Fizyka dla liceum/Przemiany gazowe

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Podstawowy wzór teorii kinetyczno-molekularnej gazu doskonałego[edytuj]

Ciśnienie gazu można odliczyć ze wzoru:

N - ilość cząsteczek gazu
Ek - energia kinetyczna średnia tych cząteczek
v - objętość naczynia w którym znajduje się gaz

Równanie Clapeyrona[edytuj]

Zwane też równaniem stanu gazu doskonałego stanowi podstawę do zrozumienia zależności zachodzących między ciśnieniem, temperaturą oraz objętością w przemianach gazowych.

Postać 1[edytuj]



p - ciśnienie,
V - objętość,
n - ilość moli gazu,
T - temperatura bezwzględna

R - stała gazowa:

Postać 2[edytuj]

Równanie Clapeyrona można przekształcić tak,
aby otrzymać z niego zależność:


p - ciśnienie,
v - objętość,
T - temperatura gazu

Z otrzymanego wzoru wynika, iż stosunek iloczynu ciśnienia oraz objętości do temperatury gazu jest wartością stałą. Więc dla każdych n moli gazu jest on wartości niezmienną i zachowaną niezależnie od tego jakim przemianom gaz poddamy.

Przemiany gazowe[edytuj]

Wyróżniamy trzy przemiany gazowe w których zachodzi wymiana ciepła z otoczeniem oraz jedną w której ciepło to równe jest zeru. Rozpatrzmy najpierw trzy przemiany, w których gaz oddaje lub pobiera ciepło.

Przemiana izochoryczna[edytuj]

W przemianie izochorycznej objętość gazu nie ulega zmianie (v = const). Wykorzystując to założenie łatwo jest uprościć równanie Clapeyrona dla tej przemiany:


Skracamy V, ponieważ v1=v2 i otrzymujemy zależność między ciśnieniem a temperaturą w przemianie izochorycznej.


Ponadto jeżeli potraktujemy stałą wartość jako liczbę a, , to po prostym przekształceniu uzyskamy liniową zależność między temperaturą a ciśnieniem.

Ze wzoru wynika, iż wykresem funkcji p(T) jest linia prosta.

Gay-lussac schema2

Kiedy temperatura gazu rośnie, rośnie również ciśnienie wywierane przez gaz na ścianki naczynia. Dlatego by utrzymać ruchomy tłok w równowadze, należy wraz ze wzrostem ciśnienia zwiększać obciążenie ruchomego tłoka. W ten sposób pozostaje on w spoczynku, więc nie zmienia się objętość naczynia. Gdyby zaś tłok puścić swobodnie, poruszyłby się do góry dążąc do wyrównania ciśnień - zewnętrznego oraz wywieranego przez gaz. W takim wypadku zachodziła by przemiana izobaryczna czyli pod stałym ciśnieniem.