Sieci P2P/Freenet

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Freenet[edytuj]

Freenet jest darmowym otwartym oprogramowaniem, które umożliwia publikację i pobieranie informacji z Internetu bez obawy o cenzurę. Aby osiągnąć tą wolność, sieć jest w całości zdecentralizowana oraz użytkownicy publikujący jak i pobierający informację są anonimowi. Bez anonimowości nie może być prawdziwej wolności wypowiedzi, a bez decentralizacji sieć byłaby narażona na atak.

Komunikacja między węzłami Freenet jest szyfrowana oraz przekazywana przez inne węzły, by maksymalnie utrudnić wykrycie, kto wysłał żądanie informacji i jaka jest jej treść.

Użytkownicy wspierają sieć poprzez łącza oraz część ich twardego dysku (zwanego "magazynem danych") dla przechowywania plików. W przeciwieństwie do innych sieci peer-to-peer tworzonych z myślą o wymianie plików, Freenet nie pozostawia użytkownikowi kontroli, co jest przechowywane w magazynie danych. Zamiast tego pliki są przetrzymywane lub kasowane w zależności od ich popularności. Najmniej popularne pliki są kasowane, by zrobić miejsce dla nowszych lub bardziej popularnych. Pliki w magazynie danych są szyfrowane, by zminimalizować możliwość dochodzenia przez ludzi chcących ocenzurować zawartość Freenet.

Sieć może być wykorzystana na wiele różnych sposobów i nie ograniczają się one do wymiany plików, jak w innych sieciach peer-to-peer. Freenet to Internet wewnątrz Internetu. Dla przykładu Freenet może być użyty do:

  • publikacji stron WWW odpornych na cenzurę
  • komunikacji poprzez "tablice ogłoszeń"
  • dystrybucji informacji

W przeciwieństwie do wielu innych projektów tego typu, Freenet dawno temu opuścił laboratoria naukowe. od początku istnienia projektu został pobrany przez ponad 2 miliony użytkowników, i jest używany w dystrybucji informacji narażonej na cenzurę na całym świecie włączając kraje takie jak Chiny i Bliski Wschód. Pomysły i koncepcje zastosowane po raz pierwszy w oprogramowaniu Freenet wywarły znaczący wpływ w świecie akademickim. Publikcja "Freenet: A Distributed Anonymous Information Storage and Retrieval System" była najczęściej cytowaną publikacją z zakresu informatyki w roku 2000 wg informacji Citeseer. Freenet ponadto zainspirował wiele publikacji w świecie prawa i filozofii. Ian Clarke, twórca Freenet i koordynator projektu, został wybrany jednym ze 100 największych innowatorów roku 2003 przez magazyn MIT's Technology Review.

http://www.freenetproject.org/

Shareaza[edytuj]

http://shareaza.sourceforge.net