Przejdź do zawartości

Instalacja Debiana 3.1 sarge z płyty CD w trybie "linux" na architekturze i386/Instalacja zależności

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Ręczne skonfigurowanie apta

[edytuj]

Jeżeli instalujesz resztę systemu z płytek CD i nie udało ci się skonfigurować APT-a wcześniej, to musimy zrobić to ręcznie.

Jest to dosyć proste, choć gdy mamy wszystkie płytki instalacyjne (jest ich 15) to może to być trochę denerwujące. Ale trudno.

Jeżeli dopiero zakończyliśmy konfiguratora systemu, to jesteśmy zalogowani jako root, jeżeli wyłączaliśmy system, to trzeba się najpierw zalogować. Wpisujemy

apt-cdrom add

Jeżeli do wykonania jakiegoś polecenia musimy być zalogowani jako root, to zapisując je, poprzedzamy je znakiem:

#

w przeciwnym przypadku:

$

Więc powyższe polecenie zapiszemy:

# apt-cdrom add

Wpisując polecenie, pomiń ten krzyżyk – to nie jest część polecenia, tylko takie oznaczenie. Zwróć uwagę, że gdy jesteś zalogowany jako root, to prompt kończy się na #, natomiast dla zwykłego użytkownika jest to $.

Tyle teorii na razie. Teraz dla każdej płytki powtarzamy:

# apt-cdrom add
  • poprosi nas o włożenie płytki, następnie ją przeskanuje
  • za drugim i każdym kolejnym razem nie musimy wpisywać tego polecenia, wystarczy wcisnąć strzałkę w górę (jest to historia poleceń - poprzednio wpisywane polecenia są zapamiętywane)

Doinstalowanie zależności

[edytuj]

Na razie zostały zainstalowane tylko pakiety absolutnie niezbędne do uruchomienia systemu, jednak dla poprawnego działania systemu niezbędne są jeszcze inne pakiety. System "wie", jakie pakiety są mu jeszcze potrzebne (ściślej – zostały one zaznaczone), zainstalować możemy je na kilka sposobów. Najprościej będzie:

# dpkg --pending install

dpkg jest bardzo prostym narzędziem do instalacji pakietów w Debianie. Powyższe polecenie po prostu zainstaluje pakiety zaznaczone do zainstalowania.

Możemy też użyć aptitude lub dselect.

W czasie instalacji, zobaczysz wiele wyświetlanych komunikatów, a w kilku momentach pojawi się ekran, z pytaniem o konfigurację jakiegoś pakietu. Pakiety teraz konfigurowane to:

  • Ispell dictionary – jest to systemowy słownik używany przez niektóre programy do sprawdzania pisowni; wybierz język, który ci odpowiada, to mało istotne
  • ssh – ustawienia pozostaw domyślne; na pytanie: "Czy chcesz uruchamiać serwer sshd?", możesz odpowiedzieć <Nie>, jeśli jesteś początkującym użytkownikiem (chyba że stawiasz serwer sieciowy)

Wreszcie! Mamy już zainstalowany podstawowy system. Teraz możesz zająć się instalowaniem pakietów potrzebnych ci do pracy.