojawia się wolne miejsce, od czerwca do początku sierpnia. Dobrze przed sadzeniem użyć kompostu lub niewielkiej ilości innego nawozu organicznego.

Wskazówki biologiczne[edytuj]

Odrobina wapna dodana przed sadzeniem roślin do dołków zmniejsza ryzyko wystąpienia kiły kapuścianej, podobne działanie ma popiół drzewny. Mączka skalna rozsiewana w suche dni zmniejsza występowanie mszyc. Dobrym rozwiązaniem przy uprawie kapustnych są pojedyncze rośliny pomidora i/lub selera między nimi, zniechęcające bielinka kapustnika. Jarmuż może być sadzony po wczesnych ziemniakach lub roślinach strączkowych, oprócz tego do uprawy współrzędnej można zastosować: groch, pory, sałaty, szpinak, buraki czerwone oraz różne zioła dla poprawy aromatu, zwłaszcza rumianek, kolendrę czy kminek. Nie należy stosować natomiast gorczycy jako nawozu zielonego. Na to samo miejsce powinien wrócić nie wcześniej niż po czterech latach.

Zbiór[edytuj]

Jarmuż jest dość odporny na przymrozki, podobnie jak brukselka potrzebuje kilkustopniowego mrozu dla polepszenia smaku. Z początku zbieramy liście dolne i dopiero na końcu rozetę. Wiosną na łodydze pojawią się jeszcze delikatne pędy, które można zebrać.

Odmiany[edytuj]

  • Arsis F1
  • Hektor
  • Winterbor F1
  • Redbor F1 - wysoki, ponad 70 cm

Rośliny użytkowe --- Zwierzęta w ogrodzie>>>