Fotografia/Zdjęcia 3D
Uwaga!
|
Są dwa sposoby na uzyskanie zdjęcia 3D:
- Zakup aparatu fotograficznego 3D - mniej się napracujemy, jednak będziemy musieli drogo zapłacić.
- Wykonywanie zdjęć, zwykłym aparatem - będzie wymagało od nas sporo treningu i czasu, jednak jest to tanie rozwiązanie.
Oba rozwiązania zostaną tutaj opisane.
3D ze zwykłej cyfrówki
[edytuj]Chcąc zrobić trójwymiarowe zdjęcie, musimy wykonać 2 zdjęcia z tego samego kadru, o 77 milimetrów w bok. Nie jest to takie proste. Musimy zdobyć w tym trochę doświadczenia, najlepiej zaczynając od nieruchomych obiektów (budynek, przedmioty...), wskazane jest użycie statywu. Opcjonalnie można też dodać szynę, która będzie ułatwiała precyzyjne przesunięcie aparatu. A teraz kilka rad:
- Wykonujmy nie tylko dwa, ale kilka zdjęć z różnym przesunięciem aparatu. Nie zawsze będziemy mogli poprawić ujęcie, za to zawsze możemy wybrać do finalnej obróbki dwa optymalne kadry.
- Pracując bez statywu, możemy skorzystać z funkcji zdjęć seryjnych. Znacznie precyzyjniej przesuniemy aparat wówczas, kiedy nie będziemy musieli naciskać kilka razy spustu, więc bardziej skoncentrujemy się na stabilnym przesunięciu.
- Fotografując bez statywu w miejscach słabo oświetlonych, np. w kościele, wykorzystajmy dostępne poziome powierzchnie. Ułatwi to stabilne utrzymanie aparatu przy dłuższych czasach naświetlania i precyzyjne przesunięcie w poziomie.
Gdy już mamy 2 zdjęcia, musimy je potem skleić w programie.
Obiektyw 3D do lustrzanki
[edytuj]Jeśli posiadamy lustrzankę, możemy do niej dokupić obiektyw 3D. Aktualnie na rynku istnieją takie obiektywy tylko najpopularniejszych firm np. Canon, Nikon. Jeśli nam się poszczęściło, będzie można bez trudu zamontować obiektyw do lustrzanki. Taki aparat znacznie ułatwia sprawę, bo zrobi wtedy 2 wymagające kadry. Trzeba jednak uważać, żeby nie przysłonić obiektywów. Niestety to nie wszystko. Rozdzielczość i jakość grafiki znacznie spada, a także nie można używać automatyki (automatyczne ustawianie ostrości, pomiar ekspozycji itp.). Dodatkowo wykonanie zdjęcia w słabych warunkach, zmusza nas do ustawienia bardzo długiego czasu naświetlania lub podniesienia czułości ISO.
Aparat 3D
[edytuj]Dla wielbiciela grafiki 3D będzie to najlepszy i najłatwiejszy sposób na cykanie fotek 3D. Niestety, jest to jedno z najdroższych rozwiązań. Przykładowo Fujifilm Real 3D W1 kosztuje około 1800 złotych. Posiada 2 obiektywy oddalone o siebie o 77 mm i dwie matryce światłoczułe. Oba obiekty są ze sobą zsynchronizowane, więc działają identycznie podczas ustawiania zoomu i w tym samym momencie wykonują zdjęcie. Jednak fotografując tym aparatem, musimy się starać, żeby nie przysłonić palcami któregoś z obiektywów. Są one bowiem, bardzo blisko miejsc gdzie standardowo trzymamy aparat. Trzeba też uważać podczas kadrowania. Aparat wyświetla obraz 3D na ekranie, więc przed zrobieniem zdjęcia włączmy autofokus (naciśnięcie spustu migawki do połowy). Bonusem dla posiadaczy tego aparatu jest robienie filmów 3D w rozdzielczości VGA.
Oglądanie zdjęć 3D na komputerze
[edytuj]Okulary czerwono-cyjanowe w zupełności wystarczą do oglądania zdjęć na wszystkich monitorach. Takie okulary można kupić za kilka złotych, można je też zrobić samemu. Wystarczy obejrzeć ten video poradnik.