Wikijunior:Cywilizacje/Arabowie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Na jakim terenie żyli?[edytuj]

Zdjęcie satelitarne Półwyspu Arabskiego.

Arabowie żyli na Półwyspie Arabskim na Bliskim Wschodzie. Większość jego obszarów zajmują pustynie lub półpustynie, jednak na niektórych obszarach, szczególnie na wybrzeżach, choć także w głębi Półwyspu kwitnie życie. Żyzne, nawodnione, pełne roślinności miejsca, pośród pustyń nazywamy oazami. Społeczeństwa arabskie w czasach przed narodzinami Mahometa dzieliło się na wiele plemion,

Rodzina arabska. Zdjęcie z 1910 roku.

do których należało spokrewnione ze sobą rody. Wielu Arabów prowadziła koczowniczy tryb życia, wędrując (pieszo lub na grzbietach wielbłądów) w celu handlowania lub poszukiwania pastwisk dla swych zwierząt, np. dużego bydła rogatego. Reszta zamieszkiwała oazy, gdzie hodowała zwierzęta lub uprawiała rolę.

Jak wyglądały ich budynki?[edytuj]

Czym się żywili?[edytuj]

Jakie nosili stroje?[edytuj]

Jak wyglądało ich pismo?[edytuj]

W co wierzyli?[edytuj]

Wierzenia w czasach przed Mahometem[edytuj]

Arabowie w starożytności czcili wielu bogów. Większość odłamów lub szczepów miał za opiekuna odrębne bóstwo. Najważniejszym bogiem był na północnym-zachodzie (tereny, zwane Nabateją) Duszara, w środkowej Arabii zaś Hubal. Ogólnym określeniem głównego bóstwa było słowo "Allah", którym nazywano zarówno Duszarę, jak i Hubala. Allah był bogiem-przodkiem, opiekunek nieba i deszczu. Głównym centrum jego kultu była położona na zachodzie Mekka, gdzie znajdował się tzw. Czarny Kamień - obiekt kultu Arabów. Poza tym oddawano cześć przodkom, świętym drzewom i kamieniom.

Islam[edytuj]

Na przełomie VI i VII wieku żył w Arabii człowiek, imieniem Mahomet, twierdzący, iż jedynym bogiem jest Allah, którego utożsamiał z Bogiem chrześcijan i żydów. Mahomet zyskał sobie licznych zwolenników, głosząc jedność wszystkich ludzi i nawołując do wzajemnego poszanowania i okazywania sobie miłosierdzia. Zakazał także oddawania czci innym bóstwom. Po śmierci proroka jego następcami stali się tzw. kalifowie, w czasach których powstała święta księga, zwana Koranem. Wyznawcy Allaha - Muzułmanie szybko, pod wodzą kalifów w imię tzw. zasady dżihadu, który nakazywała podjęcie świętej wojny przeciwko niewiernym podporządkowali sobie większość Bliskiego Wschodu oraz północną Afrykę. Powstało potężne arabskie państwo, obejmujące tereny od Arabii i Mezopotamii po Hiszpanię. Niedługo potem imperium rozpadło się na kilka niezależnych krajów muzułmańskich.

Kto z nich jest sławny do dzisiaj?[edytuj]

Co po sobie pozostawili?[edytuj]

Zostawili po sobie Język arabski, meczety, cyfry arabskie, nową religię (Islam)i Szpitale.