Przejdź do zawartości

Mechanika kwantowa/Zasada wariacyjna Schwingera

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Mechanika kwantowa
Mechanika kwantowa
Zasada wariacyjna Schwingera

Licencja
Autor: Mirosław Makowiecki
Absolwent UMCS Fizyki Komputerowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Email: miroslaw(kropka)makowiecki(małpa)gmail(kropka)pl
Dotyczy: książki, do której należy ta strona, oraz w niej zawartych stron i w nich podstron, a także w nich kolumn, wraz z zawartościami.
Użytkownika książki, do której należy ta strona, oraz w niej zawartych stron i w nich podstron, a także w nich kolumn, wraz z zawartościami nie zwalnia z odpowiedzialności prawnoautorskiej nieprzeczytanie warunków licencjonowania.
Umowa prawna: Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Autor tej książki dołożył wszelką staranność, aby informacje zawarte w książce były poprawne i najwyższej jakości, jednakże nie udzielana jest żadna gwarancja, czy też rękojma. Autor nie jest odpowiedzialny za wykorzystanie informacji zawarte w książce, nawet jeśli wywołaby jakąś szkodę, straty w zyskach, zastoju w prowadzeniu firmy, przedsiębiorstwa lub spółki bądź utraty informacji, niezależnie czy autor (a nawet Wikibooks) został powiadomiony o możliwości wystąpienie szkód. Informacje zawarte w książce mogą być wykorzystane tylko na własną odpowiedzialność.


Kwantowo mechaniczne równanie Diraca zostało otrzymane z pominięciem zasady konstrukcji równania własnego. Nade wszystko, to równanie otrzymaliśmy konstruując gęstość Lagrangianu, aby otrzymać później równanie Klieina-Gordona lub Diraca.

Pierwszym krokiem do mechaniki kwantowej było zastąpienie funkcji pędu i położenia przez ich operatory co to nazywamy pierwszą kwantyzacją. Metodą podaną przez Schwingera jest zastąpienie funkcji pola Φ i ich pochodne czasowe (w teorii Kliena-Gordona) lub ich sprzężenia (w teorii Diraca) przez ich odpowiednie operatory, tzn. , , których nazwijmy operatorami "położenia" i "pędu" (lub prędkości), tą procedurę nazywamy drugą kwantyzacją.

Przejście między klasycznym i kwantowym Hamiltonianem, a zasada wariacyjna Schwingera

[edytuj]

Ideom mechaniki kwantowej jest prowadzenie pewnych operatorów w zamian za wielkości skalarne lub wektorowe w mechanice kwantowej, co wykorzystamy w metodzie kwantyzacji Schwingera. W mechanice teoretycznej wprowadzono tożsamość na nawiasach Poissona (MT-8.22), dzięki której możemy udowodnić tożsamość, którą przestawimy wzorem (MT-8.28), które jeszcze raz tutaj powtórzymy:

(34.1)

W mechanice kwantowej jest podobny wzór (13.5), które jest to równania Ehrenfesta, które dla funkcji operatora piszemy jako pochodna zupełna tejże funkcji względem czasu:

(34.2)
  • gdzie: jest to hamiltonian (operator energii całkowitej układu lub cząstki) według mechaniki kwantowej.

Równania kwantowe propagacji operatora (34.2) można otrzymać z równań klasycznych propagacji funkcji F (34.1) poprzez podstawienie według zasady:

(34.3)

Jeśli mamy lagrangian, to utwórzmy o nie oznaczoną całkę działania według schematu:

(34.4)

Naapiszmy wariancję S podanej według definicji (34.4) rozpisując ją według przepisu:


(34.5)

Drugi wyraz ostatniej całki znika, bo zakładamy, że prawa fizyki są takie, że jest spełniona zasada najmniejszego działania Eulera-Lagrange'a, ten wyraz przedstawiamy:

(34.6)

We wzorze (34.5) drugi wyraz znika, bo zachodzi (34.6), a jego pierwszy wyraz nie znika, bo w mechanice kwantowej są to punkty ruchome, ponieważ w punktach końcowych i początkowych wariacja nie zeruje się nigdy, natomiast w mechanice klasycznej (po pominięciu efektów kwantowych) rozważana wariacja znika, tą naszą zasadę wariacji nazywamy kwantową zasadą wariacyjną Schwingera, to wyrażenie na wariację funkcjonału S przyjmuje dla naszego przypadku postać:

(34.7)

Ale funkcje patrząc na równania (34.5), a także na (34.7), są w postaci:

(34.8)

Policzmy dla dowolnej funkcji F(q) nawias Poissona:

(34.9)

Odpowiednikiem nawiasu Poissona według w mechanice kwantowej jest operator napisany jako , bo (34.3), zatem możemy napisać na postawie (34.9), ale kwantowo.

