Przejdź do zawartości

Historia dla gimnazjum/Polska za czasów Gierka

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Edward Gierek

Lata 70. to okres, kiedy w polskiej polityce rządził Edward Gierek z ówczesnym premierem Piotrem Jaroszewiczem. Czasy te nazywane propagandą sukcesu były najprawdopodobniej lubiane, gdzie chociaż przez 5 lat Polacy mogli poczuć smak bogactwa.

Edward Gierek zastąpił skompromitowanego Władysława Gomułkę w władzy. Po raz pierwszy przemawiał do ludzi w 1970 roku. Obiecał pomoc, jednakże chciał, aby Polacy nie patrzyli się na pracę, tylko sami pomogli. Stąd też pochodzi słynny cytat "No to jak, towarzysze, pomożecie?".

Lata 1971–1975 były okresem rozwoju gospodarczego Polski. Rozwinięto przemysł i rolnictwo, wzrosły płace, w sklepach w tym czasie można było kupić owoce i warzywa z zagranicy, papierosy Marlboro, czy też słodycze. Zamroził ceny [1] towaru w sklepie, wprowadził paszporty, nie prześladował za posiadanie dolarów (jednakże nie można było z nimi nic zrobić, po prostu dolar był wówczas bezużyteczny). Te wszystkie metody doprowadziły do krótkotrwałego dobrostanu gospodarczego. Ale dlaczego powstał kryzys gospodarczy?

Przyczyny i powstanie kryzysu

[edytuj]

Otóż, aby rozwinąć gospodarkę rząd Gierka pożyczał pieniądze z krajów Europy Zachodniej oraz Japonii (największe pożyczki pochodziły z Republiki Federalnej Niemiec). Zbyt wysokie pożyczki oraz osłabiona waluta spowodowały, iż dług niebezpiecznie wzrósł. Kolejnym problemem stała się polityka pod kontrolą ZSRR. Rozwój przemysłu ciężkiego uznano za priorytetowy, jednakże nie rozwijana energetyka i przerwy w dostawach prądu powodowały, iż zaplanowane produkty.

Skutki kryzysu szybko dało się odczuć. Powstawały olbrzymie kolejki po towary sklepie (w sklepie zawsze była kasza i ocet, ewentualnie żywność rzucano) z czego powstały kartki na towary, powstały problemy mieszkaniowe oraz zaniechano wielu inwestycji na które zabrakło pieniędzy (na przykład budowa tzw. Olimpijki, autostrady, która miała powstać na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Moskwie w 1980 roku).

Galeria

[edytuj]

Linki zewnętrzne

[edytuj]

Przypisy

  1. Czyli zakazał, aby ceny rosły ani taniały