Siewki roślin uprawianych w Polsce/Sosnowate
Jodła (Abies)
[edytuj]Jodła balsamiczna (Abies balsamea (L.) Mill.)
[edytuj]-
Siewka jodły balsamicznej.
Jodła jednobarwna (Abies concolor (Gordon) Lindl. ex Hildebr.)
[edytuj]Kiełkowanie nadziemne. Liścieni jest 6 (czasem 5 lub 7), są ustawione poziomo, równowąskie, na końcu tępe, o długości 20-25 mm i szerokości 1,5 mm, z podłużną wypukłością biegnącą środkiem górnej strony. Są sinoniebieskie, pokryte od góry woskowym nalotem i gęstymi białymi plamkami. Część podliścieniowa ma długość 20-30 mm, na całej długości jednakową grubość i brunatny, a w górnej części purpurowy kolor. Pierwsze liście właściwe rosną międzylegle do liścieni, są równowąskie, po obu stronach sinozielone z jasnymi liniami, osiągają długość od 8 do 15 mm. Korzeń jest palowy, brązowego koloru[1].
-
Siewka jodły jednobarwnej.
-
Siewka jodły jednobarwnej.
Jodła olbrzymia (Abies grandis (Douglas ex D.Don) Lindl.)
[edytuj]-
Siewka jodły olbrzymiej.
-
Siewka jodły olbrzymiej.
-
Siewka jodły olbrzymiej.
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana (Steven) Spach)
[edytuj]Kiełkowanie nadziemne. Liścieni jest 6 (czasem 5 lub 7), są igiełkowate, skierowane ku górze, proste lub lekko wygięte w bok, zaostrzone. Są ciemnozielone, z wierzchu mają biegnącą środkiem wypukłość, po której obu stronach są dwa paski jasnego nalotu, a od spodu są płaskie i połyskujące. Część podliścieniowa ma długość 22-50 mm, w górnej części zielony kolor, dołem purpurowy. Pierwsze liście właściwe wyrastają międzylegle do liścieni, mają długość od 8 do 12 mm, są zaostrzone, z wierzchu zielone i połyskujące, od spodu mają dwa jasne paski. Korzeń jest palowy, ciemnobrązowy[2].
Modrzew (Larix)
[edytuj]Modrzew eurojapoński, modrzew pośredni (Larix ×eurolepis Henry)
[edytuj]Modrzew syberyjski (Larix sibirica Ledeb.)
[edytuj]Świerk (Picea)
[edytuj]Świerk Engelmanna (Picea engelmannii Parry ex Engelm.)
[edytuj]Świerk serbski (Picea omorika (Pancic) Purk.)
[edytuj]Świerk kaukaski (Picea orientalis (L.) Peterm.)
[edytuj]Kiełkowanie nadziemne. Liścieni jest 8-9, są igiełkowate, zwężające się ku końcowi, o trójkątnym przekroju i wyraźnie piłkowanym górnym brzegu. Mają długość 12-13 mm i szerokość pół milimetra, są zielone, połyskujące, z jasnymi paskami i białym, ostrym zakończeniem. Część podliścieniowa ma długość 20-30 mm, na całej długości jednakową grubość i jasnobrązowy, połyskujący kolor. Pierwsze liście właściwe są cienkie i delikatne, o długości 8-10 mm, z wierzchu płaskie a od spodu zaokrąglone, żółtozielone z dwoma paskami białych plamek po obu stronach, gęsto piłkowanymi brzegami w końcowej połowie i bezbarwnym, ostrym koniuszkiem. Korzeń jest palowy, brązowego koloru[3].
Świerk kłujący (Picea pungens Engelm.)
[edytuj]Kiełkowanie nadziemne. Liścieni jest 7, są igiełkowate, wygięte do góry, o poprzecznym przekroju i słabo piłkowanym górnym brzegu. Mają długość 13-15 mm i szerokość pół milimetra, są sinozielone z lekkim nalotem woskowym, białymi paskami na bocznych krawędziach i purpurowym, ostrym zakończeniem. Część podliścieniowa ma długość 25-35 mm i jasnobrązowy, połyskujący kolor. Pierwsze liście właściwe mają taki sam kolor jak liścienie, jest ich 3-5, są ułożone płasko i wygięte w bok, igiełkowate, z ostrym zakończeniem, bez ząbkowania na brzegach. Korzeń jest palowy, brązowego koloru[4].
