Mandriva 2006/Środowisko graficzne Xfce

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Jeżeli posiadamy słabszy sprzęt, to domyślne środowisko graficzne w Mandrivie, czyli KDE, może się okazać mało wydajne albo w ogóle nieużyteczne.

Konfiguracja sprzętowa, poniżej której KDE będzie nieefektywne:

  • 256 MB RAM (juz przy tej ilości pamięci uruchomienie kilku programów powoduje znaczne spowolnienie pracy komputera)
  • trudno określić jednoznacznie wymaganą wydajność procesora, ale można założyć że poniżej 600 MHz

Natomiast przy następującej konfiguracji KDE nie będzie się nadawało do użytku:

  • poniżej 128 MB RAM (np. 64 MB)
  • prawdopodobnie poniżej 400 MHz częstotliwości procesora

W takim przypadku potrzebne jest nam środowisko graficzne o znacznie mniejszych wymaganiach sprzętowych. Domyślnie instalowane w Mandrivie jest IceWM, które jest bardzo stabilne, ale ma również bardzo ograniczoną funkcjonalność - np. nie posiada możliwości tworzenia skrótów na pulpicie. Można co prawda doinstalować do tego celu dodatkowy programik, jednak dużo prostsza może się okazać instalacja całego środowiska graficznego posiadającego już tą i wiele innych funkcjonalności - np. Xfce.

Skąd pobrać[edytuj]

Musimy więc dodać nowe repozytorium. Będzie to repozytorium "Seer of Souls", w skrócie nazywane SoS (zobacz Zestawienie repozytoriów).

Dodajemy główne repozytorium - otwieramy z głównego menu "Administracja systemem", a następnie "Konfiguracja komputera". Po lewej zaznaczamy zakładkę "Zarządzanie oprogramowaniem", i klikamy "Wybór lokalizacji, z których pobierane są pakiety podczas aktualizacji systemu". Aby dodać repozytorium spoza oficjalnych repozytoriów Mandrivy, wybieramy przycisk "Dodaj dowolny". Tutaj wybieramy "Serwer HTTP".

Pola należy wypełnić następująco:

  • w nazwie wpisujemy nazwę z jaką będzie to repozytorium zapisane (np. dla głównego repozytorium SoS będzie to SoS-2006)
  • w polu URL wklejamy odnośnik podany dla tego repozytorium w Zestawieniu repozytoriów
  • zaznaczamy opcję "Względna ścieżka do pliku syntezy/hdlist" i wklejamy wartość podaną w Zestawieniu repozytoriów w podpunkcie plik syntezy. W przypadku repozytoriów SoS zaznaczenie tej opcji nie jest konieczne.

Pokrótce wyjaśniliśmy w jaki sposób dodawać repozytoria, w przypadku Xfce należy dodać:

  • SoS-2006
  • SoS-Xfce

co jest logiczne.

Pobieranie i instalacja[edytuj]

Instalacja Xfce jest odrobinę skomplikowana przez to, że instalator Mandrivy (URPMI) potrafi tylko zainstalować zależności z jednego poziomu - jeżeli więc pakiet X zależy od pakietu Y który zależy od Z, to instalator dojdzie tylko do Y i stwierdzi że nie można zainstalować. Jest to niewątpliwie wada instalatora, którą obejdziemy w bardzo prosty sposób.

W Centrum Sterowania, wchodzimy w "Przegląd oprogramowania które można zainstalować i instalacja pakietów".

Najpierw zainstalujemy pakiet libxfsm-4.2_0 - w polu wyszukaj wklejamy

libxfsm-4.2_0-4.2.3

i zaznaczamy a następnie instalujemy pakiet który się nam wyświetli.

Teraz możemy zainstalować resztę Xfce: wyszukujemy tym razem pakietu xfce-4.2.3-1. W wynikach szukania zaznaczamy jeden pakiet:

xfce-4.2.3-1.2006.SoS.i586

Po tej operacji Xfce jest już zainstalowane.

Uruchamiamy Xfce[edytuj]

Teraz należy się wylogować z uruchomionego aktualnie środowiska graficznego - ale nie wyłączamy komputera. W KDE można nacisnąć Ctrl+Alt+Delete, wyświetli się okno zamykania, i należy wybrać "Wyloguj". Można także zamiast skrótu Ctrl+Alt+Delete wybrać z menu głównego pozycję Zamykanie systemu (Koniec pracy).

Po wylogowaniu się zobaczymy ekran logowania. Z menu po lewej "Sesja" wybieramy "xfce4", a następnie wpisujemy swój login i hasło.

Warto zauważyć, że po zamknięciu systemu, zostanie zapamiętane środowisko w jakim ostatnio pracowaliśmy i będzie ono domyślnie uruchamiane.