Historia powszechna/Asyryjczycy
Jest to bliskowschodni lud pochodzenia semickiego, który na początku II tysiąclecia p.n.e. osiedlił się w północnej Mezopotamii (obecnie północny Irak). Asyryjczycy słynęli z waleczności i okrucieństwa, ale dbali też o rozwój kultury i sztuki Na asyryjskiej kulturze wzorowały się kraje Bliskiego Wschodu.
Organizacja państwa
[edytuj]Stworzone przez Asyryjczyków państwo ze stolicą w Niniwie (okolice obecnego Mosulu) istniało od początków II tysiąclecia do 612r. p.n.e. Inne główne miasta Asyrii: Aszur, Kalchu, Durr Szarrukin. Asyria była o ustroju teokratycznym - król był jednocześnie najwyższym kapłanem. Członkowie rady królewskiej wywodzili się z uprzywilejowanej warstwy wojowników (dzierżawców królewskich, mających obowiązek służby wojskowej i składania danin). Ziemię uprawiali rolnicy i ludność zależna. Rozwój Assyrii opierał się na rolnictwie i handlu gdyż przez miasta asyryjskie przebiegały główne szlaki handlowe łączące Zatokę Perską z Morzem Śródziemnym. Ponadto państwo czerpało ogromne zyski z wypraw wojennych.
Największe imperium ówczesnego świata
[edytuj]Asyryjskie wojsko słynęło z odwagi i okrucieństwa, W wyników podbojów początkowych w połowie VII w. p.n.e. powstało największe imperium jakie dotychczas widziano. Asyryjczycy opanowali całą Mezopotamię, Lewant, Palestynę, Izrael, Cypr a także Egipt, który jednak utracili po 15 latach. Na zdobytych terenach zostały utworzone prowincje zobowiązane do składania corocznych danin. Asyryjczycy swym imperium rządzili bardzo surowo, nieraz deportując i mordując buntowników.
Teokracja - Ustrój w którym, władzę w państwie sprawuje kapłan lub kapłani i w której duchowni decydują o sprawach cywilnych i religijnych. Sprawujący władzę w państwie są powoływani przez Boga/bogów, który sprawuje w nim rzeczywistą władzę. Celem władzy jest realizacja woli boskiej i wprowadzenie do życia zasad ustalonych przez niego. |
Architektura i sztuka
[edytuj]Miasta asyryjskie były otoczone murami oraz fosami, W najbardziej chronionym punkcie znajdowała się otoczona odrębnym murem cytadela, wewnątrz której mieścił się kompleks pałacowy i świątynia. Mury często były pozbawione otworów okiennych. Do budowy Asyryjczycy, oprócz gliny często stosowali także kamień. Charakterystyczną cechą pałaców w Kalchu i Niniwie były tzw. ortostaty, czyli czworoboczne płyty z kamienia lub alabastru, którymi wykładano i zdobiono dolne części ścian. Płyty były pokryte bogatymi reliefami (płaskorzeźbami) o tematyce wojennej. Płaskorzeźba to najbardziej rozpowszechniony gatunek sztuki asyryjskiej. Wśród nich arcydziełami są reliefy przedstawiające sceny polowań. Płaskorzeźby o tematyce religijnej nawiązują między innymi do magicznych obrzędów związanych z zaklinaniem deszczu, odsunięciem groźby powodzi. Ciekawe są też reliefy zdobiące przedmioty codziennego użytku, wykonane z kości słoniowej, złota, brązu oraz małe pieczęcie wykonane z kamieni półszlachetnych. Asyryjskie reliefy charakteryzują się precyzją, przejrzystą kompozycją, znajomością anatomii zwierząt i bardzo dobrze wyobrażonym ruchem. Nowym elementem w sztuce były portale, ozdobne obramowania drzwi lub bram. Umieszczano w nich tzw. lamassu - strażników bramy. Są to kamienne postaci uskrzydlonych byków lub lwów o ludzkich głowach.
Lista królów Asyrii
[edytuj]Aszurdan II(934-912 p.n.e) Adadnihari II(911-891) Tulkultinurta II(890-884) Aszurnasirpal II(883-859) ...