Historia powszechna/Polska w latach dziewięćdziesiątych

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Rozdział
Polska w latach dziewięćdziesiątych

Lech Wałęsa prezydentem[edytuj]

Po dymisji Wojciecha Jaruzelskiego nastąpiły kolejne wybory na prezydenta. W 1990 roku na miejsce Wojciecha Jaruzelskiego wszedł Lech Wałęsa. Podczas wyborów miał wysokie poparcie u Polaków, jednakże musiał walczyć w drugiej turze. Największym konkurentem był Stanisław Stan Tymiński, który nagle wkroczył do areny politycznej w Polsce. Pomimo wysokiego poparcia Tadeusza Mazowieckiego, on sam nie dostał się do drugiej tury. 9 grudnia 1990 roku po drugiej turze, Lech Wałęsa zdobył 74% głosów.

Podziały w polityce[edytuj]

Zjednoczona Solidarność po dojściu do władzy rozpoczęła dzielić się. Każdy polityk rozpoczął wytykać błędy innemu. Po dymisji rządku Tadeusza Mazowieckiego, w 1991 roku nowym premierem został Jan Krzysztof Bielecki. Przed wyborami w 191 roku, istniało w Polsce około 100 partii politycznych. Tymczasowe zawieszenie broni wśród polityków nastąpiło w dniach 1-9 czerwca, kiedy do Polski zawitał papież Jan Paweł II.

Polskie społeczeństwo z niesmakiem przyglądało się wojnom politycznym, gigantycznej korupcji, rosnącej biurokracji i obiecankami partii. Kiedy 27 października 1991 roku rozpoczęły się długo oczekiwane wybory, do urn poszło zaledwie 43,2% uprawnionych do głosowania. Do władzy dostała się nawet humorystyczna partia PPPP (Polska Partia Przyjaciół Piwa).

Aleksander Kwaśniewski prezydentem[edytuj]

W 1995 roku Lecha Wałęsę zastąpił Aleksander Kwaśniewski. Podczas wyborów prezydenckich, Kwaśniewski podczas wiecu wyborczego, był zagrzewamy do walki przez disco-polowy zespół Top One, która skomponowała piosenkę Ole, Olek wygraj!. Wybór Kwaśniewskiego z SLD, było wielką sensacją i dowodem, iż Solidarność upadła w oczach Polaków. Podczas pierwszej kadencji Aleksandra Kwaśniewskiego, udało się uchwalić dnia 22 marca 1997 roku nową konstytucję oraz dojść do NATO dnia 12 marca 1999 roku.

AWS w polityce[edytuj]

Po kryzysie władzy SLD i PSL, która nie poradziła sobie z zwalczaniem szkód po powodzi, nową partią u władzy w 1997 roku stała się Akcja Wyborcza Solidarność (AWS). Nowy rząd, składający się głównie z młodych polityków próbowała zreformować kraj poprzez kolejne przepisy i pomysły. To właśnie dzięki tej partii, pojawiły się gimnazja w oświacie, wprowadzono nowe województwa (z 49 do 16) oraz próbowano poprawić służbę zdrowia i system emerytalny. W większości plany te okazały się niewypałem. W gimnazjach pojawiła się tzw. fala, czyli prześladowania młodszych uczniów, służba zdrowia popadła w kryzys, a niektóre nowe województwa nie mogły sobie poradzić (województwa wschodnie z problemami ekonomicznymi, województwo kujawsko-pomorskie z ustaleniem, które miasto powinno dominować w województwie).

Rozwój gospodarczy Polski[edytuj]

Sukces gospodarczy Polska zawdzięcza dzięki reformom Leszka Balcerowicza z 1989 roku, który przeprowadził szybką prywatyzację małych i średnich przedsiębiorstw oraz denominację złotego. Reforma obciążyła państwo, jednakże spowodowała olbrzymie bezrobocie, związane z bankructwem wielu firm (które były prowadzone zbyt udolnie lub przegrały z konkurencją). Liczne protesty gospodarcze, widoczne ubóstwo oraz przepychanki u władzy spowodowały, iż Polacy pomimo rozwoju gospodarczego, nie byli zadowoleni. Dodatkowo kolejnym problemem stało się szybkie bogacenie urzędów politycznych i administracyjnych, które pogłębiły niezadowolenie społeczeństwa. W kapitalistycznym państwie na szeroką skale przypłynęły liczne firmy zagraniczne, które rozpoczęły handel z Polską. Polacy po raz pierwszy mogli kupić towar, który był dostępny tylko w sklepach Pewex. Największymi firmami handlowymi były Niemcy, Francja, Holandia, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone. Od 1997 roku rozwój gospodarczy stopniowo zaczął się hamować ze względu na wciąż powiększaną biurokrację.