-
Siewka świerka kłującego.
Sosna (Pinus)
[edytuj]Sosna Armanda (Pinus armandii Franch.)
[edytuj]Sosna Banksa (Pinus banksiana Lamb.)
[edytuj]Kiełkowanie nadziemne. Liścieni jest 4 (czasem 3, 5 lub 6), rosną ukośnie ku górze, są bardzo cienkie, często wygięte, na przekroju trójkątne, o gładkich krawędziach. Mają długość 18-23 mm i jasnozielony kolor z delikatnym woskowym nalotem. Część podliścieniowa ma długość 2-3,5 cm, na całej długości jednakową grubość, kolor na dole purpurowy z woskowym nalotem, na górze jasnozielony. Pierwsze liście właściwe są skierowane ku górze, nieco skręcone spiralnie, bardzo delikatne, na przekroju półkoliste z wypukłą dolną stroną i ostrym, rzadkim piłkowaniem na krawędziach. Mają długość do 2 cm i jasozielony kolor z woskowym nalotem na obu stronach. Korzeń jest palowy, koloru jasnobrązowego[5].
Sosna wydmowa (Pinus contorta Douglas ex Loudon)
[edytuj]-
Siewki sosny wydmowej.
Sosna Jeffreya (Pinus jeffreyi A.Murray bis)
[edytuj]Sosna koreańska (Pinus koraiensis Siebold & Zucc.)
[edytuj]Sosna rumelijska (Pinus peuce Griseb.)
[edytuj]Sosna żółta (Pinus ponderosa Douglas ex C.Lawson)
[edytuj]Sosna smołowa (Pinus rigida Mill.)
[edytuj]Kiełkowanie nadziemne. Liścieni jest 5-6, rosną skośnie ku górze, są łukowato wygięte do środka, delikatne, igiełkowate, na przekroju trójkątne. Mają długość 22-28 mm i szerokość 1 mm, a kolor jasnozielony, na górze sinawy. Część podliścieniowa ma długość 1,5-2,5 cm, kolor początkowo purpurowy na dole, zmieniający się ku górze w jasnozielony, później na całej długości jasnobrązowy. Pierwsze liście właściwe są również delikatne i skierowane ku górze, ale proste lub tylko lekko wygięte, o długości 1,5-2 cm i szerokości ok. 1 mm, na przekroju eliptyczne, spłaszczone na górze, z ostrymi, wyraźnymi ząbkami na krawędziach. Na górnej i dolnej powierzchni ząbki są rzadsze. Korzeń jest palowy, z dość długimi korzeniami bocznymi, koloru brązowego[6].
-
Siewki sosny smołowej.
-
Siewka sosny smołowej.
Sosna Schwerina (Pinus ×schwerinii Fitschen)
[edytuj]Sosna himalajska (Pinus wallichiana A.B.Jacks.)
[edytuj]-
Siewka sosny himalajskiej.
-
Siewka sosny himalajskiej.
Przypisy
- ↑ Stanisław Król: Siewki drzew i krzewów. Klucz do oznaczania. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1972, s. 28-29.
- ↑ Stanisław Król: Siewki drzew i krzewów. Klucz do oznaczania. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1972, s. 30.
- ↑ Stanisław Król: Siewki drzew i krzewów. Klucz do oznaczania. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1972, s. 34-35.
- ↑ Stanisław Król: Siewki drzew i krzewów. Klucz do oznaczania. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1972, s. 33.
- ↑ Stanisław Król: Siewki drzew i krzewów. Klucz do oznaczania. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1972, s. 38-39.
- ↑ Stanisław Król: Siewki drzew i krzewów. Klucz do oznaczania. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1972, s. 40-41.