Informatyka dla gimnazjum/Poczta elektroniczna

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Dzięki poczcie elektronicznej możemy bardzo szybko i bardzo tanio porozumiewać się z innymi ludźmi. Zamiast wrzucać list do skrzynki i czekać, aż zostanie dostarczony adresatowi, po prostu wpisujemy go i wysyłamy za pomocą programu pocztowego.

okno do tworzenia listu. Z programu Thunderbird

Aby korzystać z poczty elektronicznej, musimy mieć konto poczty elektronicznej. Konta te mogą być darmowe lub płatne. Konta darmowe oferują zarówno serwisy zagraniczne, takie jak GMail, Hotmail czy Yahoo, jak i polskie, takie jak Onet, Wirtualna Polska, Polbox, O2 czy Hoga. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z darmowych kont wiąże się zazwyczaj z otrzymywaniem różnych reklam, częstsze są również awarie i opóźnienia. Dlatego wiele osób wybiera konta płatne - czy to okresowo czy dożywotnio.

Aby wysyłać i odbierać listy, musimy znać cztery rzeczy:

  • Nazwę serwera służącego do wysyłania poczty (SMTP), np. polbox.com
  • Nazwę serwera służącego do odbierania poczty (POP3 lub IMAP), np. polbox.com
  • Własną nazwę użytkownika, np. joasia
  • Nasze hasło, np. 0BaRtEk

Informacje te powinniśmy wpisać w odpowiednie miejsce w programie pocztowym. Pamiętajmy, że swojego hasła nie wolno nam nikomu przekazywać. Jeśli bowiem ktoś zdobędzie nasze hasło, będzie mógł czytać i kasować nasze listy. Coraz popularniejsze staje się przeglądanie listów prosto ze strony internetowej (bez programu pocztowego).

Adres skrzynki internetowej składa się z nazwy użytkownika, znaku @ (małpy) oraz nazwy serwera (adresu IP lub nazwy DNS np. o2.pl) np. uzytkownik@serwer.pl