Przejdź do zawartości

Instalacja Debiana 3.1 sarge z płyty CD w trybie "linux" na architekturze i386/Uruchomienie instalatora

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Instalacja podstawowa

[edytuj]

Po włożeniu pierwszej płytki instalacyjnej restartujemy komputer. Powinien się uruchomić instalator; jeśli tak się nie stanie, to sprawdź ustawienia BIOS-u, czy może bootować z płytki CD. Problemy z bootowaniem to temat na osobny artykuł, zakładam, że się udało.

(Przydałoby się na ten temat coś napisać - i dać tutaj linka)

Ekran powitalny

[edytuj]

Po wystartowaniu z płytki, zobaczysz ekran powitalny. Będzie to czerwone logo Debiana w tle, i napis:

Press F1 for help, or ENTER to boot: _

Wciskamy ENTER.

Wybór języka

[edytuj]

Pierwszy ekran, który się pojawi, to "Choose language". Jest logiczne, i oczywiste, że opisy opcji, oraz komunikaty podczas instalacji, powinny być w twoim języku. Wybieramy zatem "Polish – polski".

Potem zostaniesz poproszony o wybór układu klawiatury; domyślnie zaznaczony jest polski (pl).

Następnie zobaczysz kilka, nieistotnych w tej chwili dla ciebie, komunikatów:

  • Wykrywanie sprzętu
    • Ładuje moduły obsługi dysków
  • Skanowanie CD-ROMu

Pierwszy błąd instalatora

[edytuj]

W tym momencie, najprawdopodobniej, zobaczysz komunikat, którego wiele osób już się przestraszyło na tyle, że zrezygnowały z instalacji Debiana:

(!!) Załaduj komponenty instalatora z płyty CD
Nie znaleziono modułów jądra. Prawdopodobnie z powodu niezgadzających
się wersji jądra używanego przez instalator i tego znajdującego się w
archiwum.
Jeśli instalujesz, korzystając z serwera lustrzanego, możesz obejść
ten problem, wybierając instalację innej wersji Debiana. Instalacja
bez modułów jądra prawdopodobnie nie powiedzie się.
Kontynuować instalację bez ładowania modułów jądra?

Jednak nie chodzi tutaj o jakieś podstawowe i konieczne do przeprowadzenia instalacji moduły – tylko dotyczące dodatkowego sprzętu. Ignorujemy ten komunikat i wybieramy <Tak>.

Konfiguracja połączenia internetowego

[edytuj]

Po tym zobaczymy komunikat:

Ładowanie modułów instalatora Debiana.

a następnie:

Wykrywanie sprzętu sieciowego.

Jeżeli ktoś instaluje Debiana, korzystając tylko z pierwszej płytki instalacyjnej, a resztę pobiera z sieci, to nie mogę pomóc. Do mojego modemu nie ma sterowników pod Linuksa – i zawsze ten etap zakończy się niepowodzeniem. Dodam jednak, że cały podstawowy system instaluje się z pierwszej tylko płytki. Jeżeli nie uda nam się skonfigurować w tym momencie sieci, a mamy tylko pierwszą płytkę, to nie ma obaw – pierwszy etap instalacji możemy przeprowadzić i tak. Dopiero instalacją dodatkowych pakietów będziemy się musieli martwić – ale to po zakończeniu instalacji.

W moim przypadku, pokaże się komunikat:

Nie wykryto karty Ethernet (...)

Później pojawiają się informacje o tym, że jeden z etapów instalacji nie powiódł się, a ja wciskam konsekwentnie <Dalej>.

[edytuj]

Teraz ukaże nam się okno:

Menu główne instalatora Debiana

Mamy tutaj listę kolejnych kroków instalacji. Najlepiej jest je wykonywać kolejno (tak jak są ułożone), jednak możemy w każdej chwili, np. powrócić do wyboru języka i wybrać np. fiński czy francuski. Jeżeli pomylimy się w którymś etapie, to zazwyczaj możemy ten błąd naprawić. Wyjątkiem jest partycjonowanie dysku – jak już ustawimy partycje i je sformatujemy, to nie da rady...

Widać, które etapy mamy już za sobą:

  • Wybierz język/Choose language
  • Wybierz kraj lub region (jeśli wybraliśmy jęz. polski, to automatycznie będzie to Polska; gdybyśmy wybrali angielski, to mamy wybór USA, Wielka Brytania lub Kanada etc.)
  • Wybierz układ klawiatury
  • Wykryj urządzenia CD-ROM i zamontuj płytę CD
  • Załaduj komponenty instalatora z płyty CD

Jeżeli konfiguracja sieci powiodła się, to 2 kolejne etapy są również za nami. Jeśli – tak jak u mnie – nie, to musimy przeskoczyć ręcznie (strzałkami) do punktu:

  • Wykryj sprzęt.

Pozwolę sobie w tym miejscu zauważyć, że tak robią wszyscy, którzy mają pierwszą płytkę instalacyjną Debiana. Jeśli instalujemy, używając dyskietki startowej i nie mamy całej pierwszej płytki CD, to konfiguracja sieci jest konieczna.

Wykrywanie dysków i sprzętu

[edytuj]

W tym momencie instalator wykrywa sprzęt obecny w naszym komputerze. Pojawi się komunikat, pytający, czy włączyć obsługę kart PC (czyli interfejsu PCMCIA). W zwykłym pececie najpewniej tego ustrojstwa nie ma, tylko w laptopach, możemy więc zaznaczyć <Nie>, ale jeżeli włączymy tą obsługę, to nie będzie ona nam sprawiać problemów. Możesz rzucić monetą;)