Ubuntu/Dlaczego warto używać Ubuntu
Wygląd
< Ubuntu
Według Distrowatch Ubuntu jest najpopularniejszą na świecie dystrybucją Linuksa. Łączy w sobie stabilność Debiana i wygodę. Mit o tym, że na Debianie się nie da powoli zaczyna być obalany dzięki powstaniu Ubuntu.
Oprócz tego ma inne zalety wyróżniające go spośród innych systemów:
- Częste zmiany i aktualizacje - mając stałe łącze możesz posiadać zawsze aktualny system. O ciągłe aktualizacje zadba wygodny w obsłudze menedżer.
- Automatyczna instalacja - podobnie jak w Windowsie czy macOSie, Ubuntu posiada repozytorium z oprogramowaniem, więc nie musisz ręcznie pobierać i instalować oprogramowania, bo menedżer pakietów zrobi to za Ciebie. Jednym kliknięciem odbywa się ściągnięcie i zainstalowanie programu.
- Pomoc - w Internecie znajdziesz forum dyskusyjne oraz setki podręczników i poradników. Zawsze uda Ci się znaleźć pomoc.
- Całkowita kontrola nad systemem - zarządzanie komputerem jest bardzo łatwe i pozwala osiągnąć całkowitą kontrolę.
- Bezproblemowa hibernacja - Ubuntu spośród wszystkich dystrybucji Linuksa najlepiej radzi sobie z hibernacją komputera. Nie musisz przy tym wpisywać żadnych poleceń w Terminalu!
- Zgodność z Debianem i innymi dystrybucjami bazującymi na Debianie - możesz bez problemu instalować pakiety przeznaczone dla Debiana i innych bazujących na nim dystrybucjach.
- Binarne sterowniki do kart graficznych nVIDIA i ATI - nie musisz już ręcznie uruchamiać skryptów instalacyjnych nVIDIA i ATI. Wystarczy pobrać pakiet, zainstalować go i edytować jeden plik.
- Wyeliminowanie konsoli - wiele rzeczy, które kiedyś można było zrobić tylko przez konsolę teraz można wykonać w trybie graficznym. Oczywiście, fani korzystania z terminala nadal mogą z niego korzystać.
- Indywidualność - praktycznie każdy bez skomplikowanej wiedzy informatycznej może dostosować Ubuntu do własnych upodobań estetycznych.
- Szybkość działania - system Ubuntu działa zdecydowanie szybciej niż systemy Microsoftu.
- Łatwość obsługi - w niektórych dystrybucjach Linux'a (np. RedHat) aby zainstalować, np. kodeki audio/wideo, trzeba przeprowadzać to w trybie tekstowym; w systemach serii Windows można spędzić parę godzin na poszukiwaniach niezawirusowanych i działających paczek. W Ubuntu natomiast użytkownik jest informowany gdy brakuje jakiegoś kodeka i po naciśnięciu jednego przycisku pobiera i instaluje sam wszystkie pakiety.
Polecam ten system do użytku na domowych komputerach stacjonarnych, laptopach i netbookach oraz właścicielom firm.