Rozbudowa komputera w praktyce/Wybór oprogramowania

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Razem z naszym komputerem nasze oprogramowanie również się starzeje. Pojawiają się coraz nowsze wersje Windows, Linuksa, BSD i wszystkich innych systemów. Warto więc razem z naszym sprzętem zainstalować nowe oprogramowanie lub zastanowić się nad migracją z jednego programu na drugi.

Dom[edytuj]

System operacyjny[edytuj]

Wybór systemu operacyjnego zależy od naszych potrzeb i umiejętności. Zazwyczaj na komputerach używanych w domu lub biurze jest instalowany Microsoft Windows. Istnieją jednak darmowe, alternatywne systemy operacyjne, z których najpopularniejsze są Linux i BSD. Systemy te będą dobrym wyborem dla komputera-serwera ze względu na stabilność i bezpieczeństwo, dobrze sprawdzają się też jako zwykły komputer, choć wymagają od użytkownika pewnej wiedzy na temat ich obsługi. Początkujący użytkownicy powinni wybrać te ich odmiany, które oferują graficzny instalator i narzędzia konfiguracyjne.

Niektóre, rzadkie konfiguracje sprzętu mogą sprawiać problemy w darmowych systemach operacyjnych. Większość gier jest dostępnych tylko na platformę Windows - część można uruchomić na Linuksie w emulatorze Wine i jego odmianach, ale generalnie komputer służący do grania jest w zasadzie skazany na system Windows.

Pakiet biurowy[edytuj]

Domownicy nie są pracownikami biura - nie potrzebują więc najnowszych rozwiązań oferowanych przez nowe pakiety biurowe. Jeżeli jednak mamy w domu darmowy pakiet biurowy (np. OpenOffice), to możemy pokusić się o aktualizację.