Przejdź do zawartości

Informatyka dla szkoły podstawowej/Edytory tekstu

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Notatnik

[edytuj]

Notatnik to najprostszy edytor tekstowy. Jest następcą programu edit.com w systemie DOS. Posiada niewiele funkcji, nie obsługuje formatowania. Wiele osób wykorzystuje go do pisania programów komputerowych, choć istnieją do tego celu lepsze programy.

Aby otworzyć notatnik klikamy start, programy lub wszystkie programy, akcesoria i notatnik, bądź w polu uruchom wpisz notepad.exe.

Word i WordPad

[edytuj]

Word zawiera znacznie więcej funkcji niż WordPad. Jest składnikiem pakietu Microsoft Office. Można za jego pomocą robić niedostępne w WordPadzie rzeczy, takie jak: tworzenie tabel, WordArt, obrazki Clipart.

Microsoft Office Word 2007

[edytuj]

Microsoft Office Word 2007 to pełna nazwa programu, która została tutaj omówiona. W przeciwieństwie od innych, starszych wersji, ten znacznie różni się wyglądem. Różnice nimi są:

  • Zamiast całych mas ikonek znajdujemy wstążkę z kategoriami.
  • Przycisk pakietu Office. Znajduje się w lewym górnym rogu i ma znak kółeczka. Tam znajdujemy takie opcje jak: nowy, otwórz, zapisz, drukuj i inne.

Wstążka - nazwa budowy okna programu, w którym nie ma paska menu (plik, edycja itd.), ale wszystkie opcje zostały przeniesione do pasków narzędzi, które znajdują się w kartach, które można przełączać.

Open Office

[edytuj]

Open Office to Wolne oprogramowanie, czyli programy darmowe, pozwalające zobaczyć kod programu i dowolnie go modyfikować bez opłat. Edytorem tekstu w Open Office jest Writer. Ma interfejs podobny do Worda 2003.

Podstawowe elementy edytora tekstu (nie każdy posiada wszystkie)

[edytuj]

Większość edytorów składa się z paska menu, paska narzędzi, pola z tekstem i paska stanu. Wyjątkiem jet Word 2007 i 2010. W nim jest tzw. wstążka czyli kilka pasków narzędzi, które można przełączać między sobą za pomocą menu. Zamiast menu Plik jest przycisk menu Office.

Przykładowe narzędzia

[edytuj]
  • Nowy,za pomocą tej opcji możemy stworzyć nowy dokument, na przykład, po napisaniu referatu możemy zapisać list do cioci.
  • Otwórz przez ta opcje możemy otworzyć jakiś inny plik, na przykład, referat na historię.
  • Zapisz za pomocą tej opcji możemy zapisać nasz dokument.
  • Drukuj za pomocą tej opcji możemy wydrukować tekst (oczywiście, musi być podłączona drukarka). Żeby zobaczyć jak wyglądać będzie nasza dokument po wydrukowaniu, służy opcja *podgląd wydruku
  • Data i czas, dzięki temu elementowi możemy do dokumentu wstawić obecną datę i czas.
  • Wytnij, kopiuj, wklej- dzięki tym elementom możemy przenosić, kopiować i wklejać fragmenty dokumentów, lub elementy z innych plików, na przykład z obrazka. Korzystają z tzw. schowka systemowego, który umożliwia kopiowanie między różnymi programami.
  • Żeby formatować dokument służą opcje takie jak: czcionka, rozmiar czcionki, skrypt czcionki, pogrubienie, podkreślenie, kursywa, kolor, wyrównaj do lewej, do środka, do prawej, wyjustowanie i punktory.

Obrazy

[edytuj]

Każdy porządny edytor tekstowy obsługuje obrazy. Umożliwia zmienianie ich wielkości, czy tworzenie obramowania. Program Word obsługuje Word Art czyli zaawansowane efekty graficzne tekstu oraz Clipart czyli galerie obrazów.

WordArt

[edytuj]

Inną ciekawą opcją programu Word (niedostępną w innych programach) jest WordArt. Też znajduje się w kategorii: wstawianie. Klikamy na nazwę WordArt lub na ikonkę i wybieramy sobie widok. Po wybraniu pojawia się pole, gdzie piszemy tekst i zmieniamy czcionkę (o ile chcemy). Potem znajdzie się tekst a u góry pokaże się kategoria: narzędzia tekstu WordArt. Tam możemy zmienić zmienić wygląd, lub ustawić wersje 3-W.