(34.10)

Jeśli , to według (34.10), korzystając przy okazji jednocześnie z komutacji operatorów współrzędnych położenia i pędu (7.6), możemy przejść do obliczeń na liczbach ogólnych:

(34.11)

A więc otrzymaliśmy tożsamość, tzn. doszliśmy do tego, że skrajnie lewa i skrajnie prawa strona wyprowadzenia (34.11) są sobie równe, a więc zasada (34.10) jest poprawnie skonstruowane.

Dla układu cząstek zachodzi operator w mechanice kwantowej (operatorowo):

(34.12)

A więc, jeśli , to wariacja funkcji F napisaną wzorem (34.10) jest napisana według praw mechaniki kwantowej dotyczące komutacji pewnych operatorów według obliczeń:

(34.13)

Napiszemy sobie funkcję Gp, która jest zdefiniowana w reprezentacji pędowej w analogii do Gq, którego to definiujemy w reprezentacji położeniowej podanych w punkcie (34.12):

(34.14)

A także podamy wzór na wariację operatora , którego definicja jest podana przy pomocy komutatora:

(34.15)

Udowodniając wzór (34.15) przy pomocy nawiasów Poissona według mechaniki klasycznej można wykazać:

(34.16)

Zamienimy nawias Poissona na komutator w (34.16), według zasady (34.3). W ten sposób udowodniliśmy na podstawie (34.16), że wyrażenie (34.15) jest zupełną prawdą. A teraz zdefiniujmy nowy operator , który można otrzymać z poprzednich operatorów , definiując go wedle:

(34.17)

Jeśli mamy funkcję F(pq), to jej wariację możemy zdefiniować wedle zasady:

(34.18)

Według mechaniki klasycznej na nawiasach Poissona, jeśli zdefiniujemy G (34.17), czyli jako sumę wyrażeń (34.12) i (34.14), to można przejść do właściwego sedna dowodu na nawiasach Poissona:

(34.19)

Ze wzoru (34.18) można przejść od wzoru (34.19) poprzez zastąpienie wyrażenia, który jest nawiasem Poissona jej odpowiednikiem kwantowym wedle zasady (34.3). Jeśli w mechanice kwantowej zachodzi relacja , to możemy napisać:


(34.20)

Na podstawie dowodu (34.20) udowodniliśmy, że zachodzi tożsamość, według zasady (34.18) otrzymaliśmy czego się spodziewaliśmy.

Zasada wariacyjna, a pole Kleina-Gordona

[edytuj]

Znając gęstość Lagrangianu policzymy czemu jest równy operator Schwingera w "pędowej" i "położeniowej" reprezentacji i policzymy komutatory będących kombinacją tychże wielkości według naszej zasady wariacyjnej. Gęstość Lagrangianu z definicji gęstości lagrangianu dla teorii Kleina-Gordona, która jest napisana w punkcie (29.24), co jego definicję tutaj przepiszemy:

(34.21)

Napiszmy funkcjonał S, który jest całką z gęstości Lagrangianu (34.21) względem współrzędnych czasoprzestrzennych:

(34.22)

Policzmy wariacje funkcjonału δS według wzoru podanego w punkcie (34.22) wykorzystując przy tym definicję o pochodnej iloczynu:

(34.23)

Wykonajmy częściowe całkowanie drugiego wyrażenia, który jest przestawiony we wzorze wyrażenia w (34.23) poprzez części względem współrzędnych przestrzennych:

W powyższych obliczeniach wykorzystano, że wariacja δΦ w punktach końcowych znika względem współrzędnych przestrzennych. Wykonajmy całkowanie przez części pierwszego wyrażenia w (34.23) względem czasu:

Mając dwa ostatnie obliczenia podstawmy je do wzoru (34.23), to otrzymujemy całkę działania z pewnej funkcji:

(34.24)

Pierwszy składnik sumy w (34.24) jest to równanie relatywistyczne mechaniki kwantowej (29.30) i dlatego według powyższej tożsamości po skorzystaniu z tychże omówień możemy powiedzieć:

(34.25)
  • gdzie funkcja pola "pędu" określamy jako pochodna cząstkowa funkcji "położenia" względem czasu:
(34.26)

W reprezentacji pędowej, podobnie jak w (34.25), definiujemy jako całkę z iloczynu funkcji położenia i wariacji funkcji "pędu" z dokładnością do stałej, którą jest odwrotność prędkości światła:

(34.27)

Zastępując funkcję Φ przez operator położenia , a Π przez operator pędu , otrzymujemy wzory na operatory i , których definicja jest przestawiona w postaci całkowania względem współrzędnych przestrzennych:

(34.28)
(34.29)

Mając operator Schwingera możemy napisać, że wariacja operatora jest równa wyrażeniu zbudowanej przy pomocy komutatora w sposób:

(34.30)

Policzmy wariancję kładąc , wiedząc że rolę współrzędnych spełnia operator , a pędu operator "pędu" , korzystając z faktu (34.28), a także (34.30), jeszcze będziemy wykorzystywać fakt, że operatory i są nawzajem przemienne.


