HTML/O HTML-u
Czym jest HTML?
[edytuj]Aby umieścić w Internecie jakąś treść dostępną dla wszystkich, musimy znać odpowiedni język, który będzie zrozumiały dla człowieka i maszyny. W dodatku język ten musi być uniwersalny i musi posiadać ścisłe reguły, by komputery wszystkich użytkowników mogły go odczytać. Tym językiem jest właśnie HTML (ang. HyperText Markup Language, pol. hipertekstowy język znaczników).
Co on umożliwia?
[edytuj]HTML umożliwia określenie wyglądu dokumentu w przeglądarce internetowej. Do szczegółowego opisu formatowania akapitów, nagłówków, użytych czcionek i kolorów, zalecane jest wykorzystywanie kaskadowych arkuszy stylów (CSS)
Do czego służy HTML?
[edytuj]- publikacji dokumentów w których zawarte są między innymi: tekst, tabele, obrazy, listy itp.
- wczytywania informacji za pośrednictwem hipertekstowych łączy zawartych w formie przycisku.
- konstruowania różnego rodzaju formularzy, np. wyszukiwarki, rezerwacji itp.
- umieszczania multimediów, np. klipów wideo, muzyki.
Historia HTML-a
[edytuj]W tym krótkim wstępie pominę pierwotne szkice HTML. Od razu zaczynamy od pierwszej specyfikacji.
- Nie było nigdy HTML 1. Numeracja zaczęła się od 2.0, aby zobrazować różnicę tego języka od HTML i HTML+. Opublikowany został w 1996 jako Request for Comments, zawierała pomysły zarówno ze szkicu HTML jak i HTML+. Okazało się jednak, że na te czasy HTML 2 był zbyt złożony (wielu ludzi używało jeszcze komputerów z systemem DOS). Trzy miesiące później wstrzymano prace nad HTML 3 z tego samego powodu. Jednak kilka razy wstrzymywano i odnawiano prace nad tym językiem, aż HTML 3.2 został 14 stycznia 1997 roku stał się nowym standardem.
- Pod koniec 97 roku niemal wszyscy mieli komputery o dużej mocy obliczeniowej i dobre przeglądarki, więc 18 grudnia W3C stworzyło nowy standard - HTML 4. Praktycznie żadna przeglądarka nie radziła sobie jeszcze z CSS i wieloma innymi elementami, ale wszystko było już na dobrej drodze. Wobec tego HTML 4 został podzielony na trzy standardy: Strict - kiedy przeglądarki będą gotowe, należy używać tego trybu; Transitional - zezwala na używanie elementów prezentacyjnych; Frameset - to Transitional + możliwość używania ramek.
- W wigilię 1999 roku dołączone zostały drobne poprawki dla HTML 4 jako HTML 4.01.
- W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 2000 roku powstał XHTML 1.0 - HTML 4 przeniesiony na grunt XML-a. Przeglądarki i programiści byli gotowi na XML i wydanie Strict - wciąż jednak było dość daleko od ideału (a także zbyt wiele stron było zbudowanych w trybie Transitional i trochę w Frameset), więc pozostawiono wszystkie trzy tryby. Potem powstały kolejne poprawki i wersje, których nie będziemy omawiać.
Stan dzisiejszy i plany
[edytuj]Od 10 kwietnia 2001 roku nic się nie zmieniło z HTML-em, ale ludzie i komputery są już całkiem inni. Wszyscy byli gotowi na semantyczny kod (czyli każdy znacznik c o ś z n a c z y) i CSS, więc w połowie poprzedniej dekady W3C zebrało dwie grupy - jedna chciała stworzyć XHTML 2, który miał być całkowicie inny od HTML-a oraz HTML5, który miał być wysokim rozwinięciem HTML-a 4 i dodawać wiele możliwości. Dzięki naciskom producentów przeglądarek (kompatybilność wsteczna - wersje były wydawane za wolno, ludzie nie aktualizowali przeglądarek, IE kulał całkowicie) w 2009 roku grupa XHTML2 została zawieszona, a kadra została przeniesiona do prac nad HTML5, aby przyspieszyć jego pracę.
- Na razie to tyle o historii. Zapraszam do dalszej lektury :)