Pomocnik olimpijczyka - Elementy wiedzy obywatelskiej i ekonomicznej/Powiat
Wygląd
Spis treści
|
---|
Powiat
[edytuj]Zwróćcie uwagę, abyście potrafili: • przedstawić sposób wybierania samorządu powiatowego oraz jego przykładowe zadania. Tego wymaga od Was podstawa programowa.
- Powiat
- Jednostka terytorialna obejmująca kilka gmin. Jego celem jest realizacja zadań które nie mogą być wykonane przez gminę ze względu na ich zakres.
- Miasto na prawach powiatu (powiat grodzki)
- Miasto, które łączy w sobie gminę i powiat: ich zadania, kompetencje oraz urzędy i władze. Istnieje rada miasta, która ma zadania i kompetencje rady gminy i powiatu, oraz prezydent miasta, który ma zadania i kompetencje organu wykonawczego gminy i powiatu.
- Rada powiatu
- Organ stanowiący pochodzący z wyborów samorządowych. Do jej kompetencji należy:
- uchwalanie budżetu powiatu,
- ustalanie wysokości opłat za usługi publiczne,
- udzielanie absolutorium zarządowi (przyjmowanie sprawozdania z jego rocznej pracy).
- Zarząd powiatu i starosta
- Zarząd powiatu i starosta (przewodniczący zarządu) jest organem wykonawczym w powiecie. Są wybierani spośród członków rady powiatu. Do ich kompetencji należy:
- administrowanie bieżącymi sprawami,
- realizowanie budżetu powiatu.
- Starostwo
- "Urząd powiatowy" (np. Starostwo Płockie).
Zadania wykonywane przez samorząd powiatowy można podzielić na własne i zlecone. Zadania własne samorządu powiatowego to zadania przekraczające granice (i możliwości) gmin, np.: prowadzenie szkół średnich (gmina odpowiada za szkoły podstawowe i gimnazja), zarządzanie szpitalami (gmina odpowiada za przychodnie), organizowanie transportu publicznego między różnymi gminami, utrzymywanie dróg powiatowych. Zadania zlecone samorządu powiatowego to np.: pomoc uchodźcom, czyli osobom zmuszonym do opuszczenia swojego kraju, wydawanie prawa jazdy i prowadzenie rejestracji pojazdów.