Przejdź do zawartości

Ekoogrodnictwo/Rośliny użytkowe/Kukurydza

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
<< Rośliny ozdobne - Spis treści - Zwierzęta w ogrodzie >>
KUKURYDZA CUKROWA

Uprawa - Wskazówki biologiczne - Zbiór - Odmiany



kukurydza cukrowa
Wymagania środowiskowe
Wymagania cieplne: wysokie, optimum 20-25°C
Wrażliwość na temperaturę: ginie w temperaturze ujemnej
Nazwa systematyczna
Zea mays
Systematyka Wikispecies
Galeria Wikimedia Commons

Uprawa

[edytuj]

Kukurydza cukrowa jest delikatnym, słodkawym warzywem, nie należy jej mylić z kukurydzą pastewną. Wymaga dużo słońca i bogatej w kompost oraz nawozy organiczne gleby, gdyż należy do roślin o wyjątkowo dużych wymaganiach pokarmowych. Dorodne rośliny mogą stanowić rodzaj ochrony przed wiatrem czy jednorocznych żywopłot.

Siew/sadzenie
[edytuj]

Nasiona wysiewa się w pierwszej połowie maja lub w chłodniejszych rejonach między 10 a 15 maja, umieszczając w glebie po 2-3 sztuki na głębokości 3-5 cm co 10-20 cm w rzędach oddalonych o 50-80 cm. Jako ochronę przed ptactwem osłaniamy zagon włókniną czy folią perforowaną. Najsilniejsze rośliny zostawia się potem co 30-40 cm, gdy osiągną fazę 3-4 liści, uszczykując z gniazda słabsze siewki. Należy wysiać przynajmniej dwa rzędy, ponieważ kukurydza jest rośliną wiatropylną. Latem rzędy przykrywa się ściółką i zasila gnojówkami z pokrzywy lub żywokostu. Można uprawiać z rozsady, w tym celu w połowie kwietnia do doniczek o średnicy 8 cm wysiewa się po 2 nasiona i po miesiącu rozsadza.

Uprawa pod szkłem
[edytuj]

W ogrzewanych szklarniach lub tunelach foliowych można wysiewać brokuły już od grudnia i sadzonkować od lutego. W nieogrzewanych wysadza się sadzonki do tunelu zimnego od marca.

Wskazówki biologiczne

[edytuj]

Międzyrzędzia zasila się w okresie wzrostu kompostem, rośliny opryskuje się naparem ze skrzypu. Do dobrych sąsiadów należą: ogórki, melony, pomidory, cukinie. Ponadto kukurydza rośnie dobrze na brzegu zagonu z ziemniakami. Szczególnie godne polecenia jest posianie obok kukurydzy fasoli tycznej, która wykorzysta ją jako podporę. Więcej dowiemy się z rozdziału o płodozmianach.

Zbiór

[edytuj]

Zbiór następuje w miesiącach sierpień, wrzesień a odmian wczesnych już w końcu lipca. Należy zrywać wpół dojrzałe, delikatne kolby, gdy wąsy przybierają kolor brązowy, tak by ziarna były miękkie i miały mleczno-słodki smak. Można spożywać surową, grillowaną lub ugotowaną z dodatkiem masła.

Odmiany

[edytuj]
  • Ama F1
  • Gama F1
  • Handle F1
  • Złota Karłowa

Rośliny użytkowe --- Zwierzęta w ogrodzie>>>