Na początku 1995 roku pojawił się nowy złoty (stosowany do dnia dzisiejszego), który był używany w obiegu już od 1990 roku. Starą walutę można było zmieniać przez 16 lat.

Życie codzienne Polaków[edytuj]

Życie codzienne Polaków uległo pewnej poprawie, jednakże poprawa ta następowała stopniowo. W latach 1990-1994 wielkim problemem stało się bezrobocie sięgające od 20 do 30%, z którego wyłonił się alkoholizm, liczne kradzieże, prostytucja oraz samobójstwa. Szacuje się, iż kilkuset tysięcy Polaków po reformach ekonomicznych z 1990 roku popełniło samobójstwo. Z drugiej strony, dzięki kapitalizmowi, Polacy zapoznali się z kulturą oraz zobaczyli towary, które mogli poznać tylko w sklepach Pewex oraz od rodziny z zagranicy. Masowo, uczniowie szkół podstawowych (a od 1999 roku gimnazjum), zamiast technikum wybierali liceum. Wzrosła liczba studentów, jednakże osoby pracujące coraz mniej czytali książek. Polacy od 1992 roku mogli oglądać już programy z Polsatu, od 1997 roku TVN oraz od początku lat 90. z telewizji satelitarnej. Wraz z wprowadzeniem systemu operacyjnego Microsoft Windows 95, Polacy rozpoczęli na szeroką skalę kupno komputerów. Telefony komórkowe aż do 2001 roku były towarem luksusowym. Internet narodził się w Polsce już w 1993 roku, jednakże aż do 2000 roku nawet jedna czwarta Polaków nie miała dostępu do sieci.

Powódź w 1997 roku[edytuj]

W 1997 roku w Polsce, na obszarze Śląska, oraz w Czechach, północnej Austrii, niemieckiej Bawarii oraz zachodniej Słowacji rozpoczęła się słynna Powódź tysiąclecia. Z 114 ofiar, 56 z nich pochodziło z Polski. Szkody oszacowano na ponad 3,5 miliarda dolarów. Powódź ta, nie dosyć, że nie nauczyła władzy, iż jej obowiązkiem jest ochrona obywateli, dodatkowo pokazała jej wady. Prawdopodobnie, gdyby nie powódź, partie SLD oraz PSL utrzymałyby się przy władzy.

Rozwój kultury[edytuj]

Polska zaraz po obaleniu komunizmu stała się celem do koncertowania wielu znanych gwiazd oraz zaprezentowania licznych artystów. Niestety, oszuści skutecznie odgonili wielu cennych artystów do swojej prezentacji w Polsce. Głośnym przypadkiem był koncert grupy AC/DC, która otrzymała połowę swojej zapłaty za koncert (druga połowa miała został wypłacona po koncercie). Jeden z najsłynniejszych muzyków świata - Michael Jackson, w 1995 roku zawitał do HIStory World Tour w Warszawie.

W Polsce wiele słynnych grup muzycznych z lat 80. nagle zostało zapomnianych. Większość z nich albo popadła w kryzys (Lombard, Republika) lub zawiesiła działalność (Lady Pank; lata 1991-94 oraz Kombi (od 1992 roku; powrócił kilkanaście lat później jako Kombii). Narodziły się nowe grupy muzyczne, które stylistycznie nawiązywały do kultury amerykańskiej. Do ważnych grup ówczesnych należały ONA, IRA, Varius Manx, a do wykonawców Kasia Kowalska.

Po obaleniu komunizmu na wsiach oraz w małych miastach narodził się nowy styl muzyczny, będący odłamem disco. Takie grupy jak Boys, Akcent, Bayer Full, Fanatic, czy wokalistka Shazza spopularyzowały disco polo, czyli prosta muzykę, łatwo wpadającą w ucho. Sukces zawdzięczał właśnie dzięki prostocie, dzięki czemu wielu ludzi prostych zapoznało się z muzyką. Sukces tego nurtu przypadł na lata 1990-1995, a od 1996 roku stopniowo odchodził w niepamięć. Część muzyków, albo tymczasowo zawiesiła działalność lub przeszła do amerykańskiego dance. Dzisiaj z grpu disco-polowych wielki sukces odnosi Bayer Full, który wykorzystał powrót disco polo od 2005 roku w Polsce, oraz narodziny tego nurtu w Chinach.