Komputer w praktyce/Pierwsze uruchomienie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Włączanie i wyłączanie komputera to łatwe czynności, ale tu też obowiązują pewne zasady. Procedura wyłączania komputera też też ważna, Jeśli będziemy robić to niewłaściwie, nasze urządzenie może zacząć nieprawidłowo działać.

Włączanie komputera[edytuj]

Włącznik komputera w większości komputerów jest umieszczony w przodzie komputera. Przeważnie jest to największy przycisk. Często jest też opisany dodatkowo angielskim słowem Power. Kiedy wszystko podłączyliśmy prawidłowo (jeśli nie, w poprzednich częściach rozdziału zostało to opisane.) Wystarczy nacisnąć ten guzik na obudowie i komputer zacznie uruchamiać wszystkie podzespoły etc. Dioda obok przycisku powinna się zaświecić i zależnie od naszego komputera, usłyszymy szum wentylatorów z obudowy. Zawsze po włączeniu komputera towarzyszy jedno-dwukrotny dźwięk z głośniczka systemowego w obudowie. Oznacza on że właśnie zakończył testy sprzętu. Zaraz po włączeniu komputera, włączmy monitor, aby zobaczyć ekrany startowe, i na końcu - nasz system.

Nietypowe sytuacje[edytuj]

Uruchamiając komputer możemy zobaczyć różne komunikaty, przez które komputer nie pozwala się uruchomić.

  • Jednym z takich komunikatów jest pojawienie na monitorze No signal. Oznacza on, że kabel został źle podłączony lub niewciśnięty.

Wyłączmy więc komputer, klikając znowu na przycisk power, lub jeśli nie reaguje - kliknąć przycisk RESET i po krótkiej chwili kliknąć na przycisk Power. Sprawdźmy kabel od monitora i od karty graficznej. Wkładamy prawidłowo oba kable lub dociskamy i znowu włączmy komputer.

Logujemy się do systemu[edytuj]

Linux[edytuj]

We wszystkich dystrybucjach ekran logowania zmienia się głównie wyglądem i ułożeniem przycisków, ale sposób logowania jest ten sam:

  1. Kiedy nasz komputer po wyłączeniu przejdzie wszystkie fazy uruchamiania, na monitorze możemy zobaczymy ekran logowania.
  2. Na ekranie znajdują się się przyciski podpisane nazwami użytkowników zarejestrowanych na komputerze. Aby skorzystać z komputera pod daną nazwą użytkownika, klikamy na któryś z nich. Jeśli nie ma na nim hasła, po chwili możemy zacząć korzystać z komputera. Jeśli jednak podanie hasła jest koniecznie, przejdź do 3 kroku.
  3. Zobaczymy kolejny ekran. W środkowym miejscu znajduje się pole tekstowe w którym podajemy hasło.

Β

Wyłączamy komputer[edytuj]

Niestety, z komputerami jest o tyle gorzej, że nie możemy ich wyłączyć od razu - trzeba przejść najpierw przez tzw. "standardową" procedurę i dopiero wtedy można go spokojnie wyłączyć. Jakie? Znajdziesz poniżej:

  1. Zapisz swoją pracę - Pamięć RAM służy jako brudnopis przy używaniu różnych narzędzi, np. podczas pisania. Podczas pracy, dziwnym "trafem" okazuje się że praca nie ginie, chociaż nie jest zapisana jeszcze na dysku. Jeśli chcemy ją jeszcze kiedykolwiek zobaczyć - użyjmy przycisku SAVE lub Zapisz w oknie programu.
  2. Wyjdź z programu - Program poprawnie wyłączony nie będzie powodował problemów w przyszłości.
  3. Wyjmij urządzenia przenośne - podczas włączania komputera złośliwy BIOS się uprze i zamiast włączyć system, włączy coś uparcie z twojej płytki, pendrive'a...
  4. Wyłącz komputer - nareszcie, co? tak, dopiero teraz możesz go bezkarnie wyłączyć. Możesz na kilka sposobów... żeby Cię nie obarczać niepotrzebnymi informacjami, najłatwiej będzie jeśli po prostu klikniesz największy przycisk na obudowie komputera.
  5. Przełącz tylny przycisk - Pod żadnym pozorem nim nigdy nie wyłączaj! Może spowodować szybsze konserwowanie się blachy, fundamentu (płyta główna) i wielu jego części (w tym twój ukochany dysk na którym wszystko masz). Możesz go użyć wtedy, kiedy chcesz aby komputer całkowicie przestał pobierać prąd (choćby na świecenie myszki).

zobacz też[edytuj]