Świadome śnienie/Techniki wywoływania/Pamięć

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Charakterystyka[edytuj]

W pamięciowym teście rzeczywistości starasz się przypomnieć sobie wydarzenia ostatnich kilku minut, a także co wydarzyło się nieco wcześniej.

W snach często przeskakujesz między scenami bez albo z mało płynnym przejściem, możesz też pamiętać rzeczy, które nigdy nie miały miejsca. Jeśli jako test rzeczywistości spróbujesz przypomnieć sobie, co wydarzyło się przed chwilą, możesz stwierdzić, że byłeś w zupełnie innym miejscu. Możesz także nie być w stanie cofnąć się pamięcią dalej niż kilka minut wstecz.


Przykłady udanego wykonania testu[edytuj]

  • Byłem w lesie. Następnie znalazłem się w kuchni. Nie zauważyłem zmiany i zacząłem przyrządzać sobie jedzenie, ale potem zobaczyłem zieloną poświatę z kuchenki mikrofalowej, przypominającą o lesie. Sięgnąłem pamięcią kilka minut wstecz i przypomniałem sobie, że byłem w lesie, a nie w kuchni. Zdałem sobie sprawę z tego, że śnię.
  • Usłyszałem kogoś pytającego: „W jakim języku śnisz?” i pomyślałem: „Zaraz, nie wymyśliłem tego, musiałem to gdzieś wcześniej usłyszeć!” Poszukałem w pamięci i przypomniałem sobie kolegę, zadającego mi to pytanie w szkole dzień wcześniej. Był to dzień wolny i stwierdziłem, że muszę śnić.

Przykłady nieudanego wykonania testu[edytuj]

  • Stałem na parkingu obok ogromnej ciężarówki, którą uważałem za swoją. Z drugiej strony pamiętałem, że przyjechałem tam na rowerze, więc zacząłem się zastanawiać, czy to nie sen. Po chwili przypomniałem sobie fałszywie, że przyjechałem ciężarówką. Ponieważ jednak wciąż wątpiłem (podejrzewałem, że to fałszywa pamięć, bo byłem dość pewien roweru), straciłem tę odrobinę świadomości, jaką miałem.