Przejdź do zawartości

MS-DOS/Wstęp

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

27 lipca 1981 roku Microsoft kupuje od firmy Seattle Computer Products system operacyjny QDOS (co oznacza Quick and Dirty Operating System - napisany szybko i na brudno system operacyjny, aby na jego podstawie napisać system dla komputerów PC. Tak rozpoczyna się era MS-DOS, najpopularniejszego systemu operacyjnego dla komputerów PC w latach 80-tych i w pierwszej połowie 90-tych. Ostatnia jego wersja została wydana wraz z Windows Millenium Edition w roku 2000.

Ostatnią, samodzielną wersją jest 6.22. W podręczniku opisujemy właśnie tą wersję. Nowsze można wyodrębnić z systemów Windows 95 (7.0) 95B i 98 (7.1) oraz z Me (8.0).

Czy warto używać MS-DOSa?

[edytuj]

Czy możliwe jest używanie MS-DOS w dzisiejszym świecie, pełnym graficznych kreatorów, wodotrysków i wielu innych rzeczy by ułatwić komunikację? Możliwe - w końcu nie wyszedł jeszcze z użycia (do dziś czasem jest używany razem z programami księgowymi czy firmowymi w wielu hurtowniach, na poczcie). Jednak, jako że jest to system niewspierany ani nierozwijany (nie oferuje nowoczesnych technologii) można zainteresować się ciągle rozwijanymi systemami z rodziny Unix (Linux, BSD) cechujących się płynną granicą między konsolą a GUI.

Zalety

[edytuj]
  • Brak wymagań sprzętowych - jest to jedyny system Microsoftu, który ma tak małe wymagania sprzętowe. Prawda jest taka, że ich nie ma - w zasadzie każdy komputer zgodny z architekturą PC go udźwignie.
  • Sprawdzone programy - pomimo tego iż obecnie nie powstaje do niego kompletnie nic, sprawdzone programy cieszą się dużym uznaniem użytkujących.
  • Cena - jest o wiele tańszy od dzisiejszych systemów. W pełni legalne, razem z instrukcją obsługi kosztuje 30-100 złotych. Ale: jednak w tej cenie można też zakupić systemy rodziny 9x - z własną nakładką graficzną, z możliwością uruchomienia w trybie MS-DOS i znacznie większą kompatybilnością sprzętową.

Wady

[edytuj]
  • Nieaktualność - pierwszy system nieoparty na MS-DOS, Windows NT 3.1 powstał już w roku 1993. Przez długi czas istniały systemy NT - samodzielne i 9x - oparte na MS-DOS, z których ostatni powstał w 2000 (Me). Pierwszym systemem z "połączonej" linii jest XP (2001). Obecnie nie jest praktycznie wspierany przez żadne nowoczesne technologie.
  • Kompatybilność sprzętowa - brak sterowników spowodowany brakiem zainteresowania producentów tym systemem sprawia, że MS-DOS nie radzi sobie z większością sprzętu z drugiej połowy lat 90-tych i późniejszych.

Wady częściowo można usunąć wykorzystując inne alternatywy - FreeDOS, wcześniej wspomniane Uniksy lub Windows PowerShell.

Jak zdobyć MS-DOS

[edytuj]

Zasady użytkowania są jednoznaczne:

Każde starsze oprogramowanie Microsoft (także DOS 6.22, Windows 3.11) jest nadal z punktu widzenia prawa autorskiego własnością firmy Microsoft i każdy użytkownik powinien posiadać licencję na używanie tego programu. Starsze produkty firmy Microsoft można nabyć tylko na rynku wtórnym (np. aukcje internetowe).

Aktualnie nie można kupić licencji prosto od Microsoft'u. Należy zakupić na rynku wtórnym oryginalne dyskietki z MS-DOS (do wersji 6.22). Jeżeli zamierzamy uruchomić nakładkę, jaką był Windows do wersji 3.11, także musimy zakupić odpowiednie dyskietki.


Informacja
Microsoft ostatnio opublikował kod źródłowy MS-DOS w wersji 1.1 oraz 2.0 w celach niekomercyjnych[1]

Przypisy