(34.31)

Równość (34.31) jest spełniona gdy nasza funkcja podcałkowa jest wprost proporcjonalna do delty Diraca pomnożonej przez iloczyn prędkości światła, stałej Plancka i jednostki urojonej.

(34.32)

Możemy wykorzystać (34.32) i udowodnić stwierdzenie (34.31), który jest pewnym komutatorem, by dojść potem do tożsamości:

(34.33)

Zdefiniujemy nowy operator , który możemy przestawić jako sumę operatorów w reprezentacji położeniowej (34.28) i pędowej (34.29), jako:

(34.34)

Ogólnie mamy według zasady (34.18) możemy napisać wariację operatora , którego definicja jest:

(34.35)

Podstawiając za (34.28) i za (34.29) we (34.34), a także przyporządkujemy za funkcję operator położenia, czyli napiszemy jego definicję , na podstawie (34.35) możemy dojść do wniosku:

(34.36)

By tożsamość (34.36) była spełniona, to powinny być spełnione tożsamości na operatorach "położenia", a podobnie zachodzi na operatorach "pędu":

(34.37)
(34.38)

Zasada wariacyjna, a pole Diraca

[edytuj]

Całkę działania w teorii wariacyjnej możemy zapisać dla mechaniki kwantowej Diraca, jeśli skorzystamy przy tym z definicji gęstości Lagrangianu, którego definicji jest podana w punkcie (29.43) dla mechaniki kwantowej Diraca, naszą wspomnianą całkę działania przy pomocy tej ostatniej wielkości możemy przepisać w postaci:


(34.39)

Następnie policzmy wariację działania S względem funkcji własnej równania własnego Diraca zależnego od czasu, czyli funkcji ψ, korzystając z definicji funkcjonału (34.39):

(34.40)

Pierwszy składnik w (34.40) możemy rozpisać przy wykorzystaniu definicji operatora (29.37).

(34.41)

Dokonajmy całkowania pierwszej całki występujące w obliczeniach (34.41) poprzez całkowanie przez części:

(34.42)

Dokonajmy całkowania drugiej całki występujące w obliczeniach (34.41) przez części, zatem:

(34.43)
Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów.

W obliczeniach na liczbach ogólnych wykorzystano, że Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. znika w punkcie początkowym i końcowym dla krzywych mającej punkty końcowe stałe w przestrzeni, tylko krzywa pomiędzy tymi punktami może inaczej przebiegać. Wyrażenie Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., przy pomocy obliczeń Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. i Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., piszemy: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Następnie wstawiamy wyrażenie Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. do wariancji funkcjonału Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., mamy: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Drugi wyraz w Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. jest równy zero według równania Diraca w mechanice kwantowej relatywistycznej Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., to powiemy, że zachodzą związki na funkcje skalarne na funkcję "pędu" i "położenia":

Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów.

Operatorowo zastępując wielkości klasyczne jej wielkościami operatorowymi, tzn. zastępujemy ψ operatorem "pędu" Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. a ψ+ operatorem "pędu" Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., wtedy możemy napisać operatory Schwingera, tzn. Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. i Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., które są całkami zbudowanej na operatorach "pedu" i "położenia" względem współrzędnych położenia w czteroprzestrzeni:

Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów.

Napiszmy operator Schwingera w następującej postaci przy definicjach odpowiedników operatorowych do Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. i Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., zatem: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Napiszmy zasadę wariacyjną w mechanice kwantowej Diraca przy pomocy operatora Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. i definicji operatora Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. podaną w punkcie Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów.: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów.

Korzystając ze wzoru Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., który jest słuszny również tutaj przy definicji Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., i biorąc funkcje Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. korzystając z założenia, że operatory Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. oraz Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. antykomutują ze sobą, wtedy można napisać z definicji funkcji operatorowej Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. wniosek: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. We obliczeniach Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. zauważamy, że zachodzą wnioski antykomutacyjne na operatorach "pędu" i "położenia", to przepisy tychże antykomutatorów są:

Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów.

