Przejdź do zawartości

Historia powszechna/Jan Paweł II

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Rozdział
Jan Paweł II
Pomnik Jana Pawła II jako papieża

Jan Paweł II (wł. Karol Wojtyła, 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie), polski duchowny rzymskokatolicki, od 16 października 1978 roku aż do śmierci papież, kawaler Orderu Orła Białego. Dnia 1 maja 2011 roku został beatyfikowany. Oprócz tego, że był duchownym, zajmował się pisaniem wierszy, nauką języków obcych, aktorstwem (podczas II wojny światowej) oraz filozofią.

Przed wyborem na papieża

[edytuj]
Karol Wojtyła na spływie kajakowym

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był drugim synem Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Karol w wieku 9 lat, stracił swoją matkę. Jego wychowaniem zajął się ojciec. W szkole uznawano Karola za utalentowanego i wysportowanego chłopca. Regularnie grał w piłkę nożną oraz jeździł na nartach. W 1938 roku rozpoczął studia w Krakowie. Zostały one chwilowo przerwane ze względu na wojnę, jednakże po zorganizowaniu tajnych spotkań studentów, powrócił do nauki. Studia ukończył w 1941 roku. W tym czasie rozwinął swój talent do pisania wierszy oraz do występów teatralnych. W 1941 roku zmarł jego ojciec.

W 1942 roku wstąpił do tajnego seminarium, a 1 listopada 1946 roku został księdzem. W 1958 został biskupem, a sześć lat później został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Już trzy lata później nominowano go na kardynała. Już w latach 60. uznawano go za autorytet nie tylko na terenie Polski. Na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w roku 1978 Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Wynik wyboru ogłoszono 16 października o godzinie 16:16.

Jako papież

[edytuj]
Papież na lotnisku w Gdyni w 1987 roku

Jan Paweł II został pierwszym papieżem pochodzącym z Polski oraz papieżem, który po 455 latach nie pochodził z Włoch. Jako papież szeroko walczył z obaleniem komunizmu (dzięki jego homilii wygłoszonej na pierwszej pielgrzymce w Polsce narodziła się idea Solidarności).

W dniu 13 maja 1981, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17:19, Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę w brzuch oraz rękę. Zamachowiec opóźnił oddanie strzału prawdopodobnie dlatego, że dziewczynka którą papież trzymał na rękach lekko przysłoniła go co uniemożliwiło zamachowcowi dokładne wycelowanie. Ranny papież osunął się w ramiona stojącego za nim sekretarza Dziwisza. Ochrona przewiozła Jana Pawła II do kliniki Gemelli, gdzie poddano papieża operacji. Wydarzenie te wyraził słowami Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę.. Udało mu się pogodzić z zamachowcem oraz wybaczyć wyrządzą mu krzywdę.

Podczas swojego pontyfikatu wielokrotnie podróżował. Odwiedził wszystkie kontynenty po kilka razy (najczęściej Europę i Amerykę Południową). W Polsce pojawił się 8 razy (w latach 1979, 1983, 1987, 1991, 1995, 1997, 1999, 2002). Udało mu się odwiedzić ważniejsze państwa w Europie oraz Stany Zjednoczone, jednakże nigdy nie spotkał się z wiernymi na terenie Rosji lub Chin.

Jan Paweł II wielokrotnie łamał stereotypy papieża. Podczas każdej pielgrzymki, zaraz po wylądowaniu całował ziemię. Często spotykał się z młodzieżą, zdarzyło mu się raz zaprosić muzyków hip-hopu do Watykanu w celu zaprezentowania swojego talentu. Wykorzystywał znajomość języków obcych poprzez wygłaszania homilii w ojczystym języku na terenie państwa, w którym przebywał. Nawiązywał kontakt z wieloma duchownymi (nawiązał skuteczny dialog z Żydami oraz Muzułmanami).

Pogrzeb Jana Pawła II

Papież od 1992 roku chorował na Parkinsona. W lipcu 1992 przeszedł operację w celu usunięcia guza nowotworowego na jelicie grubym. Jego długoletnie zmagania z chorobą i ze starością były osobistym przykładem głoszonych na ten temat poglądów, w których podkreślał godność ludzkiego cierpienia i odnosił je do męki Chrystusa. 13 maja 1992 papież, w 11. rocznicę zamachu, ustanowił Światowy Dzień Chorego. 1 lutego 2005 roku niespodziewanie papież się rozchorował. Miał problemy z oddychaniem oraz przechodził grypę. 31 marca wystąpiły u niego dreszcze, które z czasem nasiliły się wraz z gorączką. 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 po zmaganiach z chorobą zmarł. Jego pogrzeb odbył się 8 kwietnia. Pochowano go w Grotach Watykańskich.

Dnia 1 maja 2011 roku Jan Paweł II został beatyfikowany. Dnia 27 kwietnia 2014 roku Jan Paweł II został świętym.