QCad CE - podręcznik użytkownika/Instalacja QCad CE

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Wersja Community Edition jest wersją QCad o otwartym źródle jedynie dla systemów klasy Unix i Mac OS X.

Wszelkie przydatne pliki, czyli kod źródłowy programu oraz Partlibrary - bibliotekę bloków i szablonów, pobrać można z działu download na stronie głównej producenta.

Wszystkie większe dystrybucje systemu GNU/Linux zawierają w repozytoriach oprogramowania pakiety binarne z programem, dlatego ich instalacja w nich jest prosta i sprowadza się do uruchomienia menadżera pakietów i odnalezienia interesującej paczki. Dystrybucją zasługującą na uwagę jest Debian, Ubuntu oraz odmiany pochodne, gdyż zawierają w repozytoriach prekompilowane pakiety z biblioteką Partlibrary oraz podręcznikiem użytkownika QCad w języku angielskim (i kilku innych).

Dystrybucją szczególnie zasługującą na uwagę inżynierów jest natomiast CAELinux, młody projekt dedykowany dla zastosowań inżynierskich i pochodnych. Najnowsza wersja dystrybucji powstała w oparciu o Ubuntu Linux i przeznaczona jest dla komputerów z 64 bitowym procesorami. Obraz płyty liveDVD można bezpłatnie pobrać ze strony domowej producenta. Twórcy umieścili w niej praktycznie wszystkie dostępne na licencji Open Source narzędzia, związane z szeroko pojętą inżynierią.

  • CAELinux.com - strona domowa dystrybucji GNU/Linuksa przeznaczonej dla zastosowań inżynierskich