Wtedy wyrażenie Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. przy pomocy Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. możemy napisać w celu dowodu tego ostatniego, że tak jest: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Dalej, gdy obierzemy inny operator Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., możemy dojść do następnych równań przy założeniu, że poniższe wyrażenie jest tożsamością: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. W obliczeniach Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. nalezy wykorzystać warunek Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. i na jej podstawie wynika też tożsamość: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów.

Własności operatorów kreacji i anihilacji, a pole Kleina-Gordona

[edytuj]

Napiszmy rozwiązanie równania pola Kleina-Gordona i jego sprzężenie zespolone, przepisy ich są:

Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów.

Wstawiamy równanie Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. do równania pola Kleina-Gordona Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. dla przestrzeni trójwymiarowej, otrzymujemy: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Założymy, że cząstka znajduje się w sześcianie o długości jakiegoś jednego bogu równym L. Warunkami brzegowymi dla naszego przypadku są to przepisy zapisane jako:

Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów.

Wszystkie te trzy warunki tzn. Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. oraz Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. sprowadzają się do jednego równania dla współrzędnej j-tej wektora położenia dla j=1,2,3: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Wektor falowy, na podstawie obliczeń Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., możemy przestawić w postaci ogólnego wzoru przy pomocy trójki liczb całkowitych podanej też w tej linijce:

Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów.

Rozwiązaniem równania Kleina-Gordona Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., możemy napisać w bazie na funkcjach Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., przyjmuje postać: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Korzystając ze wzoru na "kwantowy pęd" Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., co możemy napisać wzór na "pęd" w zależności od położenia przestrzennego i czasu różniczkując Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. względem czasu, stąd: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. W Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. i Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. uważaliśmy za pewne funkcje Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. i Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. jako pewne funkcje skalarne zależne od współrzędnych w czteroprzestrzeni, a teraz niech te funkcje uważajmy jako operatory, tzn.: jako Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. oraz Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., którego definicję podamy najpierw dla operatora Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. zapisanej według tożsamości Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. zastępując przy okazji b+ i b- przez operatory kreacji i anihilacji, i w ten sposób dostajemy wniosek: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. A później dla operatora Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. zapisanej według tożsamości Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. zastępując w nim przy okazji b+ i b- przez operatory kreacji i anihilacji by otrzymać: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Operator Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. mnożymy przez Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., a Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. przez jednostkę urojoną Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., następnie dodajemy i odejmujemy je od siebie, w ten sposób otrzymujemy następujący układ równań: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Pomnóżmy pierwszą równość układu równań Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. przez: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., a drugą przez: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., dalej scałkujemy te dwa równania otrzymując: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Przy obliczeniach Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. w celu wyprowadzenie wyrażeń na operatory kreacji i anihilacji skorzystaliśmy z własności: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Z układu równań Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. można otrzymać układ równań na operatory kreacji Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. i anihilacji Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. w zależności od operatorów "położenia" Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. i "pędu" Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. w postaci układu dwóch równań: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Policzmy teraz komutator Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. korzystając z układu równań Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów.: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Wyznaczmy czemu jest równy komutator występujących we wyrażeniu Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., który przepiszemy i rozwiniemy poniżej: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Wyrażenie Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., które chcemy policzyć, przy pomocy obliczeń pomocniczych zapisanych w punkcie Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., do którego wykorzystamy tożsamości komutacyjne Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. i Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., by potem policzyć komutator na operatorach anihilacji i kreacji: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Gdy założymy w obliczeniach Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., że mamy Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., to otrzymujemy tożsamość: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Ale gdy założymy w obliczeniach Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., że zachodzi: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów., to na pewno otrzymujemy: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Udowodniliśmy na podstawie dwóch otrzymanych równań, że ogólnie równanie łączące dwie tożsamości zapisanej powyżej, tzn. Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. i Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. dla dowolnego k i k', można zapisać według ogólnej zasady: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Następnie wyznaczmy komutator oparty tylko na operatorach anihilacji przy wykorzystaniu wzorów Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów.: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. W obliczeniach w Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. wyznaczyliśmy komutator, którego definicja jest zapisana przy pomocy operatorów kreacji i anihilacji dla bozonów: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. Następnie krokiem jest wyznaczenie wyrażenia oparte tylko na operatorach kreacji: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. W obliczeniach w Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. wyznaczyliśmy komutator operatorów kreacji według przepisu: Upłynął czas przewidziany do wykonywania skryptów. W tym rozdziale otrzymaliśmy ogólne prawa komutacyjne operatorów kreacji i anihilacji dla bozonów, które podaliśmy z dowodami, ale innym sposobami niż w rozdziale "Reprezentacja liczby obsadzeń-operatory kreacji i anihilacji bozonów".