Internet w praktyce/Firefox

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Instalacja[edytuj]

Windows[edytuj]

  1. We wszystkich wersjach Windows instalacja będzie przebiegać podobnie. Przechodzimy do wyszukiwarki internetowej i wpisujemy tam nazwę programu. Klikamy na pierwszy odnośnik i pobieramy program.
  2. Zapisujemy plik na pulpicie lub w jakimkolwiek innym miejscu.
  3. Uruchamiamy plik instalacyjny. Zazwyczaj przed pojawieniem się kreatora, pojawi się okienko zabezpieczające. Klikamy w przycisk „Uruchom” i zaczynamy Instalację. Jest ona bardzo prosta (zwłaszcza jeśli już wcześniej samemu instalowałeś/aś inne programy), więc nie będziemy jej tu opisywać. Polega głównie na naciskaniu „Dalej >”.

Linux[edytuj]

Zazwyczaj w każdej dystrybucji jest już ona domyślnie zainstalowana. Jednakże, jeśli naprawdę jej nie ma, to mamy prostą sprawę.

Uruchamiamy Terminal (przykładowo w Ubuntu uruchamiamy w następujący sposób: Programy-->Akcesoria-->Terminal) i wpisujemy kod:

Sudo apt-get install firefox

Teraz wystarczy tylko trochę poczekać. Pobranie paczki z repozytorium zajmuje kilka minut.

Jeśli nie mamy takiej paczki w repozytorium (]]Debian|Przypadek szczególny]]), instalujemy ją poprzez pobraną paczkę tar.gz:

  1. Pobierz
  2. Wchodzimy do katalogu gdzie zapisał się plik, rozpakowujemy go i przenosimy do folderu /usr/share. Jeśli nie wiemy jak to zrobić, możemy go przenieść za pomocą programu Midnight Commander z uprawnieniami root (zainstaluj pakiet "mc" jeśli go nie posiadasz).
  3. Potem dodajemy go listy w menu (aktywatora). W przykładzie GNOME:
    1. Klikamy Prawy Przycisk Myszy na Programy/Aplikacje→Modyfikuj menu→Aplikacje (w tym wypadku Internet)→Nowy element - Z następującymi opcjami:
  • Typ: aplikacja
  • Nazwa: Firefox
  • Polecenie: /usr/share/firefox/firefox
  • Kometarz: Przeglądarka stron WWW
  • Ikona: /usr/share/firefox/icons/mozicon50.xpm

Obsługa[edytuj]

Aby uruchomić przeglądarkę stron WWW Firefox, klikamy na ikonkę programu znajdującą się na pulpicie (Windows) czy znajdującą się w górnym panelu lub w menu (Linux).

W tym programie jest pasek narzędzi, w którym wyróżniamy:

  • pasek adresu
  • pole wyszukiwarki (Wyszukiwarka znajduje się po prawo paska adresu)
  • przyciski nawigacyjne (po lewo paska adresu)
  • pasek zakładek (poniżej paska narzędziowego).

Aby uruchomić wybraną stronę internetową, wpisujemy jej adres w pasek adresu.

Dodatki[edytuj]

Aby praca była przyjemniejsza, warto wyposażyć program w kilka przydatnych dodatków. Ich instalacja przebiega tak:

Instalacja[edytuj]

  1. Klikamy na przycisk Narzędzia i Dodatki. Przechodzimy do zakładki Pobierz dodatki i wpisujemy w polu wyszukiwania nazwę wtyczki. Następnie naciskamy na Dodaj do programu Firefox...--->Zainstaluj-->Uruchom ponownie program Firefox.
  2. Drugi sposób: Przechodzimy do tej strony. Klikamy na stronie w pole wyszukiwania i wpisujemy nazwę dodatku, a potem obok na Zainstaluj. Pojawi się okno. Wciskamy Zainstaluj-->Uruchom ponownie program Firefox.

Deinstalacja[edytuj]

  1. Narzędzia-->Dodatki i klikamy na dodatek, który chcemy usunąć. Pojawia się przycisk Odinstaluj, w który klikamy.
  2. Pojawi się komunikat Na pewno chcesz usunąć ... ?. Potwierdzamy, a potem klikamy na przycisk Uruchom ponownie program Firefox.
  3. Program włącza się ponownie, ale już bez dodatku, który usunęliśmy.