Przejdź do zawartości

Lawiny/Ratownictwo lawinowe

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Cel

[edytuj]

Szanse na przeżycie gwałtownie maleją z czasem...

Sprzęt

[edytuj]

Sam detektor nie wystarczy – potrzebny zestaw: detektor, łopatka, sonda. ... I praktyka.

Nadajnik lawinowy

[edytuj]

Pomiar odległości alarmowej. Kontrola poprawności działania. O ile się da, kontrola stanu baterii. Nie wszystkie pipsy mają tę funkcję. Nosić pod ubraniem. Mają być włączone zawsze poza schroniskiem. Realny zasięg zależnie od modelu, ok 20-30m. Stosować tylko alkaiczne baterie, akumulatory są niebezpieczne bo rozładowują się “bez ostrzeżenia”. Nie zostawiać, bez potrzeby włączonych na odbiór – szybko się rozładowują. Producenci: Ortovox, Barryvox, Tracker, Arva. Nie ważne jaki, ważne aby umieć się nim posługiwać.

Sonda

[edytuj]

Łopatka

[edytuj]

Plecak ABS

[edytuj]

Jak się zachować w przypadku zejścia lawiny

[edytuj]

Z pośród przykrytych przez lawine około 30% przeżywa, z nieprzykrytych 95%. Nie daj się przykryć! Narty, kijki, plecak "wciągają". Staraj się płynąć. Rozważ użycie plecaka ABS.

Zanim lawina się zatrzyma wszyscy obserwują sytuacje.

Organizacja akcji poszukiwawczej

[edytuj]

Wybór kierownika.

Ocena możliwości zejścia powtórnej lawiny, ustalenie drogi bezpiecznego wejścia i ewentualnej ewakuacji z lawiniska. Jeśli to możliwe wyznaczenie osoby, która będzie ostrzegała o wtórnej lawinie.

Na lawinisku: Ma być cicho, tak żeby można było usłyszeć odgłosy ofiar. Uwaga na kieszeń powietrzną. Psy będą miały szansę tylko jeśli na lawinisku będzie czysto – nie sikać, nie palić, nie śmiecić, tylko tyle osób ile trzeba.

Lustracja powierzchni śniegu. Ustalenie i oznakowanie miejsc(a) w którym ofiar(y/a) były widziane ostatni raz.

Ustalenie rejonu poszukiwań zgodnie z zasadami:

  • porwany wysoko leci dalej
  • środek lawiny porusza się szybciej
  • na łukach lawina wyrzuca na zewnątrz
  • czoło pozorne jest wyżej niż właściwe
  • lekkie przedmioty “wypływają” na powierzchnie

Trzy fazy poszukiwania za pomocą detektora:

[edytuj]

Powinno wystarczyć 5min. Konieczna praktyka.

Poszukiwanie zgrubne

[edytuj]

Ma na celu uchwycenie sygnału. WSZYSCY poszukiwacze przełączają detektory na odbiór. Detektory poziomo przed sobą, obracamy się całą sylwetką, czułość na maksimum.

Przeczesywanie lawiniska zgodnie ze wzorem: dla wielu poszukiwaczy: {TODO: tutaj potrzebny jest rysunek}

dla jednego poszukiwacza: {TODO: tutaj potrzebny jest rysunek}

Przy dużym lawinisku można połączyć wzory dla jednego i wielu poszukiwaczy.

Poszukiwanie dokładne

[edytuj]

Po uchwyceniu sygnału 1-2 najbardziej doświadczone osoby zajmują się dokładnym poszukiwaniem. Reszta wyłącza detektory, lub jeśli jest więcej ofiar szuka w innym miejscu.

Metoda krzyżowa

[edytuj]

Klasyczny sposób użycia detektora. Szukamy najsilniejszego sygnału na prostym odcinku. Tam zmieniamy kierunek o 90 stopni i zmniejszamy czułość. Powtarzamy aż odcinek < 2m.

{TODO: rysunek}

Metoda indukcyjna

[edytuj]

Szybsza(do 50%), ale trudniejsza, wymaga dobrego słuchu. Staramy poruszać się wzdłuż zakrzywionych linii pola elektromagnetycznego. Poruszamy się w kierunku najsilniejszego sygnału. Co pięć kroków korygujemy kierunek. Kończymy kiedy sygnał słabnie.

{TODO: rysunek}

Poszukiwanie punktowe

[edytuj]

Detektor pionowo tuż przy powierzchni śniegu, wyznaczamy cztery punkty, w których sygnał jest najsłabszy/najsilniejszy.

{TODO: rysunek}

Dokładna lokalizacja ofiary za pomocą sondy. Sondy się nie wyjmuje, nie kopiemy wzdłuż sondy, lecz zaczynamy 1,5 razy głębokość w kierunku grota sondy, szeroko na 2 metry. Ostrożnie: nie wolno zadeptać kieszeni powietrznej wokół ofiary! Uwaga: Błąd do 1/3 głębokości zakopania.

Wydobywanie ofiary

[edytuj]

W pierwszej kolejności trzeba zadbać o umożliwienie ofierze oddychania: udrożnienie dróg oddechowych, odsłonięcie klatki piersiowej. Jeśli osoba jest nieprzytomna: kontrola tentna, pulsu i reakcji źrenic na światło, resuscytacja tak szybko jak możliwe, ofiara nie musi być w pełni odkopana, zasada ABC (Airways, Breathing, Circulation). Ofiara, która miała kieszeń powietrzną i nie daje oznak życia może być w stanie głębokiej hipotermi. Obowiązuje zasada "hypothermic patients are not dead until rewarmed and dead". Jeśli jest więcej ofiar trzeba jak najwcześniej wyłączyć detektor, tak żeby nie przeszkadzał w poszukiwaniach innych ofiar.


Powrót do spisu treści